Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Témakörök
Hősök vagy balekok?
Eredeti ár: 2.300 Ft
2.070 Ft
Online kedvezmény: -10%

Hősök vagy balekok?

Eredeti ár: 2.300 Ft
2.070 Ft
Online kedvezmény: -10%

Bár a mű magán hordozza a szocialista tudományosság „objektív” stílusjegyeit és bőven idéz a marxizmus klasszikusaiból is, a korszak irodalmáról, egyszersmind a felbomló szocialista társadalomról hiteles és értékes elemzést nyújt. Főleg irodalomtörténészek és a korszakkal foglalkozó társadalomtörténészek figyelmébe ajánlható az elemzett szépirodalmi művek listájával és szakirodalmi bibliográfiával záródó mű.

Leírás

A könyv szerzője a 20. század hetvenes éveinek elején rendkívüli intenzitással látott hozzá a kortárs magyar irodalom ismertetéséhez. A folyóiratok szerkesztői szívesen adtak teret érdeklődésének, a kiadók rendszerint még a megjelenés előtt lehetővé tették számára az új művek megismerését. Érdeklődése kiterjedt minden újonnan megjelenő prózai írásműre, és természetesen nemcsak azokra, amelyekről beszámolhatott a lapokban vagy a rádióban. Az új irodalom népszerűsítéséért a Kiadói Főigazgatóság már 1979-ben nívódíjjal jutalmazta. Cseh-Szombathy László témavezetésével még ugyanebben az évben lett aspiráns az MTA Szociológiai Kutatóintézetében. Disszertációja Devianciatípusok a hetvenes évek új elbeszélő nemzedékének ábrázolásában címmel 1986-ban készült el, és azt 1988 júniusában védte meg. Nemcsak az elbeszélő nemzedék volt új, maga a nemzedékként való fellépés is, és újak voltak azok a szociológiai tartalmak, amelyek újfajta irodalmiságát jellemezték. Új volt azokban az években a szociológia gyors hazai megújulása és fellendülése, elszánt igyekezete, hogy lépést tartson a nemzetközi élvonallal. A könyv szakirodalmi forrásainak bősége, korszerűsége nem formális kitűnőség: a szöveg arról győzi meg az olvasót, hogy az így kialakított következetes elméleti-módszertani keretnek köszönhető a kutatás eredményessége. A példás gondossággal összeállított mű belekerült a felsőoktatásba, s máig az antikváriumok keresett darabja. A mintánkban szereplő 75 író közül 19-nek a műveiben (összesen 33 műben) fordul elő az öngyilkosság mint motívum. A 12 öngyilkos vagy öngyilkossággal kísérletező autonóm vagy autonómiára törekvő személyiségen kívül mindössze 9 további olyan figura van (3 öngyilkos és 6 kísérletező), amely központi hősnek számít. Ezek az arányok arra vallanak, hogy ebben a vonatkozásban az irodalmi anyagnak van egy olyan közös sajátossága nevezzük ezt az alkotó önmegvalósítás problémájának , amely a kvantitatív tartalomelemzés révén válik manifesztté (89). Az pedig szintén a kvantitatív és a kvalitatív tartalomelemzés közös eredménye volt, hogy a szerző egy alcímben is leszögezhette: a hetvenes évek irodalmában a nonkonformizmus pozitív értéktényező (211). Objektív elemzése kimutatta, hogy a hetvenes évekre feltűnt fiatal írók legfőbb mondanivalója a társadalomról a társadalom számára: a kívülállás, a nem alkalmazkodás, az ellenállás, mindenképpen a gyérebb létezés elutasítása, akár az önvesztés példázatával is.

Bár a mű magán hordozza a szocialista tudományosság „objektív” stílusjegyeit és bőven idéz a marxizmus klasszikusaiból is, a korszak irodalmáról, egyszersmind a felbomló szocialista társadalomról hiteles és értékes elemzést nyújt. Főleg irodalomtörténészek és a korszakkal foglalkozó társadalomtörténészek figyelmébe ajánlható az elemzett szépirodalmi művek listájával és szakirodalmi bibliográfiával záródó mű.

 

Argumentum Kiadó, 2011.

Írta: B. Juhász Erzsébet

Lektor: Cseh-Szombathy László

Paraméterek

Szerző B. Juhász Erzsébet
Cím Hősök vagy balekok?
Alcím A társadalmi beilleszkedés zavarai a hetvenes évek irodalmában
Kiadó Argumentum Kiadó
Kiadás éve 2011
Terjedelem 258 oldal
Formátum A/5, ragasztókötött
ISBN 978 963 446 608 6

Tartalom

Bevezetés

A mintavétel és a feldolgozás alapelvei

A hetvenes évek új elbeszélő nemzedéke

A forrásanyag dokumentumainak köre

Devianciatípusok a vizsgált irodalmi anyagban

Az „erkölcsi” deviancia és az anómia

A deviancia történeti megközelítése

Az ábrázolás szociológiai dimenziója és dramaturgiai funkciója

Egyes társadalmi beilleszkedési zavarok ábrázolása

Kevéssé reprezentált TBZ-típusok

Az emberölés

Az öngyilkosság

A központi hősök okrendszerei és az önvesztő önmegvalósítók típusa

A frusztrált önmegvalósítók megítélése

Az öngyilkosság megítélése

Az alkoholizmus

Az alkoholizmus ábrázolása

Ifjúsági, értelmiségi és munkás alkoholista életmód-modellek

Az alkoholizmus megítélése

A lézengő életmód

Tudatszintek és szociológiai tudatosság

Családpótló közösség és identitáskeresés

Önalkotás és értékpluralizmus

A társadalmi beilleszkedési zavarok ábrázolásának komplex szociológiai tartalma

Közvetlen szociológiai tartalmak az ábrázolásban

A kvantitatív összevetés korlátai

A kvalitatív elemzés tanulsága: mikroszociológiai összkép az ábrázolásban

A család problémája a mikroszociológiai összkép centrumában

Negatív családmodellek

Új családforma-kísérletek ábrázolása

Szociológiai tudatosság az ábrázolásban

A „szociológiai” tudatosság jegyei

Minősítési és interakcionalista elméletek egyes ábrázolások hátterében

A nonkonformizmus mint pozitív értéktényező

Az elemzett szépirodalmi művek listája

Szakirodalom