Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Zeneművekben történő tájékozódás pszichológiai vizsgálata

Paraméterek

Szerző Csillagné Gál Judit
Cím Zeneművekben történő tájékozódás pszichológiai vizsgálata
Kiadó Flaccus Kiadó
Kiadás éve 2008
Terjedelem 180 oldal
Formátum A/5, ragasztókötött
ISBN 978 963 9412 62 0
Eredeti ár:
1.680 Ft
840 Ft
Online kedvezmény: 50%

Az 1974-ben benyújtott kandidátusi értekezés a XX. század harmadik harmadában végzett ízlés- és befogadás-vizsgálatokat tartalmaz. Munkásságának alanyai alsó tagozaton tanuló gyerekek (6-10 éves) és főiskolai hallgatók.

Leírás

A kötet az 1974-ben készült kandidátusi disszertáció teljes anyagát tartalmazza. Mi teszi aktuálissá a megjelenést? A szerző, Csillagné Gál Judit 2008-ban töltené be 80. életévét. Olyan alkotó pedagógus volt, aki tevékenységének középpontjába a megismerhető és cselekvő személyiséget állította. A Zeneakadémián 1952-ben szerzett középiskolai énektanári és karvezető diplomát, ám tudományos tevékenységét a művészetpszichológia terén folytatta. Megállapításai máig is érvényesek, s tudományos munkásságának elemeit mind a mai napig többen – olykor hivatkozás nélkül is – használják. E könyvvel kívánunk emlékezni arra a szakemberre, aki a XX. század első évtizedeiben alkotó Révész Géza pszichológus és Kovács Sándor zeneesztéta el-elfelejtett tevékenységét felkutatta, s egy szűk szakmai körnek átadta. „Mert az élményeknek nemcsak tartalma, de formája is megmarad és hat a lélekben: miként az illendőség, úgy a gondolkozás, a képzelet formáit is meg lehet tanulni, meg lehet szokni.” (Kovács Sándor: A nagy mesterekhez méltón élni... – Nyugat, 1918/7. sz.) Révész Géza szellemi hagyatékát – a család kérésére – Hollandiából hazahozta, s azt az MTA Kézirattárában helyezte el, majd megszerkesztette Révész „Tanulmányok” című kötetét.
Az 1974-ben benyújtott kandidátusi értekezés a XX. század harmadik harmadában végzett ízlés- és befogadás-vizsgálatokat tartalmaz. Munkásságának alanyai alsó tagozaton tanuló gyerekek (6-10 éves) és főiskolai hallgatók. A kutatás alapján lefektetett megállapítások máig is érvényesek. A szerző megállapításainak egyik kulcsmondatával kívánjuk az aktualitást bizonyítani: „Az ízlés alapkategóriája a tetszés, tehát bizonyos érzelmi azonosulás.”
 
Írta: Csillagné Gál Judit

Tartalom

Előszó
Előzmények
Metodológia
A vizsgálatok ismertetése
Eredmények
Az idézett forrásmunkák jegyzéke
Melléklet