Természettudomány
Nem ért a gombákhoz, de szívesen enne saját szedésű vargányát vagy rókagombát? Részletes gombakalauzunk segítségével megteheti, és biztosan sikerrel fog járni.
Dinoszauruszok Magyarországról?! Igen! Sokan nem is tudnak róla, de az elmúlt tizenöt év legnagyobb hazai őslénytani szenzációja volt, hogy Magyarországon is előkerültek dinoszauruszok, illetve más, velük egy időben élt állatok és növények maradványai. Erre a 85 millió évvel ezelőtti világra nyit ablakot a Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíció könyve.
A bogarak evolúciós értelemben nagyon sikeres állatok. Az eddig leírt, megismert bogárfajok száma meghaladja a 300 ezret, s ez a már ismert összes élőlényfaj számának nagyjából az ötöde! A könyv hazánk bogárvilágát mutatja be. Merkl Ottó szakszerű munkáját Pál János festőművész illusztrálta.
Mit tudnak ma a tudósok a Naprendszerről? Hogyan lehetsz űrhajós? Milyen az élet a súlytalanság állapotában? Ezenkívül megtudhatod, hogyan lövik az űrbe az Ariane-rakétát az európai űrkikötőből, vagy miből készül a világ legdrágább öltözéke, az űrruha.
Az ELTE Füvészkertje 170 éve található mai helyén a Józsefvárosban. Jelentőségére való tekintettel feltétlenül szükség volt egy olyan tudományos igényű átfogó kerttörténeti anyag összeállítására, amely mind a szakemberek, mind pedig az érdeklődők számára feltárja azt a hosszú folyamatot, amely a mai együttes kialakulásához vezetett.
Hatvanhatmillió évvel ezelőtt a Föld legfélelmetesebb élőlényei, a dinoszauruszok örökre eltűntek. Mind a mai napig bolygónk nagy rejtélyei közé tartoznak. A fiatal amerikai paleontológus, Steve Brusatte – szakterületének kiemelkedő egyénisége – ebben a könyvében izgalmasan és olvasmányosan meséli el meglepő és új megvilágításba helyezett történetüket.
Tudtad, hogy a fák beszélgetnek egymással? Vagy hogy a legidősebb élőlény egy fa? Ez a rajzokkal illusztrált könyv nemcsak fákról szóló népmeséket tartalmaz, hanem megtudhatod belőle azt is, hogyan lesz a kicsi magból hatalmas fa, mivel táplálkoznak a fák, milyen élőlényeknek adnak otthon, és miért olyan fontosak számunkra.
A hangyák világa talán az evolúció egy következő lépcsőfoka lehet, a szuperorganizmusé, ahol az egyed, hasonlóan a soksejtes élőlények sejtjeihez, már egy nagy egész része, ami önállóan már életképtelen. Gyakran azért olyan nehéz számunkra megérteni a hangyák társadalmát, mert félreértjük a motivációikat. Számunkra ők a földi idegenek.
A gombák lenyűgöző világa felfedezésre vár. Ismerd meg a Föld legváltozatosabb élőlényeit! A gombák a természet körforgásának alapvető szereplői. Mindenhol jelen vannak – az erdők talajában, a levegőben sodródva vagy épp más élőlények belsejében. Tudd meg, milyen gombafajták léteznek, miképp változtathatják meg az állatok viselkedését, és hogy mi az a boszorkánykör! 6 éves kortól ajánljuk.
Tudtad, hogy a madarak az égbolt láthatatlan ösvényeit követve tájékozódnak? Vagy hogy több ezer különféle módon tudnak üzenni egymásnak? Olvass távoli tájakon élő madarakról szóló meséket, és ismerkedj meg a fészeképítés titkaival és a pelyhes kis fiókákkal. A madarakat bemutató, lenyűgöző könyvünkből azt is megtudhatod, hogy a madarak miért olyan fontosak számunkra.
A Naprendszerben keringő valamennyi égitest közül a Mars hasonlít leginkább a Földhöz. Már az ókorban is megmozgatta a csillagászok fantáziáját. Mostanra az űrszondáknak és a marsjáróknak köszönhetően számos titkát megismerhettük. Ha minden jól megy, a nem túl távoli jövőben oda is látogathatunk.
Tudtad, hogy a méhek imádnak táncolni? És azt, hogy kiváló a szaglásuk? Ez a rajzokkal illusztrált könyv nemcsak méhekről szóló népmeséket tartalmaz, hanem megtudhatod belőle azt is, hogyan jönnek világra a méhecskék, mivel táplálkoznak, hol laknak, mit rejt a kaptár belseje, miért olyan fontosak számunkra a méhek, és hogyan lehetsz a méhek barátja.
Elvehetik-e a robotok a munkánkat? Öntudatra ébredhet-e egy gép? Betölthetjük-e a tudatunkat egy számítógépbe? Nyakunkon a robotapokalipszis? Byron Reese a jövőnket talán leginkább meghatározó kérdéseket, a mesterséges intelligencia fejlődését és a robotok térnyerésének várható hatásait vizsgálja. A technológiai vívmányokat középpontba állító történelmi áttekintés mellett filozófiai szempontokat is érint, és korunk különböző elgondolásait bemutatva számos lehetséges forgatókönyvet vázol fel a jövőnkről.
A növények fontos megújuló nyersanyagok, hihetetlen, hogy mi mindent ki lehet hozni belőlük. A fűből papírt, a repcéből üzemanyagot lehet készíteni, a kukoricából biogázt erjesztve áram termelhető, a burgonyából pedig bio műanyag állítható elő! No de milyen lehetőségek adódnak még, és tényleg környezetbarát minden megújuló nyersanyag?
Ki ne szeretné, ha gyermeke környezettudatos lenne? Ez a színes rajzokkal illusztrált, hétéves kortól ajánlott képeskönyv szemléletes módon, a gyerekek számára is érthető nyelven mutatja be, mi a különbség egy kis családi gazdaság és a nagyüzemi termelés között.
Ahogy Martin Gardner jellemzi őt, Raymond Smullyan személyisége egyedülálló összetétele a filozófusnak, logikusnak, matematikusnak, zenésznek, bűvésznek, humoristának, írónak és lenyűgöző logikai feladványok szerzőjének.
Könyvünk kiváló fotók, szemléletes rajzok segítségével mutat be 50 olyan növényfajt, amelyek nevükben valamilyen állatfaj elnevezését hordozzák. Az ismertetett fajok közül mintegy 30 igen gyakori növény hazánk területén, így a könyv tartalmát gyermekek és felnőttek számára akár egy izgalmas növénytani túra keretében is ismertethetjük.
E könyv a korábban megjelent Állati növénykert, avagy a növényvilág állatkertje című könyv folytatása, amely immár nemcsak kimondottan botanika szemléletű, hanem ezen túl az állattenyésztés, a hagyományőrzés, a néprajz és a történeti ismeretek bővítését is szolgálja.