Szabás-varrás, ruha- és divatipar
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül a Képző- és iparművészet ágazathoz készült. A dekoratőr, a divat- és stílustervező, a festő, a grafikus, a kerámiaműves, a kiadványszerkesztő, az ötvös, fémműves, a szobrász, a textilműves, az üvegműves szakképesítések közös modulja a tervezési folyamat alapvetéseit összegzi.
A tankönyv célja a műszaki szemlélet, a műszaki gondolkodás megalapozása. Felkészíti a jövő könnyűipari vállalkozóját, hogy kialakíthassa a számára legjobb műszaki környezetet, kiválaszthassa a számára legfontosabb gépeket, eszközöket.
Dr. Illés Károlyné Kárpát-medencei hímzésanyagunk egészét az olvasó elé tárja. Az egységes koncepció mentén szerkesztett, áttekinthető, könnyen követhető kiadvány tankönyvként széles körben használható, hiszen segítséget nyújt a kézműves szakiskolákban a tájegységek hímzéskultúrájának elsajátításához, de nagy haszonnal forgathatja a szakkörvezető is, hiszen új ötleteket kaphat belőle, és nem utolsósorban minőségi útmutatást.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül a Divat- és stílustervező szakképesítéshez készült. Célja, hogy a szakmát tanuló fiatalokat felkészítse a kollekciók harmonikus tervezésére, kialakítására, a tervek megfelelő prezentálására.
A paraszti öltözet ma is elkészíthető elemeit mutatja be a szerző. A szabásrajzok ahhoz is támpontot adnak, hogyan lehet a régi viseletdarabokat a mához idomítani, a régi hímzésből vett motívumokkal díszíteni.
A tankönyvben három alapvető női ruházati termék – a női szoknya, a női ruha és a női blúz – szerepel. E három cikkről mindent megtudhatunk. Nagyon sokféle variáció szerepel a könyvben, a különböző formák egymásra épülnek.
Beszprémy Józsefné hímző népi iparművész, a népművésze mestere meghatározó alakja a hagyományokon alapuló hímzőkultúránk továbbéltetőinek. Szűkebb pátriájában, a dunántúli térségben folytatott gyűjtő, kutató és feldolgozó munkájával, valamint egyéni alkotói tevékenységével egyaránt olyan maradandót alkotott, ami példa lehet az ezzel a területtel foglalkozók számára.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül a Divat- és stílustervező szakképesítéshez készült. A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalokat felkészítse az öltözék kiegészítők tervezési feladatainak az ellátására, kialakítására, a tervek megfelelő prezentálására. A kiadvány folytatása az Öltözéktervezés című tankönyvnek. A könyv az öltözék kiegészítők tervezéséhez szükséges ismereteket divattörténeti érdekességeken keresztül mutatja be.
A tankönyv az öltözék-, divattervezéssel foglalkozó szakképesítésekhez készült. Az öltözéktervezéshez szükséges ismeretek között megtalálható gyakorlatok elvégzésével fejleszthetők a divat- és stílustervező képzésben résztvevők készségei, képességei és könnyen kialakíthatók speciális szakmai kompetenciáik.
A női ruházati termékek készítése a ruhaipar egyik legszebb területe. A különféle alkatrész-technológiák megismerése a szakmai ismeretek egyik legfontosabb része, amely már a szabásminták kialakításánál is alapvető fontosságú. Az alkatrész-technológiák ismerete képessé tesz a lehető legjobb termékkészítési módszer kiválasztására.
A ruhagyártás a széles körű munkamegosztás következtében sokféle gépet és berendezést igényel. A tankönyvből ezen előkészítő és szabászgépek, varróautomaták, vasaló- és ragasztóberendezések szerkezeti felépítése, működése és alkalmazási lehetőségei ismerhetők meg. A tanulók a gépek megismerésén túl megtanulhatják azok szerelését, szabályozását, beállítását is.
A ruházati iparban fokozott az igény a termelési tényezők összehangolására, a szervezésre. A tankönyv alapján a tanulók e szerteágazó tevékenységgel ismerkedhetnek meg. A tanulást szakszerű és ízléses ábraanyag, mintafeladatok, összefoglalások és ellenőrző kérdések segítik. A szerzők kitérnek a minőségbiztosítás, a szabványosítás témakörére is.
A könyv a ruházati és vegyesiparcikk-áruk témakörében ismerteti az alapanyagokat, utal a feldolgozás technológiájára, támpontot ad a minőség megóvásához, a fogyasztói tájékoztatáshoz, biztosítva ezzel a napi kereskedelmi gyakorlatban elengedhetetlen magabiztos szaktudást.
A Ruházati és vegyesiparcikk-áruismeret könyvhöz készített feladatgyűjtemény célja, hogy a tankönyv metodikáját követve változatos feladatsoraival gyakoroltassa, elmélyítse a tankönyvből megszerzett ismereteket. Használata lehetőséget biztosít a gyakorlásra és önellenőrzésre egyaránt.
A dekoratőr, a divat- és stílustervező, a festő, a grafikus, a kerámiaműves, a kiadványszerkesztő, az ötvös, fémműves, a szobrász, a textilműves, mozgókép- és animációkészítő, az üvegműves szakképesítések közös modulja a látvány utáni térábrázolás és formaképzés alapjait összegzi.