Mozgásfejlődés – mozgásfejlesztés
A mozgásfejlődés a mozgásminta módosulásának lépcsőzetes folyamata, amely az egyén genetikai potenciálján, valamint a megelőző és az új mozgástapasztalatokon alapul, és a szervezet–környezet kölcsönhatásában megy végbe. Átfogja az ember sokrétű mozgásformáinak és mozgáskészségeinek – kúszás, mászás, járás, futás, ugrás, dobás, elkapás, ütés, rúgás – egyéni fejlődését, valamint a kondicionális képességek – erő, gyorsaság, állóképesség, ízületi mozgékonyság –, illetve a koordinációs képességek – kinesztetikus differenciáló-, téri tájékozódó-, mozgásátállító-, ritmus-, egyensúlyozó képesség stb. – kialakulását. Az ember motoros fejlődéséhez tartoznak azok a differenciált és összetett mozgásformák is, amelyek a sportbeli képzés folyamán, vagy a hivatással összefüggő motoros tevékenység kapcsán alakulnak ki.
A kötet tanulmányai foglalkoznak többek között az edző pedagógiai szerepével, a fogyatékossággal élő személyek vagy az SNI tanulók szomatikus fejlesztésével, a tantervvel, mint a fejlesztés iránytűjével és főként azzal, hogy a személyiség mely területeire hat elsősorban a mozgás, a sport, a testnevelés.
Gaál Sándorné új könyve útmutatás a pedagógiai gyakorlat számára az alapprogram mozgásfejlesztésre vonatkozó irányelvei és a 3–7 éves korú gyermekek körében végzett kutatások eredményei közötti összhang megteremtéséhez, a gyermeksport előkészítéséhez és megalapozásához – az óvodai nevelés cél- és feladatrendszerével egységben.
Napjainkban egyre több gyermek szenved a rossz testtartás miatt kialakuló fájdalmakban, betegségekben. Kiadványunkkal e betegségek megelőzését kívánjuk elősegíteni azáltal, hogy egy jól használható, elméletileg is megalapozott prevenciós szemléletű anyagot adunk a szakemberek kezébe.
A könyv orvostan- és gyógytornászhallgatóknak, valamint gyakorló orvosoknak, sebészeknek szól, akik szeretnék bővíteni ismereteiket a mozgásszervek funkcionális anatómiájával kapcsolatban.
A kötet a sportbeli felkészüléssel és a testi-lelki egészség érdekében végzett edzéssel foglalkozik. Az Edzéstudomány cím azt hivatott jelezni, hogy a korszerű gyakorlati tapasztalatok mellett e tárgykörben is egyre nagyobb teret hódítanak a tudományos kutatási eredmények.
Az akciós csomagot a testnevelés- és sporttudomány (ezen belül az edzéstudomány) négy alapvető szakkönyve – Nádori László: Edzés, versenyzés címszavakban; Harsányi László: Edzéstudomány; Szakály Zsolt: Sportedzés; Farmosi István: Mozgásfejlődés – alkotja, összesen 1098 oldalnyi terjedelemben.
A négy kötet egy csomagban 30% kedvezménnyel rendelhető.
A könyv 10 éves kutatómunka tapasztalatának összegzése, 4 teljes óvodai év testnevelés foglalkozásainak ütemezése, mely a 3-7 éves korosztály mozgásfejlesztéséhez nyújt segítséget. A leírt foglalkozások mind a mozgásanyag, mind a fejlesztő feladatok tekintetében egymásra épülnek.
A gyűjteményben található csaknem másfélszáz játék számos lehetőségét kínál a szociális és mentális érettség, a gondolkodás, a térérzékelés, a nagy- és finommozgások játékos fejlesztésére.
Szerkezetében változatlanul, de bővebb tartalommal jelent meg Dr. Farmosi István Mozgásfejlődés című könyvének negyedik kiadása. Az óvóképzők, tanítóképzők és az általános iskolai tesnevelőtanár-képzés szakkönyve, továbbá a gyakorlatban tevékenykedő szakembereknek – pedagógusoknak, edzőknek, sport- és gyermekorvosoknak – nyújt hasznos ismereteket.
A kötet a bölcsődei nevelés és gondozás egyik legfontosabb területének kidolgozásával a már gyakorló csecsemő- és kisgyermeknevelőknek, a képzésben résztvevőknek és a szülőknek nyújt segítséget. A mozgásfejlődést és -fejlesztést átfogóan, több szempontú megközelítéssel dolgozza ki a 0-3 éves korosztályra, különös tekintettel a bölcsődébe kerülés utáni időszakra.
A könyv segítő szakmai ismeretanyagot kíván átadni az óvodás korú gyermekek harmonikus fejlesztésével foglalkozó óvodapedagógusok számára.
A sporttudomány dinamikus fejlődése, a sportteljesítmények folyamatos javulása előtérbe helyezi a sportelmélet és gyakorlat oktatásának, képzésének az újragondolását, a korszerű tananyagok összeállításának szükségszerűségét...
Ez a fantasztikus szerzői gárda által írt könyv lehetővé teszi az olvasók számára, hogy jobban megértsék a személyi edzés fontos összetevői – például kliensek viselkedésváltozása, motiválása, testösszetétel változtatás, táplálkozás, a fittségi állapot nyomon követése, edzéstípusok és edzésprogramok tervezése, női, várandós, ill. idősebb kliensek, regenerációs technikák stb. – mögött meghúzódó tudományos indoklást, és iránymutatást kapjon ezek gyakorlati megvalósításában.
Azokat a gyakorlatban kipróbált és az eredmények által visszaigazolt gyakorlatokat találhatják meg a könyvben az óvónők és tanítók, amelyek igen eredményesen használhatók fel a 3-10 éves korú gyermekek tér- és helyzetérzékelésének fejlesztésében.
Ennek a monografikus tankönyvnek a középpontjában a fejlődő, kibontakozó ember áll, azaz azoknak a tanulóknak a csoportjai, akiknek életkor szerint változó fizikai fejlettsége, mozgásigénye, egészsége és helyes egészségmagatartása mindannyiunk felelőssége, s a formális oktatás részeként a pedagógusok feladata.