Tanulmányok a konduktív pedagógia köréből 2.
Paraméterek
Szerző | Földesi Renáta – Kollega Tarsoly István – Túri Ibolya |
Cím | Tanulmányok a konduktív pedagógia köréből 2. |
Alcím | Válogatás a Tudomány és Hivatás folyóiratban megjelent írásokból |
Kiadó | MPANNI |
Kiadás éve | 2020 |
Terjedelem | 312 oldal |
Formátum | B/5, ragasztókötött |
ISBN | 978 615 81451 1 4 |
A kötet célja a tudományosan megalapozott konduktív pedagógia közvetítése, valamint az értelmiségi létre felkészítő oktatás segítése. Az összeállításkor szem előtt tartottuk, hogy az elkészült kiadvány reflektáljon a konduktív nevelés gyakorlatának innovációira, illetve a konduktív pedagógiához kapcsolódó és a képzés tartalmát meghatározó tudományok eredményeire. |
|
|
Leírás
Hári Mária már az 1970-es években megfogalmazta, hogy a szakmai-tudományos térben való legitimitáshoz nagy szükség van arra, hogy a konduktív pedagógia képviselői rendszeresen publikáljanak, és legjobb volna, ha ezt egy saját maguk által létrehozott és működtetett, rendszeresen megjelenő kiadványban tennék. 2016-ban, hosszú évek várakozása, próbálkozásai és előkészületei után a Pető András Főiskola útjára indította a Tudomány és Hivatás szakmai folyó iratot abból a célból, hogy felületet biztosítson a szűkebb és tágabb konduktív világ számára a közös „Ügy”-ről való többszempontú gondolkodásra. A petői örökséget szem előtt tartva a célból következett a feladat: a tudományosan megalapozott konduktív pedagógia közvetítése, valamint az értelmiségi létre felkészítő oktatás segítése. Az elmúlt öt év távlatából kijelenthető, hogy a lap beváltotta a hozzá fűzött reményeket, képes volt a kihívások mentén fejlődni, alakulni. Működésének kezdete óta évente két alkalommal ad lehetőséget tudományos közlemények, szakmai műhelymunkák, hallgatói kutatások bemutatására, emellett a konduktív közösség számára fontos események dokumentálására, szakmai interjúk közlésére. Az eltelt évek alatt számos olyan írás jelent meg a lap hasábjain, amelyről azt gondoltuk – és ma is azt gondoljuk –, hogy fontosak közösségünk számára, hogy általuk valódi párbeszédre van lehetőség akár diszciplináris színtéren, akár a praxis tekintetében.
Jelen kötet ezeknek az írásoknak az összefűzéséből született, de reméljük, az egész ebben az esetben is több lett, mint pusztán a részek összessége. Az összeállításkor szem előtt tartottuk, hogy az elkészült kiadvány reflektáljon a konduktív nevelés gyakorlatának innovációira, illetve a konduktív pedagógiához kapcsolódó és a képzés tartalmát meghatározó tudományok eredményeire. Olyan munkáknak az együttes bemutatása volt a célunk, amelyek egymás mellé állítva kellőképpen tükrözik a Semmelweis Egyetem Pető András Kar konduktorainak, oktatóinak, hallgatóinak, valamint közvetlen szakmai környezetünknek sokrétű és sokszínű munkáját.
SE Pető András Kar, 2020.
Szerkesztette: Földesi Renáta – Kollega Tarsoly István – Túri Ibolya
További könyvek a témában:
Tartalom
Előszó
A cerebrális parézis intervenció-kutatások kirajzolódó problématerületei a nemzetközi folyóiratokban publikált szisztematikus összegző tanulmányok és metaelemzések témamodellezésével (Pintér Henriett – Molnár Pál)
A konduktív pedagógia mint transzformatív gyakorlat (Balogh Brigitta)
Pető András és a konduktív mozgásterápiai koncepció (Kállay Zsófia)
Konduktori szakértelem a hallgatói nézetek tükrében (Túri Ibolya)
A konduktív nevelés helye és szerepe a sérült gyermekek és felnőttek habilitációjában és rehabilitációjában. Múlt–jelen–jövő (Pásztorné Tass Ildikó)
Kvalitatív módszerek a konduktív pedagógiai rendszer vizsgálatában. Felnőttkorú mozgássérültek csoportos rehabilitációjának vizsgálata konduktív pedagógiai kontextusban (Szögeczki László)
Az önfeledt tanulás. Az ortofunkciós spontaneitás tanuláselméleti és neuroposzichológiai kapcsolatai (Hammer István)
A CP-s gyermeket nevelő családok pszichoedukációja a Semmelweis Egyetem Pető András
Gyakorló Óvodájában (Gruber Mónika)
Szubjektív életminőség-mérés a SE Pető András Karának gyakorló óvodájában és gyakorló általános iskolájában (Vissi Timea)
Cerebrális parézises tanulók számára kidolgozott szövegértési stratégia próbamérésének tanulságai (Pintér Henriett – Kovács Adrienn – Bacsó Gizella – Gál Franciska)
A mesemondás és a mesebefogadás hatásai az óvodás gyermekekre és a halmozottan sérült cerebrális parézises gyermekek mesélési folyamatainak tipikustól eltérő vonásai (Pintér Henriett)
A testnevelés és a sport szerepe a Semmelweis Egyetem Pető András Kar Gyakorló Intézetében – szakdolgozati témák összegzése az elmúlt harmincöt év távlatában (Sáringerné Szilárd Zsuzsanna)
A leterheltség hatása az egészséges életmódra a hallgatók körében (Korsós Borbála Erzsébet)
A Corsi kocka, mint neuropszichológiai teszt bemutatása (Baumann Noémi)
CPQOL – Egy életminőség-mérő kérdőív cerebrális parézissel élő gyerekek számára (Szabó Regina)
A tájékozódási futás adaptációs lehetőségei és tapasztalatai a cerebrál paretikus gyermekek körében (Kis Viktória)
Érzékenyítési vizsgálati lehetőségek magyar nyelv és irodalom órán 3–4. évfolyamosok körében (Pekár Panna)