Tolna megye
Nyelvjárás, népzene, tánckultúra és egyéb néphagyományok tekintetében Bogyiszló 88-99 százalékban egyezik a tőle délre és északra fekvő tolnai magyar-besenyő falvak és tájak anyagával, de némelyik dallama, szövege és hangszerkultúrája ezeken túl más dél-dunántúli és szlavóniai közös vonásokat is tartalmaz. (A könyvhöz CD-melléklet is tartozik.)
1943-ban, Bajmokon születtem. Bár eddigi életem során nagy utakat jártam be, 79 esztendőm alatt soha nem szakadtam ki bukovinai székely közösségemből. 1943-1944-ig Bácskában éltem mint „székely telepes”. Másfél éves voltam, amikor mi is az országútra kerültünk. Borzalmas menekülés után, 1945-ben a völgységi Felsőnánán telepítettek le bennünket...
A kötetből a gyerekek megismerhetik Tolna megye településeit, a mesék, dalok, játékok és kézimunkák által közelebb kerülhetnek a tájegység népi kultúrájához.
Balázs Kovács Sándor, Decsi-Kiss Mária és Nagy Gyöngyi munkája hiánypótló, hiszen a sárközi gyöngymunkákat elemző, összefoglaló, valamint a készítésükhöz általános útmutatást adó mű eddig nem született. A könyv néprajzi alapokra helyezve nyújt átfogó ismeretet a sárközi gyöngygallérokról, a Kárpát-medence viseletkultúrájában egyedülállóan változatos készítésű, formájú és színharmóniájú ékszereiről és a népviselethez kapcsolódó gyöngyös öltözékkiegészítőkről.