Népegészségtan
A betegség, az életvégi ellátás, a haldoklás jogi, pszichológiai és pszichiátriai kérdéseire keresi a választ több évtizedes gyakorlata alapján a kötet három szerzője a bíró, a jogalkotó, és a pszichiáter-pszichológus szemszögéből.
A kötet a modellvilágba kalauzolja olvasóit személyes élmények és a modellek körében végzett felmérés adatai alapján. A modellek életének hétköznapjai korántsem olyan vonzóak, mint azt a laikus közönség gondolja. A testalak kontrollálásának feladata igen sok modell esetében napi nehézséget jelent. Ennek következménye a modellek körében gyakori evészavarok megjelenése...
A könyv a neves szociológus egészségszociológiai kutatásainak eredményeit foglalja össze. A kötet a társadalmak egészséges működésének alapvető feltételeit tárgyalja, tudományos alapossággal, mégis közérthető nyelven, a széles olvasóközönség érdeklődésére számot tartva.
A narratív orvoslás segíti a beteget, hogy aktív, felelős szerepet vállaljon saját gyógyulásában, egészsége érdekében. A könyv minden betegekkel dolgozó egészségügyi szakember számára fontos gyakorlati kézikönyv; az oktatással foglalkozó fejezete révén az orvos- és szakdolgozóképzésben is jól használható.
Ez a könyv az „Alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók a mindennapi orvosi gyakorlatban” című könyv folytatásaként született, és elsősorban abban próbál segíteni, hogyan támogassuk hatékonyan betegeinket a testsúly- és anyagcserekontroll megvalósításában.
Mi mindent tehet a jövendő édesanya csemetéje egészségéért a terhesség és a szoptatás ideje alatt? Öröklődik-e az asztma és a többi allergiás eredetű betegség? Mit jelent az allergiás hajlam? Megelőzhető-e a kisded allergiájának kialakulása vagy a panaszok súlyosbodása, és ha igen, hogyan?
A köznevelési intézmények korszerű egészségnevelése nemcsak a pedagógusok hivatásába integrálható tevékenység, hanem az iskolai védőnők, iskolaorvosok, iskolapszichológusok feladata is. Ez a kötet nagyban hozzásegíti az összes felsorolt hivatást ahhoz, hogy egymást kölcsönösen jobban értsék, megértsék, és élvezzék a közös munka, közös nyelv előnyeit, de egyúttal ki-ki jobban megtapasztalja saját kompetencia határait is.
A könyv célja, hogy bemutassa a pótanyaságot (béranyaságot és dajkaanyaságot), a daganatos betegségért járó kártérítést, az egészséghez való alkotmányos jogot, továbbá a COVID-19 fontosabb orvosi jogi vonatkozásait friss jogesetek és jogszabályok, valamint a hazai és a nemzetközi szakirodalom feldolgozásával és továbbfejlesztésével.
Az elhízás a XXI. század egyik legnagyobb jelentőségű népegészségügyi problémája. Prevenciója és hatékony kezelése optimálisan integratív és páciensközpontú szemléletben, élethosszig tartó multidiszciplináris gondozás keretében valósítható meg.
A könyv nagy szakmai jelentőséggel bíró kiadvány, mert egyaránt szól az átlagembernek és az egészségügy szakértőinek. Sokat tanulhat belőle a hétköznapi érdeklődő, de a többdiplomás szakorvos is, mivel könnyen olvasható, nyelvezete egyszerű, közérthető, ugyanakkor a szakmaiság magas színvonalát képviseli.
Könyvünk erről szól, arról, hogy hogyan kell táplálkoznia a sportolónak, milyen alapelveket célszerű figyelembe vennie ahhoz, hogy táplálkozása adekvát legyen, s mire kell odafigyelnie ahhoz, hogy ne a táplálkozás legyen a szűk keresztmetszet az adott szintű sportteljesítmény eléréséhez vezető úton.
Ezzel a könyvvel azt szeretnénk elérni, hogy minél több szakember kapjon lehetőséget arra, hogy egy kiadványban találkozhasson a dohányzás, a cigarettázás valamennyi fontos vonatkozásával.
A kötet nemcsak a pedagógusok számára szolgálhat értékes kézikönyvként, hanem haszonnal forgathatják a más területeken dolgozó segítő foglalkozásúak is, ha szeretnék az egészségfejlesztéssel kapcsolatos alapfogalmakat megismerni, valamint gyakorlati példákon és feladatokon keresztül elsajátítani a színtér-alapú egészségfejlesztés módszereit.
A könyv elsődleges célja, hogy három tematikai egységben, teret adva a különböző tudományterületek jeles képviselőinek, az elmélettől a kézzelfogható gyakorlati feladatokig bezárólag mutassa be az egészségfejlesztést, s azon belül különösképpen a kortársoktatás módszertanát.
Mind az orvosi, mind a geográfiai szakirodalomban egyre gyakrabban bukkan fel az egészségföldrajz kifejezés. Ez az orvosföldrajzi hagyományokra épülő, de szemléletében megújult tudományterület az 1990-es évek második felétől bontogatja szárnyait...
Égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
A könyv a cukorbetegséggel összefüggő oktatási, ismeretátadási és társadalmi kérdések néhány szempontját mutatja be.
Az emberiség egyik legelterjedtebb szenvedélye a dohányzás. Számos betegség, évente több millió ember halálának okozója világszerte...
A hormonok az emberi szervezet fontos szabályozó molekulái. Működésük zavara számos –gyakran vagy ritkábban előforduló – betegség kialakulásához vezethet. E könyvet a Semmelweis Egyetem tanszékvezető endokrinológus professzora írta azzal a céllal, hogy egyrészt segítséget nyújtson a hormonbetegségek megértéséhez, másrészt olvasmányosan és könnyen érthetően mutassa be a területet az érdeklődőknek.
A könyv az integratív orvosi szemléletet mutatja be, szintetizálja a nyugati és keleti medicinát, az életmódterápiát és a pszichológiát. Átfogó ismereteket ad az egészségmegőrzés és számos betegség kezelése területén, mind az orvosok, egészségügyi szakemberek, mind a saját vagy hozzátartozóik gyógyulását kereső laikus olvasók számára.