Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Társadalomtudományi dimenziók az oktatásban

Paraméterek

Szerző Láczay Magdolna
Cím Társadalomtudományi dimenziók az oktatásban
Kiadó Debreceni Egyetemi Kiadó
Kiadás éve 2014
Terjedelem 331 oldal
Formátum B/5, ragasztókötött
ISBN 978 963 318 443 1
Eredeti ár:
5.130 Ft
4.617 Ft
Online kedvezmény: 10%

Napjainkban tanárnak lenni nagy kihívás, mert nemcsak gyorsan változik körülöttünk a világ, hanem kitágult a tudomány, a megismerhető és megőrzendő ismeretek tárháza is. Így az a klasszikus szerepünk, hogy átadjuk az elődeink és a magunk tudását a minket követőknek, mind tematikájában, mind módszerében megújulásra vár.

Leírás

Napjainkban tanárnak lenni nagy kihívás, mert nemcsak gyorsan változik körülöttünk a világ, hanem kitágult a tudomány, a megismerhető és megőrzendő ismeretek tárháza is. Így az a klasszikus szerepünk, hogy átadjuk az elődeink és a magunk tudását a minket követőknek, mind tematikájában, mind módszerében megújulásra vár. Ezt ismerte fel a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karának vezetősége, és már a közeljövő stratégiai kihívásait mérlegelve, új képzési irányokat, kutatásokat és innovatív pedagógiai módszereket fejlesztve bevonta a változások elindításának a munkájába a tanári kart. A felkészülés több szinten indult el, szakindítások, tananyag kidolgozások, kapcsolatok, együttműködések keresése mellett fontosnak tartottuk, hogy olyan szakkönyveket jelentessünk meg, amelyek alátámasztják, segítik a stratégiánkat, és bennünket is önképzésre inspirálnak. Felismertük, hogy az eddig megszokott és elfogadott oktatási – tanulási modell is változásra szorul, hiszen napjaink információs forradalmának köszönhetően nemcsak az előadótermek zárt világa, a tanári előadás és a jegyzetek megkérdőjelezhetetlen tényszerűsége adja a képzések végén a dokumentummá szilárduló tudást. A felsőoktatás valójában már felnőttek oktatása, módszerében folyamatosan számítania kell a hallgatók aktivitására, és egyben eltérő tanulási szokásaira. Munkánkban arra kívántunk rámutatni, hogy a tudatunkban megkonstruált valóságmodellek és az egyének befogadó hajlandósága csak akkor lesz eredményes, ha maguk is átélik a megismerési folyamatot, és maguk is képesek a gyakorlati tapasztalatot a szimbolikus vagy elvont fogalmi rendszerben értelmezni. Az oktatónak itt kettős feladata van, a megismerést úgy kell előkészítenie, hogy a befogadó ennek a folyamatnak cselekvő és alkotó részese legyen. Ehhez viszont szükséges lenne olyan hallgatói attitűdre, amelynek segítségével a hallgatóság csoporttá válik, és a tanár karmesterré. A módszert Arisztotelésztől Jerome Brunerig többen ajánlották már. Utóbbi szerint a tanulás sikerességét a kulturális környezet segíti vagy gátolja, vagyis az oktatás a kultúra része, és a kultúrán egyszerre érti a fogalomnak a makro és mikro kiterjesztését. Közelmúltunkban a társadalomtudomány számos diszciplínája alakult ki vagy át, vagy fonódott össze. A pedagógia és a pszichológia vagy a társadalom- a kultúrtörténet és a menedzsment tudomány különlegesen finom kapcsolódásai jól mutatják, hogy a társadalomtudományi kapcsolati háló ugyanúgy létezik az egyes tudományági dimenziókban, mint a mikrokörnyezetben is megmutatkozó személyes és általános jegyek. Kötetünk sokszínűsége ebből a felismerésből született. Ajánlom minden érdeklődőnek, a tanulást fontosnak, a témát időszerűnek és az oktatás megújítását vállaló kollégának.
 

Tartalom

Előszó
Bódis Zoltán: Idegenség és szakralitás
Lenkey-Tóth Péter: A társadalmi identitás alakzatai — kortárs képzőművészeti reflexiók
Varga Gyula: Rejtélyek és megoldások / Tévedések a tudomány metafizikájában
Biczó Gábor — Dallos Csaba: K. S. története — „képek” egy szilágysági roma közösség mindennapjaiból
Szerepi Sándor: Multikulturalitás a menekülttábor oktatási-nevelési közegében
Tomory Ibolya: Hátrányos helyzetű fiatalok és felnőttek tanulási motivációi — a kelet-afrikai helyszíni megfigyelések összegzése
Bujdosóné Papp Andrea: Interkulturális kommunikáció, avagy a kultúrák szövegei
Fülöp Ilona: Kultúrák közötti (cross-culturál) találkozás a turizmusban
Gábor Biczó: Contempory roma-research in Central Europe: Features, challenges and short case study from Hrip (Romania)
Bocsi Veronika: Hallgatói értékpreferenciák a Debreceni Egyetemen
Barabásné Kárpáti Dóra: A pszichológiai problémák hatása a fiatalok alkohol -és egyéb drogfogyasztására
Nagy Éva: A tehetség közkincs
Szilágyi Barnabás: Az attitűd és az előítélet megjelenése az összehasonlító szervezeti értékrend vizsgálatokban
Móré Mariann — Kozák Anita: Tanácsadás vagy coaching
Láczay Magdolna: A társadalmi felelősségvállalás (CSR) és a rekreáció szerepe a menedzsmentben
Bocsi Veronika: A sport szerepe a hallgatói életmódban
Szabó Gyula: A pályázati aktivitás és a fejlesztéspolitika viszonya néhány magyarországi település példája alapján
Kiss Attila: Hajdúböszörmény örökölt modernsége
Kozák Anita: Személyes szerepek és feladatok a munkahelyi beillesztés folyamatában