Növénytermesztés
Napjainkban sokat emlegetjük azt a régi elvet, hogy „az vagy, amit megeszel”. Ebben a formában Feuerbach német filozófus írta le, bár már Hippokratész is hangsúlyozta: „Gyógyszered legyen ételed, s ételed legyen gyógyszered”. Egyre többet tudunk a vadontermő, de főként a termesztett gombák kémiai-biológiai értékeiről, a fogyasztásukkal összefüggő előnyök (esetleg hátrányok) kérdéseiről.
A termelőknek és szakembereknek egyaránt szóló könyv a magyarországi kendertermesztés botanikai leírását tartalmazza. Foglalkozik a kender biológiájával, genetikájával, nemesítésével. Ismerteti a kender termesztéséhez szükséges tudnivalókat a vetéstől a betakarításig.
Noha 1987-ben jelent meg először és 14 kiadást is megért, mégsem veszített értékéből A metszés ábécéje című szakkönyv. Ha valaki komolyan meg akar tanulni metszeni, annak számára ma is egyedülálló útmutató ez a kötet, amelyben a gyakorlati fogások elsajátítását a szakszerű és pontos illusztrációk is segítik. A szerzők szükség szerint aktualizálták a könyvet; új termesztési móddal bővítették az ismeretek sorát, illetve elhagyták azt, amelyen már túlhaladott az idő.
A szója a XX. század karriernövénye. Nemcsak Kelet-Ázsia, de már Európa és Amerika népeinek táplálkozásába is nélkülözhetetlenül beépült. A modern élelmiszeripar egyetlen ága sem nélkülözi ma már a szójafehérjét, a szójababot vagy a szójalecitint, hiszen beltartalmi, táplálkozásbiológiai értéke vitathatatlan, kedvező élettani hatása bizonyított.
Ahhoz, hogy egyenletes, kiváló minőségű, beltartalmi értékeit megőrző áru kerülhessen a hazai és nemzetközi piacra, nagyon sok gépi és kézi munka szükséges. Ma már a munkafolyamatok többségét géppel végzik, de még ma is sok az élőmunka-igénye a tormatermesztésnek. Ezt a termesztéstechnológiát írja le a szerző, aki a Hajdúsági tormatermesztő táj területén dolgozik.
Az EU-csatlakozás után alapvető változások történtek mezőgazdasági termelésünkben, beleértve a növénytermesztést is. Régi, jól pénzelő termesztett növények tűntek el, és kis jelentőségű növények kaptak meghatározó, illetve ún. nagy növények új szerepet. Ennek a változásnak, valamint az agrotechnika eredményeinek nyomon követéséhez nyújt segítséget Alternatív növények korszerű termesztése című összeállításunk.
A könyv bemutatja a legmodernebb komposztkészítési technológiákat, valamint a III. fázisú komposzt használatát, ill. a Magyarországon legelterjedtebb II. fázisú, polietilénzsákos csiperketermesztés technológiáját. Külön fejezet foglalkozik a legfontosabb kártevőkkel és kórokozókkal.
Az Egyetemes agrártörténet a mezőgazdasági fejlődés főbb vonulatait – a paleolit korszaktól a legújabb korig – mutatja be. A gazdasági fejlődést a termelőerők, ezen belül a termelési eszközök változásának termelésre gyakorolt hatásában szemlélteti, kitérve településformák, művelődési rendszerek kölcsönhatásának néhány vonatkozására is.
Az elmúlt évtizedekben hazánk egyik jelképévé vált a magyar paprika – igazi hungarikum. A szerzők a világszerte ismert kalocsai és szegedi fűszerpaprika, valamint az étkezési paprika termesztésével, feldolgozásával kapcsolatos legújabb eredményeket összegzik.
Könyvünk a mezőgazdaság-tudományi felsőfokú képzésben a Földműveléstan tantárgy legfontosabb szakirodalma, amelyet a szakirányú továbbképzés hallgatói is haszonnal olvashatnak. A könyvet jó szívvel ajánljuk az új szakmai ismeretekre fogékony gazdálkodóknak is.
A könyv azoknak a szakembereknek szól, akik a növénynemesítésben, fajtafenntartásban, fajtavédelemben, a vetőmagtermesztésben vagy más kapcsolódó tudományterületen dolgoznak. Részletesen tárgyalja a biokémiai-genetikai markereket, amelyek segíthetnek a nemesítőknek a nemesítési alapanyagokban meglévő örökletes variációk megtalálásában, a kívánt genotípusok kiválasztásában, a rokonsági viszonyok tisztázásában és a fajvédelemben.
Az a tudományos, technikai és technológiai fejlődés, amely a világ gombatermesztésében az elmúlt közel három évtizedben a termesztett gombák területén bekövetkezett, indokolttá tette egy új tankönyv megjelenését. Ez a könyv nem csupán egyetemi tankönyv, hanem a gombatermesztők is sikeresen használhatják.
A hivatalos gombaszakértői tanfolyamok tananyagát tartalmazó kiadvány megújítását, nagymértékben átdolgozott, kibővített, új kiadását 2016-ban elsősorban a gombaszakellenőri vizsga követelményrendszerét előíró jogszabályok változása tette szükségessé.
Az eredményes gombatermesztéshez ma már komoly technológiai ismeretekre és felszerelésre van szükség. A Gombatermesztők könyve bemutatja a különböző termeszthető gombafajokat, termesztési módozataikat, a szükséges alapanyagokkal és termesztő-berendezésekkel együtt.
A gyógy- és fűszernövények felhasználása rendkívül sokoldalú: fogyaszthatjuk magvaikat, virágaikat vagy leveleiket, készíthetünk belőlük teát, és jégkockában, koktélokban is találkozhatunk velük. Ebből a hasznos, gazdagon illusztrált kézikönyvből megtanulhatjuk, hogyan alakítsuk ki saját fűszerkertünket, illetve hogyan használhatjuk fel gyógy- és fűszernövényeinket életünk szinte minden területén.
A több mint 270 növényt bemutató, csodálatosan illusztrált Gyógynövények lexikona a pontos azonosításra alkalmas ábrázolások mellett könnyen elkészíthető recepteket és rövid, de alapos növényismertetőket tartalmaz. Minden egyes gyógyhatású készítmény (például tea, olaj, kenőcs stb.) elkészítésének leírása mellett megtaláljuk a lépéseket illusztráló fotókat is.
Mindig is szerettük volna fügefát a kertben? Ebben a könyvben minden szükséges tudnivalót megtalálunk a füge sikeres termesztéséhez, akár a mi éghajlatunkon is. Több mint harmincféle öntermő fügefajtát ismertetünk részletesen, bemutatva növekedési jellemzőiket és különleges tulajdonságaikat.
Egy kertet legfőbb szereplői, a növények határozzák meg. Megfelelő növényt a megfelelő helyre! Ehhez kíván könyvünk a hazai kertészkedőknek segítséget nyújtani olyan kevésbé ismert cserjék és fák bemutatásával, amelyek reményteli, új dísznövények lehetnek a változó éghajlatú magyar kertekben.
Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota − egyelőre úgy tűnik − megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik. Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.
A szerző családi gazdálkodóként otthonos a gyakorlati növényvédelemben, egyetemi oktatóként pedig tisztában van ennek elméleti hátterével, perspektíváival és a jövő kihívásaival egyaránt. Ilyesformán az olvasó egy komplex, naprakész munkát olvashat, mely ráadásul hiánypótló is a maga témájában.
Egyre nagyobb hangsúlyt kap a tudatos, okszerű növényvédelem a házikerti termesztésben is. Ehhez azonban fontos a károsítók és a növényeken megfigyelhető tünetek megfelelő azonosítása. A könyv ebben a folyamatban nyújt segítséget a kertbarátoknak azzal, hogy ismerteti az egyes gyümölcs- és zöldségfélék, valamint fontosabb díszcserjék leggyakoribb kártevőit és betegségeit.