Csongrád-Csanád megye
Érdekes tény, hogy a Csillag börtönről, mint épületről, mint építészeti és művészeti alkotásról alig adtak közre ismertetést, cikket, könyvet. Ugyanez vonatkozik a Mars térre, valamint a szomszédos – árvíz után létesített – épületekre is (laktanya, ipariskola). E könyvben fontosnak tartottuk megjelölni a kijelölt terület építészeti sajátosságait és lehetőségeit, a korabeli Mars teret, az egyes épületeket, azok funkcióit, valamint építészeti és díszítőművészeti értékeit.
Szeged múltjának alapvető vonása, hogy a város fejlődését a történelem viharai mindig visszavetették. Előbb a másfél évszázados török uralom sorvasztotta, majd a bécsi udvar szervezte katonai határőrvidékké...
Volt egyszer egy sikeres magyar élelmiszeripar s benne fontos láncszemként egy Szegedi Konzervgyár. Dolgos évek, szorgalmas szegedi és környékbeli munkások, örömök és kudarcok. Így volt ez bő hatvan évig, amikor is rászakadt a „vadkapitalizmus”.
Sándor János, kétszeres Jászai Mari-díjas színházi rendező, érdemes művész, színháztörténeti szakíró, egyetemi oktató több monográfiát is írt Szeged színháztörténetéről. E vaskos kötetben a kezdetektől 1883-ig, az állandó színház felépüléséig terjedő időszakot mutatja be.
A hiánypótló kötet részletesen bemutatja a szentesi sajtótörténet kezdeti időszakát: ismerteti az 1871-től 1883-ig megjelent lapokat, azok tulajdonosait, valamint az egyes orgánumoknál dolgozó újságírókat, szerkesztőket. Emellett a sajtó tükrén keresztül bepillantást enged a kiegyezés utáni, több szempontból sajátos szentesi társadalom hétköznapjaiba, mindezt számos idézettel, ábrával és képpel illusztrálva.
A húsz éve, 1989. július 4-én létrehozott Szegedért Alapítvány egyike volt az első ilyen jellegű szerveződéseknek a rendszerváltás kori Magyarországon. Húsz éves történetébe nyújt betekintést a most megjelent kötet.
A Dél-Alföldön a történelmi viharok miatt ugyanis elenyészően kevés koraközépkori, középkori építészeti emlék maradt fent az utókor számára. A dél-alföldi régió egyik templomáról, az algyőiről íródott e kötet.
A gyűjtemény legfőbb értéke, hogy egybegyűjtve nyújt áttekintést egész Csongrád megye szellemi életének múltjáról, ami nagy segítség lehet például a helyi középiskolák tanárainak, hiszen az új típusú irodalom érettségi témakörei közt kötelezően szerepel a helyi művészeti, irodalmi értékek bemutatása.
Könyvsorozatunk elsősorban a közigazgatás, a társadalmi élet szervezetei és a gazdasági szféra számára készült – a CEBA integrált gazdasági információs jellegéből következően.
Polner Zoltán a nyolcvanas években forgatta azokat a dokumentumfilmeket, amelyek a Csongrád megyei tanyavilágban tett gyűjtőútját summázták.
A könyv szerzője arra vállalkozott, hogy viszonylag rövid leírással, amolyan ismeretterjesztő stílusban, futólépésben mutassa be a szegedi színikultúra fontosabb folyamatait, szereplőit, előadásait.
A kötet Makó mintegy száz éves múltra visszatekintő képzőművészeti életét foglalja össze, azoknak a művészeknek a részletesebb méltatásával, akik innen indultak vagy ide tértek, és öregbítették a Maros-parti város hírnevét.
Napjainkban a klimatológiai kutatások eredményei mind a tudományos szféra, mind a lakosság érdeklődésének középpontjában áll. Az éghajlattan tárgykörén belül a városklimatológia az egyik legdinamikusabban fejlődő tudományterület, köszönhetően annak, hogy a lakosság nagy részének otthont adó városi területekre fókuszál, illetve annak, hogy számos folyamat részletes leírását és elemzését csak a közelmúltban megjelenő modern vizsgálati módszerek megjelenése tette lehetővé. Könyvünk fő célja a mára már negyedévszázados múltra visszatekintő szegedi városklimatológiai kutatások összefoglalása.
A tankönyv a középiskolai vagy érettségi utáni idegenvezetői szakképzésben résztvevők számára nyújt ismereteket Szeged látnivalóiról.
A szerző legismertebb és legtöbb vihart kiváltó könyve lát ismét napvilágot az egykor Sárközi György elképzelése alapján tíz kötetre tervezett Magyarország felfedezése sorozat első munkája. Három megye, Békés, Csongrád és Csanád történelmi múltja, népének sorsa tűnik elénk az 1930-as évekből.