Mikológia
A mikológia a biológiának a gombákkal foglalkozó tudományága. A gombák (Fungi, Mycota) a valódi sejtmagvas (eukariota) élőlényeknek olyan csoportját képezik, amelynek körülhatárolása, származástani egységessége és rendszerezése erősen vitatott. A gombákat ma már az állatokkal és növényekkel egyenrangú, azoktól különböző „országnak” (regnum) tekintik. Ennek megfelelően a gombákkal foglalkozó tudomány, a mikológia is egyenrangú a növényekkel (botanika) és állatokkal (zoológia) foglalkozó tudományokkal.
Nem ért a gombákhoz, de szívesen enne saját szedésű vargányát vagy rókagombát? Részletes gombakalauzunk segítségével megteheti, és biztosan sikerrel fog járni.
Napjainkban sokat emlegetjük azt a régi elvet, hogy „az vagy, amit megeszel”. Ebben a formában Feuerbach német filozófus írta le, bár már Hippokratész is hangsúlyozta: „Gyógyszered legyen ételed, s ételed legyen gyógyszered”. Egyre többet tudunk a vadontermő, de főként a termesztett gombák kémiai-biológiai értékeiről, a fogyasztásukkal összefüggő előnyök (esetleg hátrányok) kérdéseiről.
A gombák lenyűgöző világa felfedezésre vár. Ismerd meg a Föld legváltozatosabb élőlényeit! A gombák a természet körforgásának alapvető szereplői. Mindenhol jelen vannak – az erdők talajában, a levegőben sodródva vagy épp más élőlények belsejében. Tudd meg, milyen gombafajták léteznek, miképp változtathatják meg az állatok viselkedését, és hogy mi az a boszorkánykör! 6 éves kortól ajánljuk.
A gyógygombák a legősibb, természetes gyógyhatású szerek közé tartoznak, és már régóta elterjedt teljeskörű használatuk a gyógyászatban. Sokoldalú összetevőik növelik a szervezet öngyógyító képességét, és számtalan panasz kezelésére nyújtanak megoldást.
Az „Érettségire felkészítő” című könyvsorozat negyedik része egymástól jelentősen különböző témakörökkel foglalkozik. A kötetben a gyakorlatközpontú megközelítést és a digitális segédanyagokkal történő, minél teljesebb szemléltetést kívántuk megvalósítani. A korábbi kötetekhez hasonlóan a könyv végén képes segédlet biztosítja a gazdag illusztrációs anyagban való eligazodást. A kiadvány DVD-melléklete tartalmazza a könyv teljes képanyagát, emellett eredeti elektronikus segédleteket (HD minőségű filmfelvételeket és ellenőrző programokat).
A könyv bemutatja a legmodernebb komposztkészítési technológiákat, valamint a III. fázisú komposzt használatát, ill. a Magyarországon legelterjedtebb II. fázisú, polietilénzsákos csiperketermesztés technológiáját. Külön fejezet foglalkozik a legfontosabb kártevőkkel és kórokozókkal.
A könyvben bemutatott 555 gombafaj (ebből 371 színes felvételen is) felöleli mindazokat a Magyarországon megtalálható, feltűnő, elsősorban közepes és nagy termetű fajokat, amelyekkel az erdőt, mezőt járva gyakran találkozhatunk. Valamennyi étkezési szempontból fontos gomba és mérgező párja is szerepel a könyvben, továbbá megtalálható a hivatásos szakellenőri tanfolyamokon oktatott összes gombafaj is.
Az a tudományos, technikai és technológiai fejlődés, amely a világ gombatermesztésében az elmúlt közel három évtizedben a termesztett gombák területén bekövetkezett, indokolttá tette egy új tankönyv megjelenését. Ez a könyv nem csupán egyetemi tankönyv, hanem a gombatermesztők is sikeresen használhatják.
Az élővilág hatalmas részét alkotó gombák a világ minden táján megtalálhatók. Könyvünk ezekből több mint 500 fajt mutat be, elsősorban az északi, mérsékelt öv fajait, köztük a Magyarországon elterjedteket, a termőhelyükön készült fényképekkel együtt. A könyvben szereplő gombák az ún. nagygombák – amelyek feltűnő, szabad szemmel látható termőtestet fejlesztenek.
Eltérően az eddig megjelent, gombákat ismertető munkáktól, ez a könyv kizárólag a Börzsöny gombáiról szól. Vadon termő gombák tekintetében nincs szégyenkeznivalónk. A börzsönyi erdők és mezők jó gombalelőhelyek. Csapadékosabb években mind a fajok számát, mind az egyes fajok mennyiségét tekintve igen gazdag választékban gyönyörködhetünk, de a ritka, kihalóban lévő fajok példányai is megtalálhatók.
A kötet a Zemplénben előforduló gombafajokból válogat, de remekül használható, bárhol is gombászunk. 399 gombafaj – gyakori gombák és igazi ritkaságok, sőt Zemplénben és Magyarországon először megtalált fajok – ismeretterjesztő, lényegre törő leírását (külön kiemelve az étkezési értéket és a védettséget) és több mint félszáz terepi gombász fotóit (185 faj fotóját) tartalmazza.
A hivatalos gombaszakértői tanfolyamok tananyagát tartalmazó kiadvány megújítását, nagymértékben átdolgozott, kibővített, új kiadását 2016-ban elsősorban a gombaszakellenőri vizsga követelményrendszerét előíró jogszabályok változása tette szükségessé.
A gombagyűjtők körében csak „sárga könyvnek” nevezett Gombászok kézikönyve új, átdolgozott és bővített kiadása az előzőhöz képest 117-tel több, összesen 1448 gombafaj közérthető, lényegre törő leírását tartalmazza 1023 színes felvétellel (köztük 104 új gombafotóval).
Az eredményes gombatermesztéshez ma már komoly technológiai ismeretekre és felszerelésre van szükség. A Gombatermesztők könyve bemutatja a különböző termeszthető gombafajokat, termesztési módozataikat, a szükséges alapanyagokkal és termesztő-berendezésekkel együtt.
A kötet több vonatkozásban is eltér a sorozat előző kilenc kötetétől. A fajok egyharmada nem a kalapos gombák köréből kerül ki, hanem a többi, szintén igen változatos megjelenésű gombacsoportok képviselőiből. Az élő vagy az elhalt fák törzséből, ágaiból élő, azok anyagát lebontó, korhasztó taplófélék legalább olyan (ha nem nagyobb) fajgazdagságban élnek hazánkban, mint a kalapos gombák.
A sorozat 11. kötete az étkezési célra engedéllyel forgalomba kerülő, vadon termett gombákat, néhány termesztett fajt, valamint olyan gombákat mutat be, melyek árusításának engedélye várható.
A könyv az 1995-ben megjelent Gombaválogató 3. bővített kiadványa. E kötet 153 képét úgy állították össze, hogy a nagygombák egészéről alkotott ismeretek tovább szélesedjenek. A sorozat 3. része több olyan fajt is tartalmaz, amelyek csak néhány vidéken gyakoriak, ezért ott jelentősek, míg másutt szinte ismeretlenek.
A Gombaválogató sorozat 4. kötetének bővített kiadása 136 gomba jellemzőit ismerteti az olvasókkal. E kötet összeállításakor is törekedett a szerző arra, hogy lehetőleg sokféle nemzetségből mutasson be fajokat. Ezek között jó néhány gomba országosan elterjedt, de többségük inkább nagyobb tájakhoz kötött, vagyis inkább (vagy csakis) az Alföld pusztáin vagy a Magyar Középhegység erdeiben él.
Könyvünk a leggyakoribb és legfontosabb magyarországi gombafajokat mutatja be. A szerzők több évtizedes oktatási tapasztalataikat felhasználva, összehasonlító, rendszerező módszerrel próbálják segíteni a gombászat iránt érdeklődők eligazodását a gombák bonyolult, nehezen megismerhető, ám változatos világában.
Az orvos–természetgyógyász szerzőpáros – Dr. Gothárd Csaba, Dr. Taraczközi István – célja, hogy minden érdeklődő, felhasználó számára gyakorlatias eligazítást és segítséget nyújtson a gombák gyógyító képességeinek ésszerű kiaknázásában. A könyv érthető nyelvezettel és hétköznapi megfogalmazással szolgálja ezt a célt.
A kompendium a legújabb taxonómiai felosztást követve mutatja be azokat a rendszertani egységeket, amelyek az alap- és mesterképzések, valamint a doktori képzés tananyagát képezik. A műfaj sajátosságai miatt nem könnyű olvasmány, de nem is ez a célja. Sorvezetőt ad a gombák rendszertanában és segít összehasonlítani az egyes lényeges csoportokat a fontosabb fajok rövid leírásával. Messze több, mint egy kurzus vagy egy szak tananyaga: az egész növénytermesztést átfogó gombavilág rövid esszenciája.