Mozgásterápia
A könyv közérthetően, egyszerű nyelvezettel fogalmazza meg a gerincbetegségekkel kapcsolatos tudnivalókat, összefoglalva mindazt, amit egy gerincfájdalommal élő otthon önállóan is megtehet a gyógyulása érdekében.
Ez a kézikönyvként is használható tankönyv világosan tárgyalja a gerinc és a végtagok fizikális vizsgálatának folyamatát, így funkcionális vezérfonalként szolgál a gyakorló orvosok, orvostanhallgatók, ápolók és egészségügyi szakemberek számára.
A kötet tanulmányai foglalkoznak többek között az edző pedagógiai szerepével, a fogyatékossággal élő személyek vagy az SNI tanulók szomatikus fejlesztésével, a tantervvel, mint a fejlesztés iránytűjével és főként azzal, hogy a személyiség mely területeire hat elsősorban a mozgás, a sport, a testnevelés.
Sokan úgy érzik, hogy a rendszeres testedzéssel járó erőfeszítés kellemetlen, sőt szenvedést okozó. Kelly McGonigal ebben a könyvében ezzel szemben bemutatja, hogyan tehetjük örömforrássá, hogyan szeressünk bele a mozgásba, hogyan kapcsolódik ez össze a legalapvetőbb emberi örömökkel, beleértve az önkifejezést, a társas kapcsolatokat és az önuralmat, és miért nyújthat hatékony ellenszert korunk népbetegségeivel szemben, mint például a depresszió, a szorongás és a magány.
A könyvből megtudhatják az olvasók, szülők, testnevelő tanárok, gyógytestnevelők, edzők, óvónők, hogy milyen gyakorlatokat célszerű bemutatni, megtanítani és végeztetni a különböző korú gyermekeknek egészséges felnőtté válásuk érdekében.
A gyakorlati ismereteket tartalmazó kötetben a rehabilitációs medicina diagnosztikai és terápiás eljárásainak széles arzenálja jelenik meg. A könyv az első és utolsó fejezetcsoportjaiban keretet ad a szakterület jelenlegi szakmai, szakmapolitikai és jogi környezetéről. Felsorakoztat olyan eljárásokat és területeket is, amelyek a könyv készítésének időszakában váltak aktuálissá.
Akár alkalmanként ülünk kerékpárra, akár versenyszerűen tekerünk, fontos tudnunk, miként hozhatjuk ki a legtöbbet pedálos kalandozásainkból a csúcsteljesítmény és a jó egészség elérése érdekében. A könyvből bármilyen korú és edzettségű kerékpáros gyakorlati ismereteket szerezhet a kerékpársport biomechanikájáról, a helyes mozgásformákról és műszaki beállításokról, a nyújtó és a regenerálódást segítő módszerekről – és még sok egyéb hasznos tanácsot kaphat, amelyekkel teljesebbé teheti a kerékpározás örömét.
A könyvben megtalálható a vázizmok működésének és funkcióik szintjének megállapításához szükséges eljárások részletes leírása lépésről lépésre. Sőt kiegészítésként az egyes izmok anatómiai leírását és beidegzésének részletes ismertetését is tartalmazza.
A könyv orvostan- és gyógytornászhallgatóknak, valamint gyakorló orvosoknak, sebészeknek szól, akik szeretnék bővíteni ismereteiket a mozgásszervek funkcionális anatómiájával kapcsolatban.
A mozgásszervi megbetegedések mellett a medicina egyéb ágaiban, pl. nőgyógyászatban, bőrgyógyászatban, gasztroenterológiában is növekvő jelentőségű a balneoterápia.
A tankönyv harmadik, javított kiadását az egyetemi hallgatók mellett a testnevelő tanárok, sportszakemberek, sportorvosok kézikönyvként is használhatják. A könyv nem tartalmaz külön élettan és sportélettan fejezeteket, az egyes szervrendszerek ismertetésekor mindig a sport, a teljesítmény szempontjából lényeges alapvető törvényszerűségekkel, valamint sportélettani jellegzetességekkel foglalkozik.
A Fascia, a testtartás szervrendszere az első magyar nyelvű átfogó mű a kötőszövetről és azon belül is a fasciáról. Szakmai körökben egyre ismertebbé válnak a fascialis technikák, használatuk terjedőben van, mégis beható és rendszerezett ismereteket most először kapnak kezükbe a szakemberek (érintéses terápiák gyakorlója, gyógytornász, pszichológus, edző, táncos vagy testnevelő tanár) és az egészségük iránt érdeklődő olvasók.
A fizioterápia az utóbbi évtizedekben egyre jobban az érdeklődés középpontjába került. Ennek oka egyértelműen az, hogy megnövekedett az igény iránta, mert – szemben a gyógyszeres kezelésekkel – mellék- és utóhatása nem általánosan, hanem helyileg, a megbetegedett területen fejti ki hatását.
A gerincfájdalmak előfordulási gyakorisága évről évre növekszik, becslések szerint összességében 1,9-2,6 millió magyar ember lehet érintett napjainkban. A könyv célja a gerinc megbetegedéseivel kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolása, a betegek ismeretanyagának bővítése, mely hozzájárulhat a teljes testi és lelki gyógyuláshoz.
A könyvet nem csak gyógytestnevelőknek ajánljuk, mert gyakorlatanyaga jól használható az óvodai és az iskolai testnevelés kiegészítésére is. Somogyiné Kuti Ilona munkáját hiánypótlónak tekinthetjük, hisz a gyógytestnevelő szakirodalomban eddig nem volt jelen egy kimondottan csak a gyógyúszás területét feldolgozó komplex szakkönyv.
A gyakorlatgyűjtemény újszerűsége abban rejlik, hogy prevenciós jelleggel beilleszthető az óvodai és iskolai testnevelési foglalkozások mozgásanyagába, ugyanakkor felhasználható előkészítő és mindennapos mozgásformaként is.
Szerkezetében változatlanul, de bővebb tartalommal jelent meg Dr. Farmosi István Mozgásfejlődés című könyvének negyedik kiadása. Az óvóképzők, tanítóképzők és az általános iskolai tesnevelőtanár-képzés szakkönyve, továbbá a gyakorlatban tevékenykedő szakembereknek – pedagógusoknak, edzőknek, sport- és gyermekorvosoknak – nyújt hasznos ismereteket.
Delavier könyve a sporttudomány területén hézagpótló könyv, amely útmutatót nyújt az edzésekhez és részletes anatómiai tájékoztatót ad az izmok mozgásáról. A legfőbb előnye az, hogy a tudomány oldaláról, az anatómiai ismeretek alapján bizonyítékot sorakoztat fel, hogy miképp lehet az izmokat, az izomerőt, az ízületi mozgásokat úgy fejleszteni, hogy ne használjunk doppingszereket.