Entomológia
Földünk a rovarok bolygója. A rovarok az élővilág – jelenleg ismert részének – fajokban leggazdagabb csoportja. Ahol állati élet egyáltalán lehetséges, mindenütt találunk rovarokat. Több mint egymillió rovarfajt ismer eddig a tudomány, ez kétszer annyi, mint az összes többi élőlényfaj együtt. Az entomológia (rovartan) a hatlábú ízeltlábúakkal foglalkozó biológiai tudomány.
A hangyák világa talán az evolúció egy következő lépcsőfoka lehet, a szuperorganizmusé, ahol az egyed, hasonlóan a soksejtes élőlények sejtjeihez, már egy nagy egész része, ami önállóan már életképtelen. Gyakran azért olyan nehéz számunkra megérteni a hangyák társadalmát, mert félreértjük a motivációikat. Számunkra ők a földi idegenek.
Kiadványunk célja kettős: egyrészt szeretnénk bemutatni minden családot oly módon, hogy ismertetjük egy jellegzetes faját akkor is, ha ennek nincs gyakorlati jelentősége, vagy csak keveset tudunk róla. Másrészt a kártevő fajokat ismertetjük. Hogy milyen kártevőket? Lehetőség szerint minden hazai szántóföldi, kertészeti, erdészeti, raktári és háztartási kártevőt.
A parlagfű elleni biológiai védekezésben a tudományos eredmények alapján egy bogár tűnik a legígéretesebbnek. A parlagfű-olajosbogár már Magyarországon is megjelent, de még csak csekély számban. A parlagfű-olajosbogár – elődlegesen a lárvája – a parlagfüvet rágja, jól felismerhető kártételt okozva a növény levelein.
Ez az írásmű, a Velencei táj természetföldrajzi képét is felvázoló bevezetésével, a tájegység lepkevilága öko-faunisztikai viszonyainak részletekbe menő ismertetését tartalmazza. Csaknem 2000 lepkefajt felsoroló fajjegyzéke, gazdag, a jellegzetesebb fajokat és azok élőhelyeit bemutató képanyaga e munkát a Velencei tókörnyék lepkevilágának monográfiájává avatja. A Magyar Rovartani Társaság Választmánya a szerzőt ez életműve elismeréséül a Frivaldszky Imre emlékplakett ezüst fokozatával honorálta.
Könyvünkkel felfedezőútra hívjuk az olvasót, egy olyan utazásra, amely során az állatvilág fajokban leggazdagabb törzsének képviselői lesznek az idegenvezetők és egyben a fő látványosságok is. Lapról lapra, kontinensről kontinensre barangolhatunk az ízeltlábúak lenyűgöző világában, s legféltettebb titkaikba is bepillantást nyerhetünk.
Az Édesvízi gerinctelenek Közép-Európában című kötet az édesvizekben élő gerinctelen állatokról nyújt teljeskörű áttekintést, ezért jelentősen túllép a hagyományos határozói kereteken. Segítségével nem csupán azonosíthatjuk az édesvizek anyagforgalmában, a biológiai vízminősítésben és a vizek természetes öntisztulásában létfontosságú gerinctelen szervezeteket, hanem részletes ismertetést kapunk életmódjukról és az ökológiai rendszerekben betöltött szerepükről is.
Az erdő – mint magasabb szinten szerveződött földi növénytársulás – bonyolult kapcsolatok sokaságán keresztül működik, és ennek a rendszernek szerves részei a rovarok is. Egyetlen tölgyfa pl. mintegy 250 különböző állatfajnak képes biztosítani az életfeltételeket! Az Erdészeti rovartan alapvető törekvése, hogy bemutassa az erdőben élő bogarakat, lepkéket, darazsakat stb.
Az elmúlt évtizedekben a fokozódó klímaváltozás, a növekvő globális kereskedelem és a nyitott határok miatt újabb és újabb idegenhonos és inváziós kórokozók, valamint kártevők jelentek meg hazánkban, amelyek megismerése és az ellenük való környezetbarát védekezés az egyik legfontosabb feladata az ATK Növényvédelmi Intézetnek. Ezekből kutatási eredményeiből szeretnénk néhányat most megismertetni.
A Kerka Szlovéniában, a Vendvidéki-dombságban ered, Bajánsenye térségében lép be Magyarország területére és Muraszemenye térségében ömlik a Murába. A Kerka-völgy, illetve a vízgyűjtő terület jelentős része erdő és szántó, a többféle klimatikus hatás a kulcsa az itt élő növény- és állatfajok sokféleségének.
A lepkehernyók régi lakói a Földnek, mintegy 100 millió éve jelentek meg. A rejtőzködés nagymesterei, talán éppen ezért sokuk színe, mintázata divattervezőket is megihletett. Megismerésük révén érdekes és elgondolkodtató világba nyerhetünk betekintést. A könyv mindenkinek ajánlható, aki e csodás lényekről munkája vagy érdeklődése okán többet szeretne megtudni.
A szabadban repkedő, gyönyörű, tarka lepkék törékenynek tűnnek, pedig sokkal szívósabbak, mint gondolnánk. Már a dinoszauruszok korában is jelen voltak, és ma is szinte mindenütt előfordulnak a Földön. Valódi túlélőművészek – még a sivatagokat, az Északi-sarkvidéket és a magashegységeket is meghódították.
A rajzokkal és fényképfelvételekkel illusztrált könyv a növényeken élő levélbolhák testfelépítésével, életmódjával, elterjedésével, gazdasági jelentőségével ismerteti meg az olvasót.
A méhcsaládban több ezer méh él és dolgozik egyetlen jól működő szervezetként. A fáradhatatlan kis munkásoknak sokkal többet köszönhetünk, mint a finom, édes méz – bár az sem utolsó. Ismerd meg a méhek építészetét és a poszméhek családi életét!
A legismertebb ízeltlábúakat jól áttekinthető csoportokba osztottuk be, így könnyen tájékozódhatsz a könyvön belül. Sok izgalmas információt és útmutatót találhatsz a könyvben, ami alapján te magad is barkácsolhatsz, kipróbálhatsz dolgokat.
Zsebméretű praktikus határozó erdei barangolásainkhoz:: az Európában előforduló 170 legismertebb rovarfaj részletes leírása, minden fajról látványos, színes fotó, a meghatározást színkód és a legfőbb jellemzők pontos leírása segíti.
A könyv a középkortól napjainkig mutatja be a Magyarország területét érintő rovarinváziókat, az idegenhonos rovarok hazai megjelenését és szétterjedését, de kitér az ezek nyomán gyakran fellépő gazdasági hatásokra is.
Van, amelyik körberepüli a fél Földet, mások több ezer lakosú államokat építenek – a rovarok igazán változatos túlélőművészek! Bár ezek az apró lények általában nem túl feltűnőek, bolygónk számára nagyon fontosak. Indulj felfedezőútra a hatlábúak csodálatos világába! Nahát! Van olyan szitakötő, amelyiknek egy-egy szeme akár 30 000 egységből áll! Tudtad, hogy a Földön a legtöbb állat rovar?
A szerző a növényvédelmi állattan tudományát saját családi gazdaságában gyakorlati szinten, egyetemi oktatóként és kutatóként pedig elméleti szinten is magas színvonalon műveli. Ezen enciklopédikus jellegű munkájában a hazai legfontosabb szántóföldi kultúrák kártevőit ismerteti, a hazai és nemzetközi szakirodalomban eddig még nem tapasztalt egyedülálló részletességgel.
A termény- és élelmiszertárolás során megjelenő kártevők egyaránt sújtják a növénytermelést és annak feldolgozó szektorát. Így tevékenységük közvetlenül kihat a mező- és az élelmiszergazdaság hatékonyságára. Könyvünk fő célja rávilágítani e közvetlen az ember közelében, környezetében élő fajok sikere mögött meghúzódó ökológiai háttérre, biológiai sajátságokra.