Diabetológia
A diabetológia a diabétesszel, vagyis a cukorbetegséggel és annak megelőzésével, gyógyításával foglalkozó orvosi tudományág. A cukorbetegség (diabetes mellitus vagy „diabétesz” magyarul „mézédes átfolyás”-t jelent a görög „diabetes” = „átmenet, átfolyás” és a latin „mellitus” = „mézédes” szavak összetételéből) a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. Az elnevezés az egyik főtünetre, a cukor vizelettel való fokozott kiválasztására és a megemelkedett vizeletmennyiségre utal. (A középkorban a vizelet megkóstolása jelentette a diagnózist.) A betegség oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia, relatív inzulinhiány), vagy mindkettő. Az abszolút vagy relatív inzulinhiány következtében, mivel a sejtek inzulin hiányában nem képesek a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik, és ez okozza a betegség fő tüneteit.
A diabetes a cukoranyagcsere zavara, tehát az egész szervezetet érinti (érrendszer, idegek, gyomor és bélrendszer stb.). A korai tünetek gyakran bőrtünetekkel kezdődnek. A lábon sebek alakulnak ki, és ezek a szakszerűtlen kezelés következtében fertőződnek. Az elhanyagolt állapot miatt gyakori az alsó végtag amputációja, és a kialakult szepszis a beteg életét is veszélyezteti. A könyv célja a cukorbeteg láb szakszerű ellátásának ismertetése.
Embert próbáló feladatot állít a diabétesz a cukorbetegségben érintettek és a gondozásukat végző szakemberek elé egyaránt. A kórral kapcsolatos ismeretek és terápiák bővülnek, a betegben mindeközben lezajló lélektani folyamatok azonban teljes egészében mindmáig feltáratlanok. Pedig ezek ismerete, megértése jelentős mértékben javíthatja a gondozási folyamatot.
A könyv a diabétesszel kapcsolatban minden tudnivalót felölel: a betegség előállapotát, a diabetestípusokat, a társbetegségeket, a betegekkel való kommunikációs lehetőségeket, s végső soron a betegség egészének menedzselését. Éppen ezért ajánlható a könyv mindazon szakembereknek, akik a cukorbetegek kezelésében, ellátásában részt vesznek.
E hiánypótló gyermekdiabetológiai könyv Barkai László és Madácsy László professzorok gondozásában kiváló áttekintést nyújt a gyermekkorban előforduló diabetes patogenetikai hátteréről, diagnosztikájáról, akut és krónikus szövődményeiről. Kiemelt helyet foglalnak el a könyvben az új diagnosztikus és terápiás lehetőségek, a pumpakezelést is beleértve. Igen hasznos olvasmány, nem csak gyermekdiabetológusok számára.
E könyv az emberiség egyik legelterjedtebb kórélettani elváltozásával, az inzulinrezisztenciával kapcsolatos legújabb kutatási és klinikai eredményeket foglalja össze. Ismerteti mindazt, amit az inzulinrezisztencia jelentőségéről, genetikai hátteréről, patofiziológiájáról, számos kórfolyamatban való részvételéről, a hátterében álló biokémiai mechanizmusokról és azok befolyásolási lehetőségeiről a klinikai tapasztalatok és a széles körű szakirodalmi háttéranyag ismeretében tudni lehet.
A Diabéteszlexikon célja, hogy a cukorbetegségről és határterületeiről közérthető, tudományos igényű, lexikonszerűen szerkesztett tájékoztatást adjon. Az ismeretközlés célja az is, hogy segítse a mindennapi orvosi nyelvhasználatban előforduló kifejezések betegek és hozzátartozóik általi megértését, helyes értelmezését.
A háziorvosnak kiemelt szerep jut a megelőzésben, az anyagcserezavarok korai felismerésében, a leginkább veszélyeztetettek szűrésében, a célértékre törő kezelésben, az állapotot kísérő fokozott keringési kockázat lehető legerőteljesebb csökkentésében. E sokrétű feladatkör indokolja, hogy a háziorvosi teendőket szem előtt tartva elkészült a cukorbetegséggel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat és a legújabb kutatási eredményeket is felölelő szakkönyv.
A könyv a cukorbetegséggel összefüggő oktatási, ismeretátadási és társadalmi kérdések néhány szempontját mutatja be.
A könyv átfogóan ismerteti a felnőttkorban jelentkező cukorbetegséget, annak különböző megjelenési formáit, a korai és késői szövődményeket és az évről évre bővülő terápiás eszköztárat, a vércukorcsökkentő tablettás és nem inzulin jellegű injekciós készítményeket, valamint inzulinokat stb. Nem csupán a tudásukat frissíteni, bővíteni kívánó cukorbetegek számára kínál naprakész információkat, hanem a betegoktatók, edukátorok tevékenységéhez is alapul szolgál.
Ma már sokan és sokat hallottak az inzulinrezisztenciáról, és sokan úgy gondolják, hogy az üdvözítő megoldás a 160 grammos diéta. Ahogy az életben sincs egyetlen üdvözítő út, így az inzulinrezisztencia kezelésében sincs egyetlen, mindenkinek jó diéta. Különféle utak vannak, és a csapat (orvos, dietetikus) segít kiválasztani, melyiken érdemes menni.
A diabetológia terén az elmúlt évtizedek jelentős változásokat hoztak. Az alapkutatási eredményekre támaszkodó klinikai diabetológia új eredményeit a gyakorló diabetológusok hazánkban is rövid időn belül megismerhették, alkalmazhatták, követhették.
Az SGLT-2-gátlók a 2-es típusú diabetes kezelésére szolgáló orális antidiabetikumok korszerű, innovatív hatástani csoportját képezik. A rövidítés a hatásmechanizmusra utal (sodium-glucose co-transporter-2 inhibitor: nátrium-glukóz kotranszporter-2-gátló), a készítmények renális támadásponttal fejtik ki hatásukat, a glucosuriát fokozzák, minek következtében a vércukorértékek csökkenek.