Népi játékok
Beke Mari és a sok, a könyvben szereplő 6-14 éves gyerek mind azt szeretné, hogy te is csatlakozz hozzájuk, és fedezd fel, milyen fantasztikus dolog a két kezünkkel alkotni, hiszen már az is játék! Kalandra fel!
A Gajdos Zenekar zenéje és a kedves illusztrációkat tartalmazó könyv mesés formában ismerteti meg a legkisebbeket a történelmi Magyarország nyolc tájegységének népi kultúrájával. A könyv CD-mellékletén elhangzó gyermekjátékok könnyen elsajátíthatók a mellékelt játékleírás segítségével. Így az apróságok nem csak meghallgathatják, de akár el is játszhatják a történetet.
ELFOGYOTT!
A kötetben azok a játékok kerülnek kiadásra, amelyeket a szerző elsősorban Borsod megyében, a Bükkalján található szülőfalujában, Sály községben és a hozzá közeli helységekben jegyzett le a felnőttek élő népdalkincse mellett.
A könyv a Galga mente hagyományos népi játékaiból készült játékfűzéseket tartalmaz. A kötet anyaga egyaránt használható az óvodai, az alsó tagozatos és a művészeti iskolai oktató-nevelő munka során.
A népzene és a néptánc alapvető összetevői a néphagyományoknak, nem hiányozhatnak tehát az óvodai nevelésből sem. Az óvodai zenei nevelés hasznos kiegészítője lehet az élő zenés gyerektáncház. A CD-melléklet anyagát Szerényi Béla állította össze.
A kiadványban részletes ismertetőt találhatunk a csuhéfonási technikákról, ezért kezdők és haladók egyaránt elkészíthetik a könyvben szereplő tárgyakat, illetve azok alapján saját elképzeléseiket is megvalósíthatják.
A hagyományokban gazdag, sokarcú Rábaköznek azokat a vonásait szeretné felvillantani ez a több mint 400 dalt tartalmazó gyűjtemény, melyeket dalolása közben mutat. Mert dalolt, és ma is dalol ez a vidék. S ha ezt a részét elvennék életéből, csonkán állna előttünk.
A Felvidék népviseletét bemutató babakiállítást dolgozza fel a CD-ROM. Ajánljuk mindazoknak, akik szeretik a népművészetet és akik igazán felvidékinek és magyarnak érzik magukat.
Növényekkel festeni igen sokoldalú tevékenység, munkaigényes, ám megunhatatlan, folytonos tapasztalatszerzés. Élő anyaggal dolgozunk, előre nem kiszámítható körülmények is befolyásolják az elért színárnyalatokat. Sokféle módszer, eljárás létezik, idővel ki-ki megtalálja a neki leginkább megfelelőt. A növények festőképességét a mindennapi élet számos területén felhasználhatjuk. Ebben a könyvben kifejezetten fonalak és textíliák színezéséhez nyújtunk segítséget.
Kötetünk 550 mondókája többek között a ritmusérzék fejlesztését célozza, de a zenei képesség fejlődését is segíti. Annál is inkább, mivel több kutatás bizonyítja azt, hogy a közös szülő-gyerek mondókázásnak igen nagy szerepe van az egészséges személyiségfejlődésben és az anya-gyerek kötődés megfelelő alakulásában.
Kötetünk egy négykötetes sorozat első darabja, amelyben a teljes anyagra vonatkozó elméleti rész és az erdélyi-moldvai magyar népi játékközlések kaptak helyet.
Kötetünk egy négykötetes sorozat második darabja, amelyben a dunántúli játékközlések kaptak helyet. A címválasztás a szándékot mutatja, azt a célt fogalmazza meg, amiért a könyv készült.
Kötetünk egy négykötetes sorozat harmadik darabja, amelyben az északi játékközlések kaptak helyet. A címválasztás a szándékot mutatja, azt a célt fogalmazza meg, amiért a könyv készült.
Egy állat vagy emberalak hajtogatása gyékényből annyi ideig tart, mint egy dal eléneklése. Alig kezdünk bele, máris vége van. Néhány perc, és valami megszületik a kezünkben. Egyszerűnek néz ki a munka, de elvont gondolkodást igényel, a fonás szabályainak ismeretét. Ezért tizenkét éves kortól fiataloknak, illetve felnőtteknek ajánljuk.
A gyermek életében a játék alapoz meg minden további, fontos tevékenységet. Az énekes-mozgásos játékokban ott van az összes olyan tudás, ami később, felnőttként majd a táncoláshoz kell.
A DVD szerkesztőinek, szerzőinek célja az volt, hogy olyan példákat, technikákat, ornamentikákat, játékokat mutassunk be, melyek a magyar paraszti hagyományokban gyökereznek, természetes anyagokból készülnek, használhatóak és gyermekeink számára ma is örömet nyújt elkészítésük.
Sándor Ildikó hiánypótló összeállítása az ősi, mozgással párosuló bizalmi játékokat gyűjtötte csokorba. Sándor Ildikó néprajzkutató, pedagógus a 2005-ben kiadott Tücsökringató című gyűjtemény sikere nyomán vállalkozott a folytatásra. A kilencven újabb ölbeli játékot a kiadó kisgyermekes családoknak, bölcsődei kisgyermek-nevelőknek, óvónőknek ajánlja.
A Kisalföld gyermekjáték-dalai, mondókái csecsemőkortól serdülőkorig végigkísérik a gyermek életét, annak minden mozzanatát.
Könyvünkben rövid történeti visszatekintés mellett, a teljesség igénye nélkül mutatjuk be a mesterség legáltalánosabb technikáit, és alapanyagai közül a fűzvesszőt és a peddignádat. Nem egy hagyományos kosárfonótankönyv megírása volt a célunk, hanem az, hogy a különböző kosarak fonástechnikáinak bemutatásán túl egyéb ötleteket is adjunk arra, hogy mi minden készíthető még ezekből a könnyen fonható, növényi anyagokból.