Közlekedés
A könyv lapjain „harcsákat”, „nejlonokat”, „farosokat” és megannyi legendás autóbuszt ismerhetünk meg, miközben a főváros elmúlt bő száz évének fejlődése, a magyar járműipar lehetőségei vagy éppen a változó budapesti utcakép, netán a forgalmat napról napra kiszolgáló garázsok élete is megelevenedik szemeink előtt.
Ez a tankönyvsorozat teljes terjedelmében lefedi az 54 345 01 Logisztikai ügyintéző szakképesítés 10035-12 Szállítás, fuvarozás, szállítmányozás szakmai követelménymoduljának témaköreit, valamint a közlekedési szakmacsoporthoz tartozó 54 841 04 Szállítmányozási ügyintéző szakképesítés 10501-12 Szállítmányozási ügyintéző feladatai követelménymodul ismeretanyagát.
A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy, mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.
Napjainkban, növekvő járműforgalom és szűkös hálózati kapacitások közepette kell a járműveket eljuttatni céljukhoz úgy, hogy az utat biztonságosan, a lehető leggyorsabban, a legkevesebb várakozással, és minimális környezeti terheléssel tegyék meg. Ezzel a bonyolult feladattal csak korszerű közúti forgalomirányító rendszerek képesek megbirkózni. Könyvünkben célul tűztük ki ilyen rendszerek bemutatását, valamint a korszerű közúti forgalomirányítás tervezése során használt forgalommodellezési, mérési és irányítási módszerek ismertetését.
A kiadvány célja, hogy valamennyi közlekedési OKJ-s szakképzésben résztvevő, illetve felsőoktatásban közlekedésmérnöki tanulmányokat folytató diák számára világos, érthető és részletes tananyagul szolgáljon.
A könyv ismerteti a közúti járműforgalom megfigyelésére alkalmazható eszközöket és módszereket – konkrét gyakorlati példákkal szemléltetve. A kötet egyrészt egy hiánypótló, „közutas” mérési szakkönyv, amely sokéves kutatási és szakértői munkák eredményeképpen állt elő. Másrészt tananyag a hazai közlekedés- és járműmérnök-hallgatók számára.
A könyv betekintést enged a magyar közlekedés 1945 utáni szervezési, vezetési struktúrájában, a közlekedési munkaverseny történetébe, de ugyanígy megismerkedhetünk a korszak gépjárművezetőinek képzésével is.
A közlekedés természetes közösségi igényünk, gyalogosként járdákat, kerékpárosként kerékpárutat, gépjárművezetőként pedig közutat veszünk igénybe erre a célra. Ezeket a közlekedési felületeket tervezni, építeni, majd üzemeltetni és fenntartani szükséges. Ez a tankönyv a fenti tevékenységeket végző szakemberek számára készült, és az Útvizsgálatok és minőségbiztosítás című kötettel együtt teljes egészében lefedi az útépítő és -fenntartó technikusok Útépítéstan tantárgyának tartalmát. A kötetet – túl az iskolai felhasználáson túl – hasznos kézikönyvként ajánljuk minden útépítéssel foglalkozó szakember vagy a téma iránt érdeklődő számára.
A könyv hármas célja: egyrészt segíteni az eligazodást, az értelmezést a minőségi elvárások fogalmaitól a közlekedésépítés különböző területein elvárt minőségek megfogalmazásáig. Másrészt a tartalom felépítésében követni a szakmai és vizsgakövetelményekben előírtakat. Harmadrészt az új ismereteket elmélyíteni az igen nehéz, sőt talán „száraz” tartalom és a mindennapi élethez, szakmai gyakorlathoz közelálló feladatok egységében.
A könyv a vasúti árufuvarozás és szállítmányozás témakörét dolgozza fel. Az 54 841 11 azonosító számú Logisztikai és szállítmányozási ügyintéző OKJ-szakképesítés több moduljának elsajátítását támogatja. Ismerteti a 10496-16 Közlekedés-szállítási alapok modul vasúti közlekedés technikáját és vasúti üzemvitel-gyakorlatát érintő témaköreit, valamint segítséget nyújt a 10501-16 Szállítmányozási ügyintézői feladatok modul Ágazati szállítmányozási ismeretek és Szállítmányozási gyakorlat tantárgyainak elsajátításához.