Fül-orr-gégészet
Az allergiás betegségek gyakorisága világszerte, így hazánkban is rendkívül magas, szinte minden ötödik ember allergiás. A daganatos, cardiovascularis betegségcsoport után a harmadik leggyakoribb megbetegedés. A WHO előrejelzése szerint 2050-re ez az arány tovább növekedhet.
Az alvásmedicina sokrétűségét, a társszakmákkal való összefüggéseit összefoglaló kézikönyv részletesen ismerteti az alvás alatti légzészavarok különböző változatait, összefoglalja azokat a diagnosztikus és terápiás ajánlásokat, melyek az alvászavarok klinikai variánsainak kezelését megkönnyítik és eredményessé teszik. Ajánljuk az érintett szakmák szakorvosain túl, az alvásmedicina szakorvosi vizsgára készülőknek, a családorvosoknak, a közlekedésbiztonságban és munkaegészségügyben működő szakembereknek, valamint a szomnológia iránt érdeklődő orvostanhallgatóknak is.
A tankönyv összefoglalja a fül-orr-gégészetben és a szakma határterületein az utóbbi évtizedekben lezajlott diagnosztikus és terápiás fejlődést.
A modern kori orvoslás temérdek összefüggést tárt fel a panaszok, tünetek és a diagnózisok között. Ezért izgalmas, ha történelmi személyiségek elmúlásának eseménysorát újravizsgáljuk és ismeretlen összefüggéseket keresünk. Dr. Gerlinger Imre professzor nevezetes személyek – írók, politikusok, sportolók, zeneszerzők – betegségeit elemzi, de áttekintést nyerhetünk a fül-orr-gégészet tárgyköréhez tartozó emlékezetes történetekről, a gégészet, az orrászat és a fülészet kialakulásának történeti aspektusairól is.
A rinológia az orr- és az orrmelléküregek patofiziológiájával és betegségeivel foglalkozó tudományág, amely a fül-orr-gégészeti és fej-nyak sebészeti szakma szerves része. Az elmúlt évtizedekben az alapszakma egyes ágai rohamléptekben fejlődtek, ezzel párhuzamosan a rinológia is komplex és önálló egységgé formálódott.
Utoljára éppen 40 évvel ezelőtt jelent meg magyar szerző, Kollár Dezső tollából átfogó, a maga korában igen kitűnő tankönyv a medikusok, szakorvosjelöltek, szakorvosok számára. Az exponenciális fejlődés tette szükségessé, hogy a szakma összefogjon, és ismét megjelentessen egy korszerű, jól használható, teljességre törekvő tankönyvet.
A kézikönyv nem hiányozhat egyetlen gyakorló orvos könyvtárából sem; elsősorban medikusoknak, szakorvos jelölteknek, háziorvosoknak ajánlható, de sok hasznos újdonságot fedezhet fel benne a tapasztalt fül-orr-gégész szakorvos is.