Rajzvizsgálat, grafológia
Könyvünk egyszerre két izgalmas utazásra hívja magával az Olvasót: az egyik a barlangrajzok világától a betűírásig vezető göröngyös úttal, az emberiség írásával ismertet meg bennünket; a másik pedig az írásképben fellelhető személyiség megismerésére irányuló megközelítésmód története: a tipizálástól az egyediig.
A dinamikus rajzvizsgálat jelen kiadásában a grafikus jelenségtan és a kórképek továbbfejlesztett feldolgozottsága mellett egy új, harmadik részben a gyakorlati alkalmazás, a kreativitás, a művészetterápia, a rehabilitáció, a humor és graffiti kérdései kerülnek megbeszélésre. A mű 65 évi munka eredménye, s egy nagy gyűjteményen alapul. A gazdag képanyag, a táblázatok és a számos illusztrált eset nem csupán egy széleskörű vizuális területet mutat be, melyet haszonnal tanulmányozhat pszichiáter, pszichológus, gyógypedagógus, terapeuta, szociális szakember, de élvezettel olvashatják a könyvet mindazok, akik a képi világ pszichopatológiájával kívánnak megismerkedni.
Gerő Zsuzsa munkássága kivételes érték a gyermekrajz pszichológiájának nemzetközi irodalmában. Egyedülálló módon elemzi a gyermek élményeinek elaborációs folyamatait és grafikus kifejeződési sajátosságait, a gyermekrajz esztétikumát és keletkezési folyamatát.
ELFOGYOTT!
A kötet alapmű, a téma enciklopédikus összefoglalása. Mint ilyen, tudományos munka, de az érdeklődő nem szakember számára is élvezetes, informatív. A rajzok értő tanulmányozása sokszor komoly ismeretszerző kirándulás a szavak nélküli világba.
Az első firkáktól a 12–14 éves kiskamaszok hagyományos és digitális műveiig követi nyomon a szerző a képi nyelv formálódását, hazai és nemzetközi kutatások és a rajzpedagógiában eltöltött négy évtized tapasztalatai alapján. A kötetben számos művészeti projektről olvashatunk, amelyek képek, szobrok, építmények alkotásában és megértésében segítik a fiatalokat. A szerző a pedagógiai programok értékeléséhez is ad eszközöket, a képességkutatás eredményeivel támogatva a fejlesztést.
A sorozat első és egyben legfontosabb része a pszichológiai képelemzés alapelveit mutatja be. Ismerteti a képelemzés hétlépéses módszerének (SSCA) olyan gyakorlati elemeit, amelyeket eddig csak továbbképzésen lehetett elsajátítani.
A partner vagy a csoport hatása alatt készült rajzok világosan megmutatják, hogyan szokta magát érezni a vizsgált személy mások társaságában, hogyan kezelik őt mások és milyen szerepbe kerül akarva-akaratlan.
A sorozat negyedik kötete a Rorschach-próba speciális változatáról szól, amelyben egyszerre több vizsgált személy ad jelentést az eredeti Rorschach-tábláknak.
A horvát tudós, művészetpedagógus, író az ember alkotta látnivaló nyelvtanának szabályait lenyűgöző ismeretanyagának sajátos csoportosításával, sokszor váratlan nézőpontú áttekintésével igyekszik világossá tenni olvasói számára.
Vass Zoltán könyve a projektív rajzok pszichológiai értelmezéséről szól. Tankönyv és kézikönyv egyben: átfogó, teljes képet ad a területről, elsősorban annak, aki el akarja sajátítani, meg akarja tanulni. Ugyanakkor élvezettel forgathatja a könyv lapjait az is, aki csak meg akar ismerkedni ezzel a képi világgal.
A szerző, a teszt nemzetközileg elismert szakértője, a klinikai gyakorlatban leginkább elterjedt pszichodiagnosztikai módszer átfogó ismertetése mellett kitér saját kutatási eredményeire és a teszt alkalmazása során szerzett tapasztalataira is.
A Rorschach-teszt a klinikai gyakorlatban a legelterjedtebb projektív diagnosztikai eszköz. A teszt értelmezése két típusú alapvető ismeretanyagot igényel: pszichopatológiai jártasságot és pszichoanalitikus alapfogalmak ismeretét. A könyv gyakorló klinikusok számára készül, ismertnek tekinti a Rorschach-teszt alapjait, ismertnek tekinti Mérei iskolateremtő művét.
A módszer különlegessége, hogy szabadrajzok formai és tartalmi elemzéséhez kínál számszerűsített mutatókat. A projektív rajzvizsgálat eszközeit számba véve, egyedülállónak kell tekinteni abból a szempontból, ahogyan a szabadrajzok elemzését számszerűsíti.
Az íráselemzés mintegy százharminc éves történetében ez az első komoly mű, amely egy külföldi szerzőtől magyar fordításban megjelenik. Gille-Maisani könyvének precizitása, tudományos igényű rendszerezése, a benne található fogalmak tisztázása egyedülálló.
A fa-teszteket előszeretettel alkalmazzák a pszichológusok és a grafológusok, abból a megfontolásból, mert könnyen értelmezhető és a vizsgált személy számára is szórakoztató tevékenység a fa rajzolása, hiszen sok mindent elárul az alany személyiségéről. A fa igazán gazdag szimbolikus tartalommal bír: jelképezi az életet, a vitalitást, a fejlődést és magát az embert is.
Ez a könyv a pszichológiai rajzvizsgálat elméleti alapjai mellett elsősorban a formai-szerkezeti rajzelemzést ismerteti. Bemutatja a pszichológiai rajzelemzés alapelveit, a rajzok bizonyos jellemzőinek pszichológiai jelentését, valamint a rajzok számítógépes elemzésének egy új módszerét, az algoritmusos elemzést.
Az írás a viselkedéskutatók számára speciálisan az emberre, és csakis az emberre jellemző viselkedésforma és mikromozgásos tevékenység. Az Írásbiológia az írást anatómiai szempontból (milyen struktúrák) és élettani szempontból (ezek a struktúrák hogyan működnek) vizsgálja.
A szerzők a kézírások alapján próbálják megmutatni azt, amit sem a kortársak visszaemlékezései, sem a történeti kutatások nem tudtak feltárni: a személyiség törekvéseit, indítékait, a politikusi szerep mögött rejtőző esendő embert, Kádár Jánost.
„Amíg a hétköznapi ember a viccet zavar, kínos helyzet áthidalására alkalmazhatja, addig a »profi« humoristák, komikusok, bohócok (...) nevettetése mögött könny, fájdalom, depresszió húzódik. A történelem lapjain szomorú bohócokról olvashatunk. »Kacagj, Bajazzo…« – hangzik a bohóc tragédiájáról az ária. Ugyancsak egy bohóc tragédiája a Rigoletto, amely Viktor Hugo A király mulat című művéből keletkezett. Fellini öreg bohócokról készült filmje csupa szomorú nyugdíjas emberről szól, s a fő jelenet egy bohóctemetést mutat be.”
A könyv huszonhárom híres emberről szól, akik pszichés tüneteik ellenére vagy éppen ezek hatására alkottak maradandót. A szerző ismert alkotószemélyiségek életvezetésén keresztül mutatja be, hogyan gondolkodik egy pszichiáter, hogyan diagnosztizál, hogyan értelmez egy-egy életeseményt vagy tünetet.