Belgyógyászat – Infektológia
Bár a gyakorlat és a tapasztalat semmivel sem helyettesíthető, ez a könyv egy lépéssel közelebb áll a klinikai valósághoz, mint azok a hasonló kiadványok, melyek pusztán EKG-elemzést tanítanak. A kötet 150, rövid kórtörténettel kiegészített klinikai példát mutat be a lényeges EKG-görbékkel.
A diabetes a cukoranyagcsere zavara, tehát az egész szervezetet érinti (érrendszer, idegek, gyomor és bélrendszer stb.). A korai tünetek gyakran bőrtünetekkel kezdődnek. A lábon sebek alakulnak ki, és ezek a szakszerűtlen kezelés következtében fertőződnek. Az elhanyagolt állapot miatt gyakori az alsó végtag amputációja, és a kialakult szepszis a beteg életét is veszélyezteti. A könyv célja a cukorbeteg láb szakszerű ellátásának ismertetése.
Embert próbáló feladatot állít a diabétesz a cukorbetegségben érintettek és a gondozásukat végző szakemberek elé egyaránt. A kórral kapcsolatos ismeretek és terápiák bővülnek, a betegben mindeközben lezajló lélektani folyamatok azonban teljes egészében mindmáig feltáratlanok. Pedig ezek ismerete, megértése jelentős mértékben javíthatja a gondozási folyamatot.
A könyv a diabétesszel kapcsolatban minden tudnivalót felölel: a betegség előállapotát, a diabetestípusokat, a társbetegségeket, a betegekkel való kommunikációs lehetőségeket, s végső soron a betegség egészének menedzselését. Éppen ezért ajánlható a könyv mindazon szakembereknek, akik a cukorbetegek kezelésében, ellátásában részt vesznek.
E hiánypótló gyermekdiabetológiai könyv Barkai László és Madácsy László professzorok gondozásában kiváló áttekintést nyújt a gyermekkorban előforduló diabetes patogenetikai hátteréről, diagnosztikájáról, akut és krónikus szövődményeiről. Kiemelt helyet foglalnak el a könyvben az új diagnosztikus és terápiás lehetőségek, a pumpakezelést is beleértve. Igen hasznos olvasmány, nem csak gyermekdiabetológusok számára.
A legtöbb tanulmány a hányást konkrét kórkép tüneteként vizsgálja, de mit tegyünk, ha a hányás oka ismeretlen? A szerzők célja egy, a napi gyakorlatban jól használható algoritmus kínálata a hányás kivizsgálására vonatkozóan a kezdeti, aktuális diagnózis megítélésétől a vészhelyzet megállapításán át, a végleges diagnózis felállításáig.
Az orvostanhallgatók és ápolók képzésében immár magyarul is elérhető A laboratóriumi és diagnosztikai vizsgálatok kézikönyve 8. kiadása, amely a betegek biztonságos, hatékony és tájékozott diagnosztikus ellátására és beavatkozásokra készít fel.
A narratív orvoslás segíti a beteget, hogy aktív, felelős szerepet vállaljon saját gyógyulásában, egészsége érdekében. A könyv minden betegekkel dolgozó egészségügyi szakember számára fontos gyakorlati kézikönyv; az oktatással foglalkozó fejezete révén az orvos- és szakdolgozóképzésben is jól használható.
A peptikus fekélybetegség évszázadokig ritka és kevéssé ismert kórkép volt: gyakorisága a 19-20. század fordulóján kezdett emelkedni: ez a folyamat az 1970-es évekig tartott. Keletkezésének magyarázatára számos elmélet született...
Az érettségire épülő egészségügyi képzésekben a klinikumi tárgyak megalapozását jelentő kórtani tananyag többnyire csak az általános kórtanra terjed ki, ezért a belgyógyászati ismereteken belül kell megismerkedni számos, a szervrendszerek betegségeihez kapcsolódó patológiai fogalommal és jelenséggel. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy egy-egy szervrendszeren belül egyidejűleg ismertesse a betegségek kórtani alapjait, diagnosztikai lépéseit, tünettanát és a terápiás lehetőségeket.
A tejcukor-érzékenység az utóbbi évtizedek divatos betegsége: egyre gyakoribb a fiatal korosztályokban. A könyv összefoglalja a legfontosabb ismereteket, mind a betegek, mind az orvosok számára, ezért az egyes fejezeteket érthető betegtájékoztató is követi.
Az angiológia az erek betegségeivel foglalkozó belgyógyászati tudomány, mely köszönhetően az új diagnosztikus és terápiás lehetőségeknek, az elmúlt évtizedekben óriási fejlődésen ment keresztül. Az érbetegellátás során meghatározó jelentőségű a beteggel először találkozó háziorvos, az angiológus, az érsebész és az intervenciós radiológus szoros együttműködése.
Megállíthatatlanul, sebesen folyik a technológiai és a tudományos fejlődés, és ennek előnyét a klinikai orvostudományok is élvezik, de sajnos áldozatává is válnak, hiszen az orvosok egyre kevesebb időt tudnak ténylegesen a betegekkel tölteni. Így megnyugtató az a tudat, hogy egy régi jóbarátra – az EKG-ra – még mindig számíthatunk. Majdnem 30 év telt már el e könyv első amerikai kiadása óta, de azóta sem született olyan diagnosztikai módszer, amely az EKG-t helyettesítené: az továbbra is első helyen áll a szívbetegségek (és számos egyéb kórkép) diagnózisának felállításában.
A tankönyv célja, hogy összefoglalja a mindennapi klinikai gyakorlatban hasznosítható legfontosabb információkat az érsebészet, az intervencionális radiológia és az angiológia területén. A szerzők az érbetegségek epidemiológiájával, etiopatológiájával, korszerű diagnosztikájával, kezelésével és rehabilitációjával kapcsolatos naprakész információkat szeretnének megosztani minden, vaszkuláris medicina iránt érdeklődő vagy azzal hivatásszerűen foglalkozó szakemberrel.
E könyv az emberiség egyik legelterjedtebb kórélettani elváltozásával, az inzulinrezisztenciával kapcsolatos legújabb kutatási és klinikai eredményeket foglalja össze. Ismerteti mindazt, amit az inzulinrezisztencia jelentőségéről, genetikai hátteréről, patofiziológiájáról, számos kórfolyamatban való részvételéről, a hátterében álló biokémiai mechanizmusokról és azok befolyásolási lehetőségeiről a klinikai tapasztalatok és a széles körű szakirodalmi háttéranyag ismeretében tudni lehet.
A kézikönyv tárgyalja, hogyan lehet biztonságosan utazni a koronavírus-járvány idején, emellett kitér az ajánlott védőoltásokra, a különböző betegségekkel utazó emberek helyzetére, a manapság előforduló utazási betegségekre a hastífusztól a sárgalázon át a kullancsencephalitisig, és arra is, kinek mit érdemes eltennie az útipatikájába.
A klinikai diagnosztikai laboratóriumok szolgáltatásait az orvosi ellátás minden szintjén igénybe veszik. A megbízható laboratóriumi vizsgálati eredmények, a képalkotó eljárások és az egyéb műszeres vizsgálatok adják az alapját a bizonyítékokon alapuló medicinának. A laboratóriumi medicina magában foglalja a klinikai laboratóriumi vizsgálatok teljes vertikumát, azok értelmezését, fejlesztését, valamint oktatását.
A Diabéteszlexikon célja, hogy a cukorbetegségről és határterületeiről közérthető, tudományos igényű, lexikonszerűen szerkesztett tájékoztatást adjon. Az ismeretközlés célja az is, hogy segítse a mindennapi orvosi nyelvhasználatban előforduló kifejezések betegek és hozzátartozóik általi megértését, helyes értelmezését.
A háziorvosnak kiemelt szerep jut a megelőzésben, az anyagcserezavarok korai felismerésében, a leginkább veszélyeztetettek szűrésében, a célértékre törő kezelésben, az állapotot kísérő fokozott keringési kockázat lehető legerőteljesebb csökkentésében. E sokrétű feladatkör indokolja, hogy a háziorvosi teendőket szem előtt tartva elkészült a cukorbetegséggel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat és a legújabb kutatási eredményeket is felölelő szakkönyv.
Étrendünk nemcsak a közérzetünkre van hatással, hanem élettartamunkra és életminőségünkre is. A hibásan megválasztott és hosszú távon gyakorolt helytelen életmód – így a táplálkozás is – kimutathatóan szoros kapcsolatban áll számos betegség gyakori előfordulásával. A táplálkozási szokások kismértékű megváltozása is jelentősen befolyásolhatja az egészséget, s nélkülözhetetlen számos betegség terápiájában és prevenciójában.