Gyermekgyógyászat
A gyermekgyógyászattal foglalkozó szakkönyvek az újszülöttek (0-2 hónap), a csecsemők (3-12 hónap) és a gyermekek (1-15 év) neveléséhez és gyógyításához szükséges – a megfelelő, életkortól függő táplálás, a genetikai és endokrin betegségek, a különféle szervi bajok diagnosztizálása és gyógyítása, a neurológia fejlődése, a pszichológiai kérdések, az infektológiai kórképek, a védőoltások, az újszülöttkortól a gyermekkor végéig a gyermekek vizsgálatához alkalmazható sajátos módszerek, a sürgősségi ellátás és a gyermeksebészet – ismeretanyagot tartalmazzák.
A csecsemő- és gyermekellátásban dolgozók számára készült hiánypótló, forradalmian új, gazdagon illusztrált, átfogó, olvasóbarát, modern szemléletű, korszerű kézikönyv a hazai gyermekellátás legkiválóbb, nagy klinikai gyakorlattal bíró orvosainak és ápolóinak alkotása. Könnyen érthető nyelvezettel ismerteti a korszerű gyermekellátás és -ápolás alapjait, tükrözi a betegellátásban megvalósuló együttműködést, az orvosi és ápolói munka összekapcsolódását. Jól illusztráltan mutatja be a legfontosabb beavatkozások sajátosságait, kivitelezését.
E hiánypótló gyermekdiabetológiai könyv Barkai László és Madácsy László professzorok gondozásában kiváló áttekintést nyújt a gyermekkorban előforduló diabetes patogenetikai hátteréről, diagnosztikájáról, akut és krónikus szövődményeiről. Kiemelt helyet foglalnak el a könyvben az új diagnosztikus és terápiás lehetőségek, a pumpakezelést is beleértve. Igen hasznos olvasmány, nem csak gyermekdiabetológusok számára.
Reményeink szerint a könyv célközönségének, vagyis a gyermekekkel foglalkozó segítő szakmák bármelyikében dolgozó szakembereknek útmutatást és átfogó ismereteket nyújthat, és olyanok érdeklődését is a gyermekrehabilitáció felé fordíthatja, akik ezt a területet korábban kevésbé ismerték.
A szerző bízik abban, hogy a könyve segítségével jelentősen csökkenthető lesz az a súlyos mentális, pszichés, szellemi, kulturális, szociális és spirituális környezetszennyezés és tudatlanság, amely megakadályozza, hogy a gyermekeink egészséges, boldog felnőtté válhassanak.
Az újszülött élete nem tiszta lappal indul. Mire a kisbabát a születése után először megöleljük, magzatként már számos olyan élményt szerzett, melyek tapasztalattá sűrűsödve döntően befolyásolják sorsa további alakulását. Neurobiológiai kutatások eredményei is igazolják, hogy az emberi működést az egész életre kihatóan formálja az anyaméhben töltött időszak: egészségi állapotunk, magatartásunk, reakcióink gyökereit a magzatot érő hatások „programozzák”.
A könyv központi tárgya a (valaki mástól való) befogadás leromlása, károsodása a függőségi kapcsolat internalizálása (azaz bensővé, sajáttá tétele) során. Ez a romlás időnként az evészavarok kórlélektanával mutat összefüggést.
A Felnőttkori kóros állapotok megelőzése gyermekkorban című 1993-ban megjelent és a Preventív pediátria című 2005-ben megjelent könyvek folytatásának és aktualizálásának tekinthető a Betegségmegelőzés a gyermekgyógyászatban. Az eltelt mintegy 30 év során jelentős változások történtek mind a gyermekgyógyászat, mid a betegségek megelőzésével foglalkozó tudományos munkák területén. Ezek a változások mind tartalmilag, mind szerkezetileg tükröződnek a könyvben.
Az 5 tengelyt és a fejlődéspszichopatológia törvényszerűségeit alkalmazó klasszifikációs rendszer részletes információkkal szolgál a korai diagnosztikához, miközben eleget tesz a klasszifikációk átjárhatóságának a széles körben ismert, elfogadott és használt DSM-5 és BNO-10 rendszerekhez. A kötet a prevenciót, a diagnosztikát és az intervenciótervezést is támogatja a koragyermekkori életidőszakban, sokszempontú ismeretanyagot nyújtva a korai fejlődési és lelki zavarokról minden kisgyermekekkel foglalkozó gyakorlati és kutató szakember számára.
Közel tízéves, fájdalombetegekkel való munka után döntött úgy a Bethesda Gyermekkórház orvosokból, pszichológusokból, gyógytornászokból és ápolókból álló Fájdalomkezelő Csapata, hogy egy magyar nyelvű önsegítő kiadványban foglalja össze azokat a legújabb ismereteket, amelyek a szülőknek és betegeknek segítségükre lehetnek a fájdalommal való jobb megküzdésben.
A könyv a fejlődéssel, gondozással, táplálással kapcsolatos alapvető ismereteket foglalja össze, amelyet egyaránt ajánlunk hallgatónak, végzett szakembereknek, szülőknek, nagyszülőknek.
A védőnők, a gyógypedagógusok, a gyógytornászok épp úgy érdekeltek a korai fejlődés ismeretében, mint a neonatológusok, gyermekorvosok és gyermek-ideggyógyászok. Az idegrendszer szoros egységben foglalja össze különböző szabályozó rendszereit a légzéstől a gondolkozásig. Így a különböző szakmai ágazatoknak is összehangoltan kell működniük, hogy ennek az összetett rendszernek kóros fejlődése áttekinthető legyen. A kezelés is csak így válhat hatékonnyá. A „fejlődésneurológia" elnevezés ezt az egységet fedi.
Utoljára éppen 40 évvel ezelőtt jelent meg magyar szerző, Kollár Dezső tollából átfogó, a maga korában igen kitűnő tankönyv a medikusok, szakorvosjelöltek, szakorvosok számára. Az exponenciális fejlődés tette szükségessé, hogy a szakma összefogjon, és ismét megjelentessen egy korszerű, jól használható, teljességre törekvő tankönyvet.
A bántalmazott gyermekek védelme érdekében kiemelt fontosságú az esetek korai felismerése, a védő intézkedések mielőbbi megtétele. Könyvünk célja, hogy segítse a korai felismerést és az egészségügyi szakemberek objektívjén át megmutassa azokat a tüneteket, jeleket, amelyek bántalmazás gyanúját kell, hogy keltsék.
A közel 60, képpel illusztrált recepttel színesített könyv iránymutatást és gyakorlati, a napi rutinban is használható tanácsokat ad az utánpótlás sportolók ideális egészséges fejlődéséhez és teljesítményének növeléséhez.
A gyermekintenzív terápia multidiszciplináris tudomány, az orvostudomány legdinamikusabban fejlődő szakterületei közé tartozik. A tudományos és technikai fejlődés fontos szerepet játszik abban, hogy egyre több súlyos állapotú gyermek életét tudjuk megmenteni.
A kötet előző kiadása már évek óta nem kapható. A hiánypótló új kiadás – bár a szerzők és szerkesztők törekvései és céljai lényegileg nem változtak – beépítette az időközben számos szakmai területen bekövetkezett jelentős fejlődés eredményeit.
A szerzők között a hazai gyermekneurológusok legjelesebbjei találhatók, amely egyben garancia is a könyv magas minőségére, hiszen mindenki tudása legjavát adva járult hozzá a sikerhez. S így lett enciklopédikus a mű. A szerzők kitűnő szakemberek, akik szakmai „bestseller”-t írtak.
A gyermekorvoslásnak is központi eleme a differenciáldiagnosztika. Segíti a gyermekgyógyászat oktatását, a szakorvossá válást, és a mindennapok orvosi gyakorlatában a helyes és sikeres gyermekorvosi munkát. A „Gyermekorvosi differenciáldiagnosztika” ezt kívánja szolgálni. Az általános tünetek és válogatott laboratóriumi eltérések mellett tárgyalja a szervspecifikus tünetek és kórképek szétválasztását. A klinikai áttekintés mellett az elkülönítést segítő vizsgálatokra is ajánlásokat ad.
Vannai Judit könyve gyermekgyógyászok és utánpótláskorú sportolókkal foglalkozó edzők számára alapvető információs forrás, szülők számára pedig az a megbízható tudásanyag, amely segít eligazodni az internet világában ránk zúduló hatalmas és ellentmondásos információ-tömegben.
Az elmúlt évtizedekben a magyar gyermekgyógyászat alrendszerében sorra nyíltak meg az új szubdiszciplinák. A tudományos fejlődéssel együtt felgyorsult a gyermekgyógyászati ellátás is, a mai modern eszközrendszerekkel gyorsabban diagnosztizálunk, és lerövidült a kezelések időtartama is. A gyógykezeléseket többnyire hazai és nemzetközi protokollok és eljárásrendek alapján végzik. Mindez azt a célt szolgálja, hogy a gyermekek minél kevesebb időt töltsenek kórházban, és eközben a lehető legkevesebb trauma érje őket.