Szociálpolitika
A világ számos országában megfigyelhető az időskorúak népességen belüli arányának növekedése. A jelenséggel párhuzamosan egyre növekedik a kereslet az ehhez értő szakápolók iránt. Az elmúlt két évtizedben Magyarországról is egyre többen indulnak útnak, hogy jó fizetségért vállaljanak ilyen munkát külföldön, egy arra rászoruló otthonában...
A jóléti állam, az első olyan magyar nyelvű válogatás, amely több-kevesebb rendszerességgel igyekszik ízelítőt adni a szélesen értelmezett szociálpolitikára vonatkozó külföldi, jórészt nyugat-európai irodalom főbb területeiről.
A felgyorsult gazdasági és társadalmi fejlődés új válaszokat igényelve újra előtérbe helyezi az állami jóléti gondoskodás régi alapkérdését, a gazdasági hatékonyság, a társadalmi méltányosság és igazságosság korszerű, a változó gazdasági-társadalmi realitásoknak megfelelő összeegyeztetését.
A társadalmi változásokat mindig is leképezte az, ahogyan az emberek – a Homo sapiens sajátos tulajdonságaiból következően: embertársaik segítségével – megoldották a túlélést. Könyvünk az emberi segítségnyújtás mint sajátos szakma alakulásáról szól.
A szociálpolitika gyakorlati tevékenységét tekintve, elsősorban szakpolitika. Szakpolitikai jellegéből következik, hogy különböző érdekek mentén artikulálódik. Ez a tény önmagában megnehezíti a szociálpolitika tisztán leíró megközelítésének a lehetőségét.
Az 1928-ban MEKDSz Szövétnek-kiadásban megjelent könyv reprint kiadása.
A fizikai életesélyek egyenlőtlensége ma azt jelenti, hogy a társadalmi és a települési hierarchia, a hatalmi helyzet, a végzett munka jellege, a pénz és a kulturáltság nagymértékben meghatározzák, hogy ki hány évet él, mennyire beteg vagy egészséges, mennyire kellemes körülmények között él, azaz hogyan lakik, eszik, alszik.
E kötet kettős célt igyekszik szolgálni. Az egyik az, hogy a szociálpolitika szakszerűbbé és humánusabbá váljon, a másik pedig, hogy minden politika – így a szociálpolitika is – elismerje és elfogadja a „választási demokrácián” túl a „részt vevő demokrácia” elveit és gyakorlatát is.
Kézikönyvünk a geriátria és gerontológia legfrissebb eredményeit tartalmazza amellett, hogy listázza az ország összes idősotthonának és hospice-ának adatbázisát. A könyv a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társasággal együttműködésben, Dr. Boga Bálint szerkesztésében készült.
Ebben a könyvben az LMBT+ közösséget igyekszünk bemutatni. A szerző saját meglátásain túl egy sor szakértő anyagra is hivatkozik. Ezekben tények szerepelnek, sokszorosan igazolt megállapítások.
Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is.
A kötet célja az, hogy bemutassa a modern szociálpolitika fő jellemzőit Európában és ezen belül Magyarországon, követve azt az utat, melyet a jóléti állam alig több mint száz évvel ezelőtti kezdeteitől napjainkig megtett.
A monográfia közel két évtized, az 1920-1930-as évek idevonatkozó anyagát dolgozta fel, hogy megmutassa, hogyan gondolkodtak a magyar tudomány és politika szereplői a szociálpolitikáról.
A hazai szociális képzés egyik nagy adóssága a szociális gondoskodás magyarországi történetének komplex feldolgozása és a szociálpolitika-történeti kurzusokon használható tankönyvben való publikálása.
Könyvünk szeretné a diákokkal megismertetni az ember viselkedésében meghatározó társadalmi hatóerőket. Ennek sikerében kiemelkedő jelentőségű a tanár és a diákok együttműködése.