Botanika
A botanika (növénytan) a biológia növényekkel foglalkozó ága, körébe mintegy 400 ezer faj tartozik, amelyből 248 ezer virágos növény. A szó ógörög eredetű: a βοτάνη (botané) szó legelőt, füvet, takarmányt jelent. A botanika – mint a mérgező- és gyógynövények ismerete – a legrégebbi tudományágak közé tartozik. Az ókortól a reneszánszig az orvostudomány egyik mellékágaként oktatták (emiatt létesítettek füvészkerteket az egyetemeken). A modern növénytan – többek között – tanulmányozza a növények morfológiáját, élettanát, biokémiáját, egyedfejlődését, ökológiáját, evolúcióját, rendszerezését és a növények betegségeit.
A szerző figyelembe vette a nemzetközi együttműködéssel készült európai flóramű, a Flora Europaea (Tutin, T. G. et al., 1964–1980) eredményeit. Arra törekedett, hogy fajaink azonosíthatók legyenek az európaiakkal, ezért lehetőleg a Flora Europaea nómenklatúráját használta. A növények ábráinak legtöbbje Csapody Vera művészi rajza, melyeket újabb ábrákkal Széll Marianne egészített ki.
Az élő szervezetek leginkább természetes osztályozása a leszármazáson alapszik. A könyv célja a szárazföldi növények (mohák, harasztok, nyitva- és zárvatermők) rendszerének ismertetése a legújabb kutatások tükrében. A molekuláris filogenetika módszereinek köszönhetően mai tudásunk már elegendő ahhoz, hogy a korábbi rendszereket teljes egészében evolúciós alapokra helyezzük.
A múlt század elején, valószínűleg gabonaszállítmányok kísérő szennyezőjeként, került be a parlagfű magja térségünkbe, és már a ’20-as években megtalálták ezt a növényt Somogy megyében. Kétséget kizáróan egy különleges gyomnövényről van szó, de azért érdemes megvizsgálni, hogy az elmúlt évtizedekben hogyan vált első számú domináns gyommá, majd napjainkban közellenséggé.
A könyvben bemutatjuk a hazánkban megtalálható legfontosabb fákat és cserjéket, amelyek felismerését és azonosítását egy egyszerű határozókulcs segíti. Hasznos segítségként forgathatja ezt a könyvet mindenki, aki szereti a természetet, kíváncsi a körülötte lévő növényvilágra, meg akarja ismerni annak tagjait. A köteteket illusztráló csodálatos festményeket Csapody Vera hagyatékából válogatták a szerzők.
Növényekkel festeni igen sokoldalú tevékenység, munkaigényes, ám megunhatatlan, folytonos tapasztalatszerzés. Élő anyaggal dolgozunk, előre nem kiszámítható körülmények is befolyásolják az elért színárnyalatokat. Sokféle módszer, eljárás létezik, idővel ki-ki megtalálja a neki leginkább megfelelőt. A növények festőképességét a mindennapi élet számos területén felhasználhatjuk. Ebben a könyvben kifejezetten fonalak és textíliák színezéséhez nyújtunk segítséget.
A gyógynövények házi patikánk hasznos, természetes kiegészítő elemei. De hogyan hatnak és mely növények mérgezőek? Ez a kötet a 12 legfontosabb és leggyakoribb gyógynövényt mutatja be részletes leírásokon keresztül. Könyvünk ideális segítség sétáink során.
A dendrológia a növénytan (botanika) fás szárú növényeket tárgyaló ága. Magyar neve a ritkán használt faismerettan. Tevékenysége meglehetősen szerteágazó. Foglalkozik a fák és cserjék alaktani leírásával és felépítésével, rendszerezésével, származásával, ökológiai igényeivel, termesztésével és felhasználásával stb.
Este libro es la tercera y ampliada edición de la primera monografía completa familia Rubiaceae (la cuarta más diversa entre las fanerógamas con 670 géneros y 13 800 especies aproximadamen-te) la quinta más importante en la flora de México representada por 113 géneros y más de 670 especies...
A kutatók által írt könyv mély és alapos tudományos ismereteket nyújt a Föld növényvilágának legádázabb fajairól, melyek nagy része halálos kimenetelű mérgezéseket okozhat. Megmagyarázza a mérgező növények és más organizmusok – különösen az emberi szervezet – kölcsönhatását, és feltárja, hogy a toxinok mily módon képesek gátolni a testi funkciók, szervek és szervrendszerek normális működését.
Átfogó botanikai tárgyú nevezéktani szótár magyar nyelven mintegy fél évszázada jelent meg utoljára. E hiány pótlására szolgál ez a könnyen áttekinthető, mintegy 7000 címszót tartalmazó, gazdag ábraanyaggal bővített, korszerű terminológiai szótár.
A könyv először a mitotikus, majd a meiotikus sejtciklusban mutatja be a kromoszómákat. A harmadik fejezet az eukarióta kromoszómák felépítéséről és megkettőződéséről szól, ezután a kromoszómák szerkezeti változásait írja le a szerző. Az ötödik fejezet a poliploidiáról, az aneuploidiáról, a haploidiáról és a kromoszómák számbeli megváltozásának egyéb megjelenési formáiról ad áttekintést. A következő fejezet tárgya a génlokalizáció és a génátvitel kromoszómamanipulációval...
Dr. Simon Tibor és dr. Seregélyes Tibor Növényismeret című könyve a biológiatanítás alapvető taneszköze. A határozókönyv nemcsak a biológia-tankönyvsorozatokhoz illeszkedik, hanem a hazai biológiaoktatás minden tankönyvének nélkülözhetetlen segédlete. A kézikönyv használatát minden biológiát tanuló korosztálynak ajánljuk.
A vírusok osztályozása és rendszerezése, a biotesztek virológiai alkalmazása, a virológiai vizsgálat módszerei, a növényi vírusos betegségek, a vírus-ellenállóságra való nemesítés hagyományos és biotechnológiai módszerei alkotják a könyv tartalmát.
Dr. Salamon Pál az egyik legkiválóbb ismerője a növényvírusok rendszertanának és patológiájának. Könyvében kísérletet tesz arra, hogy teljes körű taxonómiai áttekintést adjon a növényi vírusok, viroidok és szatellitek teljes listájának magyar nevével.
El libro es una monografia taxonómica de la familia Rubiaceae, que contiene la descripción detallada de las especies y géneros existentes en Cuba, y las claves para ayudar su identificación...
A mű méltó párja a Természetvédelmi állattan című könyvnek. A két mű együttesen szolgálja a magyar természetvédelem ügyét, a gyakorló természetvédő szakemberek továbbképzését, a közép- és felsőfokú természetvédelmi oktatást, a magyar természetvédelem népszerűsítését. (106 színes képpel.)
A télen hideg, borongós európai klímában élő emberek képzeletvilágában az orchideák körül kialakult misztikum napjainkig él, és az új generációknál mindig újra fellobban. E növények virágainak lenyűgöző, összehasonlíthatatlan szépsége, bizarr formája, a növények érdekes, rejtélyes életmódja az egyébiránt érdektelen szemlélőt is elcsodálkoztatja.
Vadon termő bogyók gyűjtése és felhasználása. Ez a kis kötet könnyed bevezetést ad a vadon termő bogyók szüretelésének művészetébe, mégpedig a 12 legfinomabb, őshonos bogyós gyümölcs ismertetésén keresztül.
Vas megye védett növényeiről olyan tudományos igényű ismeretterjesztő könyvet mutatunk be az érdeklődőknek, amelyben öt – a térségben élő és kutató – botanikus három évtizedes, vonatkozó tapasztalatai alapján született. A könyvben összesen 296, hazánkban törvényes védelem alatt álló és Vas megyében előfordulási adattal rendelkező edényes növényfaj adatait rögzítettük. A részletesen ismertetettek közül 16 fokozottan védett.