Családterápiás sorozat
Siegel leírásaiból rájövünk, miért nem működik sok esetben az egyszerű rövidtávú párterápia, és hogyan lehet olyan feltételeket teremteni, melyek révén a hibák elkerülhetők.
Ez a rendkívüli könyv több, mint Boscolo és Cecchin klinikai művészetének elegáns prezentációja. Az anyag, amit kézben tartunk, egy forradalmi változást demonstrál a pszichoterápia területén: az elmozdulást a „befolyásolás” paradigmájától a „párbeszéd” paradigmája felé.
Luigi Onnis professzor kiváló olasz családterapeuta; pszichoszomatikus zavarokra specializált intézményt vezet Rómában. Ebben a kis kötetben a praktizáló szakember ejt bámulatba minket, esetleírásainak távolabbi tanulságairól nem is beszélve.
Pályám elején, fiatalemberként lentről felfele néztem. Manapság a legtöbb kliensem családanya vagy -apa. Annyi idősek, mint a saját gyerekeim, és más perspektívából közelítem meg a dilemmáikat; és jobban szembenézek a halandóság tényével. (Hugh Jenkins)
A kötet egy olyan csapat stratégiás gondolkodásáról és terápiás gyakorlatáról számol be, akik komolyan torzult működésű családokkal dolgoznak.
A visszajelző csoport (szakmai szlenggel a „reflektív team”) használata – Tom Andersen és tromsöi munkacsoportjának értékes hozzájárulása a terápiás folyamat hatékonyságának fokozásához – ma már a rendszerszemléletű terápiák alapvető részévé vált.
A könyv rendkívül didaktikus, és erre nagy szükség van, hogy a kezdő terapeutát ne sodorja el a jelentkezők tanácstalansága, reménytelensége, mély fájdalma. Hatalmas erőssége a könyvnek a szupervízió állandó hangsúlyozása, ami adott egy egyetemi képzésben, de a hazai pszichoterápiás gyakorlatból sokszor fájóan hiányzik. Az amerikai pragmatizmusból fakad a sok, azonnal használható kérdőív és teszt.
A szerzők mesteri eligazodása a családról vallott elképzelések erdejében rendkívül értékessé emeli munkájukat, és jelentős hozzájárulás ahhoz, hogy a családot tanulmányozók hatékony szakemberré váljanak.
A szerzők mesteri eligazodása a családról vallott elképzelések erdejében rendkívül értékessé emeli munkájukat, és jelentős hozzájárulás ahhoz, hogy a családot tanulmányozók hatékony szakemberré váljanak.
A szerzők mesteri eligazodása a családról vallott elképzelések erdejében rendkívül értékessé emeli munkájukat, és jelentős hozzájárulás ahhoz, hogy a családot tanulmányozók hatékony szakemberré váljanak.
Az ellenállás uralása az első könyv, ami kizárólag a családokkal foglalkozás nehézségeire és zsákutcáira összpontosít. Átfogó leltár mindenféle olyan jelenségről, amelynek hátterében ellenállás rejtőzik, a terápia bármely szakaszában, de különösen a kezdetekkor. Nemcsak a kliensek motívumaival foglalkozik, hanem a terapeutában, és hangsúlyosan az intézményi környezetben rejlő akadályokkal is.
A szerző elismert, vezető brit családterapeuta. A kötet rendkívül didaktikus, a családokkal humán segítői kapcsolatban kerülő szakemberek alapvető tájékozódását szolgálja. Gyakorlatilag a családok és a szociális munkás találkozásának minden lényeges pontjáról kapunk eligazítást, magyarázatot.
Ez a könyv messze a legfontosabb mű, ami a családterápia területéről eddig megjelent. Olyan határkőnek számít, amely rendkívüli mértékben megkönnyíti a családteória és -terápia oktatóinak és művelőinek feladatát.
Mindenkinek értékes ez a könyv, akinek köze van a családterápiához. Egyedülállóan bőséges, rövid elméleti kommentárral támogatott didaktikus gyakorlatokat tartalmaz és kiváló eligazítást nyújt a képzések szervezésében és vezetésében előforduló gyakorlati kérdésekről.
A kötet anyagát azok az alapcikkek teszik ki, amelyek ismeretére az OPNI Pszichoterápiás Ambulanciáján Hugh Jenkins (London) által vezetett hároméves családterápiás kiképző kurzus épült. Ebben a kötetben foglaltatik a családterápia „elemije”.
A Családterápiás sorozat új része világos, informatív és informális stílusban vezeti be a segítő szakembereket a megoldás-orientált megközelítés alkalmazásába.
Ma már ahelyett, mint „Hogyan készítesz hipotéziseket?” vagy „Hogyan áll fel egy milánói módszerrel dolgozó csapat?” – most ilyen kérdéseket kapunk: „Hogyan érsz el olyan pozíciót, ahol rendszerszemléletben dolgozhatsz olyan életbevágó témában is, mint a gyermekkori szexuális visszaélés?” vagy „Hogyan figyeljem a saját intézetemet mint rendszert?”
Az írás közérthető, jól követhető kalauz az egyidejűleg sokféle nehézséggel (szegénység, munkanélküliség, alkohol- és drogproblémák, családon belüli erőszak stb.) küszködő családokkal dolgozó terapeuták számára – quasi kötelező olvasmány!
A kötet korszerű áttekintést nyújt a pároknál és családoknál alkalmazható kognitív terápia fejlődéséről. Fontos új hangsúlya az, hogyan befolyásolja a származási család a kapcsolatokban felbukkanó hiedelemrendszert és a sémákat.
Iskolateremtő könyv, a családterápia klasszikus, felívelő korszakából. Szerzője is világhírű, amerikai-magyar, aki ezzel a kötettel nemcsak új gyakorlatot teremtett, hanem elméletet is, számos új fogalommal.
A de Shazer-féle megoldásközpontú szemlélet két legfontosabb eleme: a „probléma mint szabály” és a „kivételes viselkedés mint megoldás”.