Faipar
A fa, mint örök nyersanyagunk feldolgozása az ókori időkben is kitüntetett szerepet kapott. Számos használati és kultikus tárgy, fegyverek, járművek stb. elengedhetetlen alapanyaga volt évezredekig. Az új anyagok és gyártástechnológiák megjelenésével és elterjedésével a faanyag néhány alkalmazási területen háttérbe szorult ugyan, de kiváló műszaki tulajdonságai és „melegsége” okán ma is társunk, és várhatóan a jövő századokban is az emberiség kedvelt nyersanyaga marad.
A könyv az asztalosság kezdeteitől a II. világháborúig tárgyalja a fafeldolgozás történetének egyes fejezeteit Magyarországon. Az olvasó ezzel a művel két egymáshoz kapcsolódó és kötődő ipar történetéből kap ismereteket, a fafeldolgozásról és a bútorszakmáról.
A tapasztalatok tárháza, az újabb tudományos felismerések gyakorlati hasznosításának dokumentuma ez a könyv, amely szervesen kapcsolja össze a hazai erdőgazdálkodást a faiparral, a hazai erdők teljesítőképességét a faipari kapacitással és ennek tulajdonviszonyaival.
A fa ma is a legkedveltebb anyagok egyike, közvetlen környezetünk meghatározója. A kiváló szerző az emberiség kezdetétől követi nyomon azt a folyamatot, minek következtében mára már nélkülözhetetlen alapanyaggá vált a fa. Oknyomozó történelem: 40 000 év, melyben szorosan összefonódik az emberiség és a fa története.
A könyv bemutatja a faszobrászmesterség alapvető fogásait, eszközeit, anyagait, vagyis az érdeklődő megtudhatja belőle, hogy mit, mivel, hogyan lehet és hogyan érdemes faragni.
A 2018-ban felújított, kibővített, színessé tett tankönyv az alapvető kézi és gépi megmunkálási ismereteket mutatja be. A faipari alapgépek jellemzőit, a különféle megmunkálásokat, a ragasztóanyagokat és ragasztási technológiákat elméleti és gyakorlati szempontból írja le egyszerű, érthető, tanulható formában.
A vörös tölgy (Quercus rubra L.) a nemesnyárak és az akác után a legjelentősebb egzóta fafajunk. A vörös tölgy erdőterületünk produktivitásának emelésére alkalmas fafaj, amelyet nagy vitalitása, széles ökológiai toleranciája és a különböző károsításokkal szembeni kiváló ellenálló képessége alapoz meg.
E könyv felépítése idomul A tömörfa megmunkálása című könyv gondolatmenetéhez és felépítéséhez. Éppen ezért fontos, hogy mind a diák, mind az oktató egy logikus, átlátható rendszeren keresztül ismerhesse meg a munka-, baleset- és környezetvédelem faiparhoz tartozó területeit.
Mitől függ a megmunkált fa élettartama? Ezt a kérdést járja körbe, illetve válaszolja meg dr. Németh László könyve, mely egyaránt szól a faépítészeknek, faanyagvédelmi kivitelezésekkel foglalkozó szakembereknek és a témát autodidakta módon elsajátítani vágyóknak.
Egy különleges kötet a fa szerelmeseinek. A faesztergálás egyike azon kézműves tevékenységeknek, amely a kezet, a fejet és a szívet egyaránt megdolgoztatja. Előnye, hogy rövid idő alatt, néhány alapvető szerszámmal tetszetős tárgyakat alkothatunk egy egyszerű fadarabból.
A tankönyv a faipari szakmák elsajátításához szükséges anyagismereti tananyagot dolgozza fel. Ajánljuk a Népi kézműves szakképzés Faműves, fajátékkészítő szakmairányához is.
A könyv elsősorban a faipari szakközépiskolai tanulóknak a szakmai előkészítés tantárgy tanulásához és az elsajátított ismeretek alkalmazásához nyújt segítséget. Használható a faipari alapismeretek, anyagismeret, anyagismeret és technológia közép és emelt szintű írásbeli vizsgához.
Ez a könyv a műszaki rajz általános feltételeit, követelményrendszerét, az esztétikai és tartalmi elvárásokat mutatja be; a rajzi alapoktól indulva, faipari példákkal illusztrálva rendszerezi a síkbeli és a térbeli ábrázolási módokat. A rajzok és a szükséges mennyiségű szöveges magyarázatok segítenek megérteni és akár önállóan is feldolgozni a témaköröket.
A tankönyv olyan alapvető ismereteket nyújt, amelyek birtokában a faipari szakemberek – akár vállalkozóként, akár alkalmazottként dolgoznak – el tudnak igazodni az üzleti életben, és nyomon tudják követni azokat a feladatokat is, amelyeket esetleg nem saját maguk hajtanak végre.
A kötet lépésről lépésre bemutatja az alapvető famegmunkálási technikákat a fűrészeléstől, a fakötéseken át a felületkezelésig, és még az olyan speciális famegmunkáló módszereket is tárgyalja, mint a furnérozás, fafaragás és faesztergálás.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék – bútortörténeti alapokra helyezve – a fonott bútorok népi kultúrában betöltött szerepét.
A Műbútorasztalos és restaurátor szakmai és gépismeret 1. tankönyv megismertet a leggyakrabban alkalmazott kézi és gépi műveletekkel.
Műbútorasztalos és restaurátor – különböző fogalmak, most egy szakmaként szerves egységgé kovácsolódnak. A szakma képviselője legyen képzett asztalos, ismerje a modern technológiákat, képes legyen új bútorok vagy hiteles másolatok készítésére. Képes legyen felismerni a régi bútorok értékeit, felmérni a beavatkozás szükségességét és mértékét.
Ez a könyv mindazoknak szól, akiknek régi bútoraik vannak és kedvelik is azokat; akik tudják, hogy gyűjteményük darabjai, és különösen azok fafelületei többnyire nagyon érzékenyek. Csak gondos ápolással óvhatók meg, és csak kellő szakértelemmel restaurálhatók.