Fitoterápia
A fitoterápia – a fogalmat Henri Leclerc (1870–1955) francia orvos vezette be – a gyógynövények gyógyhatásaival foglalkozó tudomány. Alkotóelemei: a gyógynövények ismerete, a gyógyteák elkészítése, betegségekre való ajánlása, az aromaterápia, az illóolajok és étrendkiegészítők ismerete, valamint a méhészeti termékek ismerete, az apiterápia. A fitoterápia magában foglalja a betegek gyógynövényekkel vagy gyógynövény-készítményekkel (gyógyhatású anyagok) történő kiegészítő kezelését. Az alkalmazónak ismernie kell a növények fő hatóanyagait, azok hatását a szervezetre, a növények hatástani, illetve terápiás besorolását, alkalmazásuk módját, helyét és értékét a terápiás rendszerben. A gyógynövények és a tápláléknövények alkalmazása bizonyos esetekben átfedi egymást, ezért bizonyos táplálkozástani összefüggésekre is tekintettel kell legyen.
A modern klinikai pszichiátria gyakorlása során elengedhetetlen ez a könyv, mely megismertet azzal, hogyan ötvözhető a legmodernebb pszichofarmakológiai kezelés a pszichoszociális beavatkozásokkal. A könyv második kiadása a pszichiátereknek szeretne segítséget nyújtani abban, hogy kompetenciákra tegyenek szert a gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia kombinálásának gyakran bonyolult folyamatában.
Napjainkban sokat emlegetjük azt a régi elvet, hogy „az vagy, amit megeszel”. Ebben a formában Feuerbach német filozófus írta le, bár már Hippokratész is hangsúlyozta: „Gyógyszered legyen ételed, s ételed legyen gyógyszered”. Egyre többet tudunk a vadontermő, de főként a termesztett gombák kémiai-biológiai értékeiről, a fogyasztásukkal összefüggő előnyök (esetleg hátrányok) kérdéseiről.
A gyógygombák a legősibb, természetes gyógyhatású szerek közé tartoznak, és már régóta elterjedt teljeskörű használatuk a gyógyászatban. Sokoldalú összetevőik növelik a szervezet öngyógyító képességét, és számtalan panasz kezelésére nyújtanak megoldást.
A különféle növényi kivonatok évezredek óta használatosak a gyógyításban és egészségmegőrzésben. A Titkok nélkül sorozat e kötete bevezet az aromaterápia történetébe, részletesen ismerteti az alapvető hordozó- és illóolajfajtákat, bemutatja, hogyan használhatjuk azokat a mindennapok során testünk és egészségünk tartós védelme érdekében, és gyakorlati tanácsokat ad az egyes panaszok kezelésére vonatkozóan.
A gyógy- és fűszernövények termesztésével, történetével, gyűjtésével és feldolgozásával, valamint a vadon termő gombákkal is foglalkozó egyetemi jegyzetet – 10 éves munka eredménye – Lakatos Márk, a Károly Róbert Campus oktatója írta.
A gyógy- és fűszernövények felhasználása rendkívül sokoldalú: fogyaszthatjuk magvaikat, virágaikat vagy leveleiket, készíthetünk belőlük teát, és jégkockában, koktélokban is találkozhatunk velük. Ebből a hasznos, gazdagon illusztrált kézikönyvből megtanulhatjuk, hogyan alakítsuk ki saját fűszerkertünket, illetve hogyan használhatjuk fel gyógy- és fűszernövényeinket életünk szinte minden területén.
A Gyógyhatású növények című kötetben a szerző 250 növényt ismertet ábécérendben. Megtalálhatók közöttük a legismertebbek, például a hársfa, kamilla, zsurló, és az olyan ritkábban emlegetettek is, mint a hérics, longán, pekándió.
Az orvos–természetgyógyász szerzőpáros – Dr. Gothárd Csaba, Dr. Taraczközi István – célja, hogy minden érdeklődő, felhasználó számára gyakorlatias eligazítást és segítséget nyújtson a gombák gyógyító képességeinek ésszerű kiaknázásában. A könyv érthető nyelvezettel és hétköznapi megfogalmazással szolgálja ezt a célt.
A gyógynövények biztonságos megismeréséhez, gyűjtéséhez, drogjaik kémiai összetételének elmélyült tanulmányozásához minden érdeklődő számára hasznos információkat ad a könyv.
A homeopátia bázisát képező 159 gyógynövény és a belőlük készült homeopátiás szerek ABC-szerinti rendszerét tartalmazza a kötet. Áttekinthető formában ismerteti a növények jellegére, előfordulására, a feldolgozásra kerülő növényi részekre valamint a homeopátiás alkalmazásra vonatkozó adatokat.
Napjainkban a mozgásszervi betegségek előfordulási gyakorisága meglehetősen magas, a panaszok nemcsak az idősebb, hanem az egyre fiatalabb korosztályt is érintik. Az akadémikus orvoslás eszköztárában e betegségek kezelésében a hosszabb ideig tartó és számos nem kívánt mellékhatást előidéző gyógyszeres terápiák, illetve fizioterápiás kezelések állnak előtérben, így joggal vetődik fel a kérdés, hogy melyek azok a komplementer eljárások, melyek segítségével úgy lehet enyhíteni a mozgásszervi betegségeket kísérő gyulladásos folyamatokon, fájdalmakon, mozgásbeszűküléseken, hangulati és alvászavarokon, hogy egyben a tartós gyógyszerfogyasztás okozta nem kívánt hatásokat is mérsékelni lehessen.
Napjainkban a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási gyakorisága meglehetősen magas. Az akadémikus orvoslás eszköztárában e betegségek kezelésében a hosszabb ideig tartó és számos nem kívánt mellékhatást előidéző gyógyszeres terápiák állnak előtérben, így felvetődik a kérdés, hogy melyek azok a komplementer eljárások, amelyekkel e betegségek megelőzhetők és előfordulásuk kockázata csökkenthető amellett, hogy egyben a tartós gyógyszerfogyasztás okozta nem kívánt hatásokat is mérsékelni lehessen.
A több mint 270 növényt bemutató, csodálatosan illusztrált Gyógynövények lexikona a pontos azonosításra alkalmas ábrázolások mellett könnyen elkészíthető recepteket és rövid, de alapos növényismertetőket tartalmaz. Minden egyes gyógyhatású készítmény (például tea, olaj, kenőcs stb.) elkészítésének leírása mellett megtaláljuk a lépéseket illusztráló fotókat is.
Ez a könyv egyszerre nehéz és könnyű, tudományos és olvasmányos, konzervatív és modern. Egyedülálló módon, integráltan tárgyalja a farmakognózia széles spektrumát. Számos színes fénykép, didaktikus ábrák, precíz leírások mutatják be a Kárpát-medence és a nagyvilág gyógynövényeit, azok használatát, a hatóanyagokat, a biológiailag aktív molekulák szerkezeti képletét és bioszintézisét, a kedvező vagy a mérgező hatások mechanizmusát. (Második, átdolgozott kiadás.)
A kötetből megtudhatjuk, hogyan kell helyesen begyűjteni és tárolni a gyógynövényeket, és miként kell elkészíteni és fogyasztani a gyógyteákat. A könyv fényképekkel kiegészítve mutat be számos gyógynövényt, ismerteti a termesztéssel és begyűjtéssel kapcsolatos tudnivalókat, és ízletes tearecepteket közöl a különféle panaszokra, betegségekre.
A természetes táplálkozáshoz való visszatérés az egészséges életmódra való törekvés fontos tényezője az egész világon, így hazánkban is. Ezt az értékálló tudást szeretnénk elősegíteni könyvünkkel. Megkíséreljük bemutatni környezetünk 29 vadon termő növényét és azok gyakorlati hasznát a konyhaművészetben.
A Hatóanyag ABC az olvasótól csak minimális kémiai alaptudást megkövetelve, és alapvetően a könnyen érthető, kémiai, fizikai, biológiai, illetve hatástani szempontokat vegyesen tartalmazó, hagyományos felosztást követve mutatja be a különböző növényi hatóanyagcsoportokat.
A kutatók által írt könyv mély és alapos tudományos ismereteket nyújt a Föld növényvilágának legádázabb fajairól, melyek nagy része halálos kimenetelű mérgezéseket okozhat. Megmagyarázza a mérgező növények és más organizmusok – különösen az emberi szervezet – kölcsönhatását, és feltárja, hogy a toxinok mily módon képesek gátolni a testi funkciók, szervek és szervrendszerek normális működését.
Átfogó botanikai tárgyú nevezéktani szótár magyar nyelven mintegy fél évszázada jelent meg utoljára. E hiány pótlására szolgál ez a könnyen áttekinthető, mintegy 7000 címszót tartalmazó, gazdag ábraanyaggal bővített, korszerű terminológiai szótár.
A Termékenység kézikönyve nemcsak testi, de lelki segítséget is nyújthat a gyermekre vágyó pároknak. Gyógynövények, gyógynövényes készítmények, méhészeti termékek, vitaminok és ásványi anyagok gyakorlati alkalmazását mutatja be, amelyek hozzájárulnak a megfelelő nemi, hormon-, ideg-, emésztő- és immunrendszeri működéshez.