Élettan – Kórélettan
Ez a tankönyv a szakközépiskolák egészségügyi szakmacsoportos tanulói számára készült, de ajánlott az érettségire épülő egészségügyi szakképzésben részt vevők számára is. A könyv az emberi test felépítésének és működésének alapvető kérdéseit tárgyalja, ezáltal kíván egységes alapokat adni az emberi szervezet megismeréséhez.
A fizikai aktivitás és a sedens viselkedés minden területét (közlekedés, iskola, munkahely, szabadidő, otthon) elemző többszintű modellek jobb, kontextusra szabott beavatkozásokhoz, azaz intervenciók kidolgozásához kínálnak lehetőségeket. Ebben rejlenek azok a nevelési eljárásmódok, amelyeket javasolt kiaknázni mind a gyermekek, mind a fiatalok és a felnőttek körében.
Az elsősegélynyújtás kézikönyve egyaránt használható laikus segélynyújtók, szakképzett elsősegélynyújtók, egészségügyben tanulók és dolgozók, valamint az elsősegélynyújtás oktatásával (egyetemen, sürgősségi ellátásban, általános és középiskolai órák keretében, elsősegélynyújtó tanfolyamokon, fakultációkon) foglalkozók számára.
E könyv az emberiség egyik legelterjedtebb kórélettani elváltozásával, az inzulinrezisztenciával kapcsolatos legújabb kutatási és klinikai eredményeket foglalja össze. Ismerteti mindazt, amit az inzulinrezisztencia jelentőségéről, genetikai hátteréről, patofiziológiájáról, számos kórfolyamatban való részvételéről, a hátterében álló biokémiai mechanizmusokról és azok befolyásolási lehetőségeiről a klinikai tapasztalatok és a széles körű szakirodalmi háttéranyag ismeretében tudni lehet.
Az orvosi élettan tankönyve 8., átdolgozott kiadása 22 évvel az első és 5 évvel az előző kiadás megjelenése után kerül az olvasók kezébe. Az orvosi élettan az egészséges emberi szervezet működésével foglalkozik, aminek megfelelő szintű ismerete előfeltétele a klinikai tárgyak elsajátításának.
Az egészség megőrzése tudatos tevékenységet igényel – a könyv ehhez nyújt útmutatást. Célja alapokat adni az egészséges életvezetéshez: a helyes táplálkozási szokások, a szabadidős tevékenység, a mentális és fizikai aktivitás, a párkapcsolat kialakításához, a rizikómagatartás elkerüléséhez, az egyéni képességek, az egészségmagatartás fejlesztéséhez, az egészségkultúra növeléséhez.
A tankönyv harmadik, javított kiadását az egyetemi hallgatók mellett a testnevelő tanárok, sportszakemberek, sportorvosok kézikönyvként is használhatják. A könyv nem tartalmaz külön élettan és sportélettan fejezeteket, az egyes szervrendszerek ismertetésekor mindig a sport, a teljesítmény szempontjából lényeges alapvető törvényszerűségekkel, valamint sportélettani jellegzetességekkel foglalkozik.
A tankönyv jól használható kórélettani alapismereteket kíván adni a gyakorló medicina különféle irányaihoz (nem helyettesítve a későbbi részletes klinikai stúdiumokat). A Kórélettani alapok jelen, harmadik kiadásának szerkezeti koncepciója nem változott, inkább az első kiadás óta szükségessé vált kiegészítéseket, újabb megfigyeléseket építették be a szerzők ebbe a kötetbe.
Delavier könyve a sporttudomány területén hézagpótló könyv, amely útmutatót nyújt az edzésekhez és részletes anatómiai tájékoztatót ad az izmok mozgásáról. A legfőbb előnye az, hogy a tudomány oldaláról, az anatómiai ismeretek alapján bizonyítékot sorakoztat fel, hogy miképp lehet az izmokat, az izomerőt, az ízületi mozgásokat úgy fejleszteni, hogy ne használjunk doppingszereket.
A tudományos, multidiszciplináris alapokon nyugvó sportorvoslás tömör kézikönyve. „Ma már kevés csak jól edzeni, jól játszani, mögötte kell, hogy rengeteg tudomány is álljon.” (Benedek Tibor)