Környezeti nevelés
Nem ért a gombákhoz, de szívesen enne saját szedésű vargányát vagy rókagombát? Részletes gombakalauzunk segítségével megteheti, és biztosan sikerrel fog járni.
Dinoszauruszok Magyarországról?! Igen! Sokan nem is tudnak róla, de az elmúlt tizenöt év legnagyobb hazai őslénytani szenzációja volt, hogy Magyarországon is előkerültek dinoszauruszok, illetve más, velük egy időben élt állatok és növények maradványai. Erre a 85 millió évvel ezelőtti világra nyit ablakot a Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíció könyve.
Miből készült Noé bárkája? Mi a mirhás bor? Fa nő-e a mustármagból? Mit evett Jézus a tanítványaival az utolsó vacsorán? Hogyan kapcsolódik a pálmaág a virágvasárnaphoz? Mi köze van a papirusznak a Biblia nevéhez? A Szentírásban szereplő növények jó része nálunk kevésbé ismert, noha sokszor fontos szimbolikus jelentést hordoznak.
Kötetünk a biológiai sokszínűség megvalósításának széleskörű lehetőségeit mutatja be az óvodában. Közérthető formában ismerteti a biodiverzitás témáját, erre az elméleti háttérre építve, különböző gyakorlati színtereken mutatja be az óvodai megvalósítás lehetőségeit. Az olvasó többféle nézőpontból ismerkedhet meg az óvodai fenntarthatóság fogalmával, a zöld óvodák változatos tevékenységeivel, kiemelve azokat a teendőket, amelyekkel az óvodapedagógusok, a gyermekek és a szülők hozzájárulhatnak a világ sokszínűségének megőrzéséhez.
A bogarak evolúciós értelemben nagyon sikeres állatok. Az eddig leírt, megismert bogárfajok száma meghaladja a 300 ezret, s ez a már ismert összes élőlényfaj számának nagyjából az ötöde! A könyv hazánk bogárvilágát mutatja be. Merkl Ottó szakszerű munkáját Pál János festőművész illusztrálta.
Az ELTE Füvészkertje 170 éve található mai helyén a Józsefvárosban. Jelentőségére való tekintettel feltétlenül szükség volt egy olyan tudományos igényű átfogó kerttörténeti anyag összeállítására, amely mind a szakemberek, mind pedig az érdeklődők számára feltárja azt a hosszú folyamatot, amely a mai együttes kialakulásához vezetett.
Tudtad, hogy a fák beszélgetnek egymással? Vagy hogy a legidősebb élőlény egy fa? Ez a rajzokkal illusztrált könyv nemcsak fákról szóló népmeséket tartalmaz, hanem megtudhatod belőle azt is, hogyan lesz a kicsi magból hatalmas fa, mivel táplálkoznak a fák, milyen élőlényeknek adnak otthon, és miért olyan fontosak számunkra.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy az elmúlt évezredek alatt felhalmozott tudás vajon boldogabbá tett-e bennünket. Ha igen, akkor valószínűleg jó úton vagyunk. Ha nem, akkor valamit elrontottunk. Tízezer éve járjuk a mezőgazdaság, tágabb értelemben a környező világ jelentős megváltoztatásának útját. Mielőtt evidenciaként könyvelnénk el, hogy jó irányba haladunk, érdemes lenne ezt megfelelő érvanyaggal is alátámasztanunk. Erre tesz kísérletet ez a könyv.
A hangyák világa talán az evolúció egy következő lépcsőfoka lehet, a szuperorganizmusé, ahol az egyed, hasonlóan a soksejtes élőlények sejtjeihez, már egy nagy egész része, ami önállóan már életképtelen. Gyakran azért olyan nehéz számunkra megérteni a hangyák társadalmát, mert félreértjük a motivációikat. Számunkra ők a földi idegenek.
A gombák lenyűgöző világa felfedezésre vár. Ismerd meg a Föld legváltozatosabb élőlényeit! A gombák a természet körforgásának alapvető szereplői. Mindenhol jelen vannak – az erdők talajában, a levegőben sodródva vagy épp más élőlények belsejében. Tudd meg, milyen gombafajták léteznek, miképp változtathatják meg az állatok viselkedését, és hogy mi az a boszorkánykör! 6 éves kortól ajánljuk.
A munkafüzet végigvezeti a tanulókat az iskolakert megtervezésétől, a növények telepítésén át a kertben elvégzendő feladatokig. A szerző az élménypedagógia eszközeit hívja segítségül a növények megismeréséhez, gondozásához, felhasználásuk lehetőségeihez. Játékötletek is színesítik a foglalkozásokat.
Homoki-Nagy István (1914–1979) mostanáig kéziratban őrzött, utolsó írásainak gyűjteménye A kamera leáll. A Kossuth-díjas filmrendező, operatőr – amellett, hogy bepillantást enged műhelytitkaiba, máig etalont jelentő természetfilmjeinek és végtelen türelemmel, precizitással készült fotóinak alkotási folyamatába – igazi irodalmi élménnyel ajándékozza meg olvasóját.
Sokunknak a kertészkedés nemcsak hobbi, hanem szenvedély is, amit az egyre erősödő klímaváltozás új kihívások elé állít. A könyv iránymutatást nyújt az ökológiai potenciállal rendelkező, könnyen gondozható kertekhez, amelyek ki fogják állni a klímaváltozás kihívásainak próbáját.
A könyvet azoknak ajánljuk, akik a földrajz tanítása során nagyobb súlyt kívánnak fektetni a környezetvédelmi problémák tárgyalására.
A kutyák érzelmes lények, és az érzelem ugyanolyan valóságos természeti erő, mint a gravitáció; olyan információforrás, amelyet gyakran elhomályosít az ész és a racionalitás. A kutyáknak azonban nincsenek előítéleteik. Azonnal ráhangolódnak az érzéseinkre, és visszatükrözik őket, rajtuk keresztül így önmagunk leghitelesebb részét ismerhetjük meg.
Csányi Vilmos könyve nemcsak két családi kutya életét mutatja be, hanem azt is, hogy hogyan lehet a kutyalélek rejtelmeit tudományos vizsgálatok tárgyává tenni. Azoknak szól, akik a tudományos könyvek szigorúsága és unalma nélkül pillantanának be a kutyaetológia világába.
„Ez a könyv nem szeretne emlékirat lenni, semmiképpen nem élettörténet, még kevésbé állatkerttörténet. Inkább tapasztalatok, élmények, gondolatok és történetek válogatása, miközben igyekszik láttatni azt is, hogy milyen tudás, milyen nézőpontok formálták azt a szakmai munkát, amely az Állatkert megújulását az elmúlt negyedszázadban lehetővé tette és meghatározta.”
Tudtad, hogy a madarak az égbolt láthatatlan ösvényeit követve tájékozódnak? Vagy hogy több ezer különféle módon tudnak üzenni egymásnak? Olvass távoli tájakon élő madarakról szóló meséket, és ismerkedj meg a fészeképítés titkaival és a pelyhes kis fiókákkal. A madarakat bemutató, lenyűgöző könyvünkből azt is megtudhatod, hogy a madarak miért olyan fontosak számunkra.
Tudtad, hogy a méhek imádnak táncolni? És azt, hogy kiváló a szaglásuk? Ez a rajzokkal illusztrált könyv nemcsak méhekről szóló népmeséket tartalmaz, hanem megtudhatod belőle azt is, hogyan jönnek világra a méhecskék, mivel táplálkoznak, hol laknak, mit rejt a kaptár belseje, miért olyan fontosak számunkra a méhek, és hogyan lehetsz a méhek barátja.
A növények fontos megújuló nyersanyagok, hihetetlen, hogy mi mindent ki lehet hozni belőlük. A fűből papírt, a repcéből üzemanyagot lehet készíteni, a kukoricából biogázt erjesztve áram termelhető, a burgonyából pedig bio műanyag állítható elő! No de milyen lehetőségek adódnak még, és tényleg környezetbarát minden megújuló nyersanyag?