Módszertani kiadványok, kézikönyvek
Hatvanhatmillió évvel ezelőtt a Föld legfélelmetesebb élőlényei, a dinoszauruszok örökre eltűntek. Mind a mai napig bolygónk nagy rejtélyei közé tartoznak. A fiatal amerikai paleontológus, Steve Brusatte – szakterületének kiemelkedő egyénisége – ebben a könyvében izgalmasan és olvasmányosan meséli el meglepő és új megvilágításba helyezett történetüket.
A könyvet azoknak ajánljuk, akik a földrajz tanítása során nagyobb súlyt kívánnak fektetni a környezetvédelmi problémák tárgyalására.
A könyv a hazai kiemelt, ún. megyei jogú városaink történeti földrajzát és morfológiáját mutatja be. Az első négy általános fejezet a magyarországi városfejlődésről, a beépítés és a funkcionális szerkezet általános kérdéseiről, azok változásáról, a mai beépítési típusokról és a funkcionális övezetekről, valamint a nagyvárosok külterületeinek nagyságáról, népességéről, típusairól szól. A könyv második, nagyobbik részében ABC sorrendben kerülnek bemutatásra a hazai megyei jogú városok.
A kötet szerzői bemutatják a Kárpát-medence és tágabb környezete élővilágának változását az elmúlt évmilliók során. A könyv segítségével megismerkedhetünk a jégkorszak állat- és növényvilágával (a mamutokkal, barlangi medvékkel és kortársaikkal), kipusztulásuk okaival, és a jégkorszakot túlélő élőlényekkel is.
Reméljük, hogy a könyv forgatói megtalálják az őket érdeklő témaköröket, vagy hivatkozások formájában további szakirodalomra bukkannak e könyv lapjain keresztül, és számos érdeklődő fiatal kutató a könyv keretein túllépve, új és érdekes témákat választva közelebbről is megismerkedik majd a Nyugat-Mecsek karsztjával és annak barlangvilágával.
A kötet segítségével a természettudományos tantárgyakat hallgató tanárjelöltek megismerhetik egy-egy tantárgy legfontosabb tanítási tartalmait, céljait, a tanárok pedig áttekintést kaphatnak a rokon tantárgyakról, ami segítheti őket az integrált szemléletű tanítási folyamat megtervezésében.
A gyakorló pedagógusok munkáját kívánja segíteni a szerző ezzel a könyvvel. Alapvető célja, hogy bemutassa azokat a fontosabb folyamatokat, amelyek a társadalom és környezete közötti konfliktusokhoz vezettek, valamint azokat az elveket, módszereket, próbálkozásokat, amelyekkel e konfliktusok megoldhatók.
Az előző évtizedek tudományos fejlődése a kőzettanban is jelentős változásokat eredményezett. A felsőkéreg kőzettani vizsgálatát a földköpeny fejlődése folyamán végbemenő átalakulások, valamint a magmaképződéssel való kapcsolat tanulmányozása egészítette ki. A földövekben lejátszódó folyamatok értelmezése szükségessé teszi a Föld keletkezésének és fejlődésének a megismerését. Ehhez viszont nélkülözhetetlen a bolygóközi térben végbemenő folyamatok ismerete.
A könyv inkább egy képzőművészeti album, mintsem egy ásványtani szakkönyv. Az ember és a kő kapcsolata – legyen az ásvány, érc, kőzet vagy éppen közönséges építőkő –, nem merül ki a gyakorlatiasságban, a „valamire valóságban”.
A könyvbe egybegyűjtöttük a hazai mangánércesedésekkel foglalkozó kötetek eplényi vonatkozásait, kiegészítve az újabb vizsgálatok eredményeivel, néhány aktuális kérdés megvitatásával.
Megjelent a GeoLitera-sorozat legújabb kötete, az angol nyelvű könyv címe: Badenian decapods of Hungary, szerzői: Mgr. Matúš Hyžný, PhD (Comenius University in Bratislava) és Dulai Alfréd PhD, a Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának igazgatója.
Reményeink szerint a könyv a geográfus, történész, építész és város irányító-fejlesztő szakembereken túl felkelti a szélesebb szakmai közvélemény érdeklődését is. Bízunk benne, hogy ez a munka alapot ad, kiindulópontja lesz további kutatásoknak, vizsgálódásoknak, amelyek részletes választ adnak majd a várostest kiformálódásának ideológiai, esztétikai, gazdasági, építészet-elméleti okaira és összefüggéseire.
A kötet a tágabb értelemben vett főváros földtani felépítésének rövid bemutatását követően, a budai oldalra koncentrálva sorra veszi az utóbbi évek kutatásainak néhány újdonság értékű eredményét. Külön fejezetet szentel az urbanizáció szempontjából előnyös és hátrányos földtani adottságoknak, vizsgálja az urbanizáció és a természeti környezet kölcsönhatását.
A könyv célja kettős; a domborzatmodellek és domborzatmodellezési feladatok általános ismertetése, valamint a domborzatmodellek alkalmazhatóságának bemutatása különböző, az árvízi kockázati managementben nélkülözhetetlen, döntéstámogató hidrológiai modellezésben.
A bakonyi dinoszauruszok felfedezésének kalandos története a 2000-es évek elejéig nyúlik vissza. Egy fiatal, de annál inkább kitartó kutató a fejébe vette, hogy megtalálja Magyarországon az első dinoszaurusz leleteket. Az igazi munka azonban a felfedezést követően kezdődött. Ősi Attila néha rögös, de sikerekben gazdag utat járt be az első csontok megtalálásától, a külföldi tanulmányutakon át, a nemzetközi együttműködésekig.
A televízióból ismert világjáró geológus ebben a könyvében fél évszázad európai kalandozásaira emlékezik. E hosszú idő alatt töviről hegyire bejárta az öreg kontinenst.
Alexander von Humboldt születésének 250. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia is megemlékezett – két ülésén is – a nagyhatású német utazóról, felfedezőről és természetkutatóról, aki munkásságával mérvadóan járult hozzá a „világ felméréséhez”, a modern empirikus földrajztudomány és egyáltalán az egzakt természet- és társadalomtudományok fejlődéséhez.
Kis túlzással azt lehet mondani, hogy aki végigjárta az Országos Kéktúra útvonalát, megismerheti hazánk 400 millió éves történetét. Itt a lehetőség, hogy kezünkben e könyvvel barangolhassunk az Országos Kéktúra ösvényein és válhassunk egy kicsit mi is geológussá. (Juhász Árpád)
A kötet – reményeink szerint – segítheti a határmentiség földrajzának kialakulását, mely új diszciplínaként jelentkezik a társadalomföldrajz keretében. Hasznossá válhat az oktatásban, a települések fejlesztési koncepcióinak kialakításában, és további kutatásokra ösztönözheti az olvasókat és a kötet szerzőit.