Gyógytestnevelés
A labdán való mozgás, hintázás, ringatás felejthetetlen élménye szinte az anyaméh biztonságos közegét idézi fel. S eközben az izmok összjátéka, a mozgás koordinációja fokozatosan alakul ki. A labda alkalmazása számos helyzetreflexet és támaszreakciót hív elő.
A könyv nem egy bizonyos sportág (mint például a kosárlabda, röplabda) jegyében készült, hanem a „nehezített körülmények között űzött sporttal” foglalkozik.
A könyv közérthetően, egyszerű nyelvezettel fogalmazza meg a gerincbetegségekkel kapcsolatos tudnivalókat, összefoglalva mindazt, amit egy gerincfájdalommal élő otthon önállóan is megtehet a gyógyulása érdekében.
Ez a kézikönyvként is használható tankönyv világosan tárgyalja a gerinc és a végtagok fizikális vizsgálatának folyamatát, így funkcionális vezérfonalként szolgál a gyakorló orvosok, orvostanhallgatók, ápolók és egészségügyi szakemberek számára.
A könyvben bemutatott masszázsterápiás technikákkal hatékonyan gyógyíthatóak a medence és a hát alsó részének különféle megbetegedései. A szerző az egyértelmű utasítások, a világos leírások és magyarázatok, valamint az illusztrációk segítségével lépésről lépésre vezeti végig a könyv olvasóját a kipróbált és bizonyítottan hatásos diagnosztikai és kezelési technikák széles választékán.
A könyvből megtudhatják az olvasók, szülők, testnevelő tanárok, gyógytestnevelők, edzők, óvónők, hogy milyen gyakorlatokat célszerű bemutatni, megtanítani és végeztetni a különböző korú gyermekeknek egészséges felnőtté válásuk érdekében.
A növekvő hallgatói létszám indokolttá tette, hogy az orvostanhallgatók részére is készüljön tankönyv. A szerzők célja elsősorban ez volt, de a könyvet más szakterületek munkatársai is – főleg, akik egyetemi éveikben nem, vagy alig tanultak a rehabilitációról – haszonnal olvashatják. Természetesen rehabilitációs területen dolgozó vagy az iránt érdeklődő szakdolgozóknak is ajánljuk.
A gyakorlati ismereteket tartalmazó kötetben a rehabilitációs medicina diagnosztikai és terápiás eljárásainak széles arzenálja jelenik meg. A könyv az első és utolsó fejezetcsoportjaiban keretet ad a szakterület jelenlegi szakmai, szakmapolitikai és jogi környezetéről. Felsorakoztat olyan eljárásokat és területeket is, amelyek a könyv készítésének időszakában váltak aktuálissá.
Az eltérő idegrendszeri fejlődés, az „elakadás” tünetei rendkívül változatosak, és igencsak meg tudják keseríteni a gyermek, majd a felnőtt életét. Ugyanis a szenzomotoros, azaz az érzékeléssel és mozgással kapcsolatos fejlődésben zavar keletkezik. Dr. Stephens-Sarlós Erzsébet gyógytestnevelő, szenzomotoros terapeuta huszonkét éve foglalkozik fejlesztéssel, közel háromezer gyermek fejlesztése során szerzett tapasztalataira és doktori kutatásának eredményeire építve írta meg ezt a könyvet.
Ez a részletgazdag és gyakorlatorientált könyv segít szilárd alapokat szerezni a hatékony és sikeres praxishoz szükséges tapintástechnika és izomanatómia terén, mivel élethűen ismerteti a klinikai masszázsterápia alapvető módszereit. Ehhez segítségül hívja az emberi testről készült illusztrációk beágyazását az élő modellekről készített fényképekbe.
Napjainkban egyre több gyermek szenved a rossz testtartás miatt kialakuló fájdalmakban, betegségekben. Kiadványunkkal e betegségek megelőzését kívánjuk elősegíteni azáltal, hogy egy jól használható, elméletileg is megalapozott prevenciós szemléletű anyagot adunk a szakemberek kezébe.
Gyerekkorunktól kezdve cipőt hordunk, ami miatt a lábfejünk és a talpunk egyes részeit alig vagy egyáltalán nem használjuk. Ne csodálkozzunk tehát, ha idővel már nem olyan kényelmes a járás, ha fáj a térdünk vagy a hátunk, és még a rendszeres sportolás sem segít. A megoldás ugyanis az, hogy megszabaduljunk a rossz járási szokásainktól, hogy a lábfejünk és a talpunk teljes egészét használjuk, éppen úgy, ahogyan a természet megalkotta.
A könyvben megtalálható a vázizmok működésének és funkcióik szintjének megállapításához szükséges eljárások részletes leírása lépésről lépésre. Sőt kiegészítésként az egyes izmok anatómiai leírását és beidegzésének részletes ismertetését is tartalmazza.
A könyv orvostan- és gyógytornászhallgatóknak, valamint gyakorló orvosoknak, sebészeknek szól, akik szeretnék bővíteni ismereteiket a mozgásszervek funkcionális anatómiájával kapcsolatban.
A mozgásszervi megbetegedések mellett a medicina egyéb ágaiban, pl. nőgyógyászatban, bőrgyógyászatban, gasztroenterológiában is növekvő jelentőségű a balneoterápia.
A Fascia, a testtartás szervrendszere az első magyar nyelvű átfogó mű a kötőszövetről és azon belül is a fasciáról. Szakmai körökben egyre ismertebbé válnak a fascialis technikák, használatuk terjedőben van, mégis beható és rendszerezett ismereteket most először kapnak kezükbe a szakemberek (érintéses terápiák gyakorlója, gyógytornász, pszichológus, edző, táncos vagy testnevelő tanár) és az egészségük iránt érdeklődő olvasók.
A védőnők, a gyógypedagógusok, a gyógytornászok épp úgy érdekeltek a korai fejlődés ismeretében, mint a neonatológusok, gyermekorvosok és gyermek-ideggyógyászok. Az idegrendszer szoros egységben foglalja össze különböző szabályozó rendszereit a légzéstől a gondolkozásig. Így a különböző szakmai ágazatoknak is összehangoltan kell működniük, hogy ennek az összetett rendszernek kóros fejlődése áttekinthető legyen. A kezelés is csak így válhat hatékonnyá. A „fejlődésneurológia" elnevezés ezt az egységet fedi.
A feladatgyűjteményt a fizioterápia területén tevékenykedők számára állítottunk össze. Természetesen gyűjteményünket elsősorban a masszőrök számára ajánljuk, de a gyógytornászok, a fizioterápiás asszisztensek, természetgyógyászok számára is tartalmaz érdekes kérdéseket, feladatokat.
A fizioterápia az utóbbi évtizedekben egyre jobban az érdeklődés középpontjába került. Ennek oka egyértelműen az, hogy megnövekedett az igény iránta, mert – szemben a gyógyszeres kezelésekkel – mellék- és utóhatása nem általánosan, hanem helyileg, a megbetegedett területen fejti ki hatását.