Kézműves mesterségek
A könyv bemutatja a faszobrászmesterség alapvető fogásait, eszközeit, anyagait, vagyis az érdeklődő megtudhatja belőle, hogy mit, mivel, hogyan lehet és hogyan érdemes faragni.
Ez a tankönyv a népi kézműves vállalkozásismeret és marketing alapjait ismerteti. A vállalkozásismereti részben olyan gyakorlati vállalkozási tudnivalókat szeretnénk átadni, ami segít abban, hogy alkotásait mindenki megfelelő módon legyen képes értékesíteni. Aki csak évi néhány alkalommal vásározna, ő is kapjon ehhez útmutatót. Aki pedig saját kis üzletében szeretne tartós megélhetést a maga, sőt, esetleg alkotótársai számára, ő se kényszerüljön a tudáshiány miatt céljait feladni.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül elsősorban a Népi kézműves szakma szakirányaihoz készült.
A szövőkeret a szövőszékek családjának legegyszerűbb tagja, és mint ilyen, a legtökéletesebb eszköz az alapvető technikák elsajátítására, amelyekkel a könyvben szereplő útmutatókon és modell-leírásokon keresztül fogunk megismerkedni.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül a Képző- és iparművészet ágazathoz készült. A dekoratőr, a divat- és stílustervező, a festő, a grafikus, a kerámiaműves, a kiadványszerkesztő, az ötvös, fémműves, a szobrász, a textilműves, az üvegműves szakképesítések közös modulja a tervezési folyamat alapvetéseit összegzi.
A bőrdíszműves szakrajz tantárgy feladata kettős. Képessé kell válnunk arra, hogy a vizuális nyelv eszközeivel ki tudjuk fejezni technológiai elképzeléseinket. Rutinszerűen kell vázlatokat készíteni bőrdíszműves tárgyakról, alkatrészekről, azok illesztéseiről, a megmunkálási helyekről. A tananyag gerincét azonban a gyártmányok alkatrészeinek pontos megszerkesztése képezi, vagy az ennek megfelelő mintavágás – a minták gyakorlati elkészítése.
A bőrtárgykészítő különböző használati tárgyakat és öltözködési kellékeket állít elő állati bőrből vagy műbőrből, textíliából (pl. pénztárcák, levéltárcák, tokok, mappák, övek, táskák, kazetták, bőröndök). A termékeket mintadarabok felhasználásával, rajzok és utasítások alapján készíti el. Az elkészítés mellett a javítás is feladatai közé tartozik.
A bőrtárgykészítő különböző használati tárgyakat és öltözködési kellékeket állít elő állati bőrből vagy műbőrből, textíliából (pl. pénztárcák, levéltárcák, tokok, mappák, övek, táskák, kazetták, bőröndök). A termékeket mintadarabok felhasználásával, rajzok és utasítások alapján készíti el. Az elkészítés mellett a javítás is feladatai közé tartozik.
A tankönyv a Bőrtárgykészítő szakképesítéshez készült, elsősorban a speciális szakiskolák számára, a tanulásban akadályozott tanulóknak adaptált központi program alapján. Összhangban van a nevezett szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményeivel. Természetesen jól alkalmazható a szakiskolákban is.
Egy különleges kötet a fa szerelmeseinek. A faesztergálás egyike azon kézműves tevékenységeknek, amely a kezet, a fejet és a szívet egyaránt megdolgoztatja. Előnye, hogy rövid idő alatt, néhány alapvető szerszámmal tetszetős tárgyakat alkothatunk egy egyszerű fadarabból.
A kötet lépésről lépésre bemutatja az alapvető famegmunkálási technikákat a fűrészeléstől, a fakötéseken át a felületkezelésig, és még az olyan speciális famegmunkáló módszereket is tárgyalja, mint a furnérozás, fafaragás és faesztergálás.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék a népi fazekasságban használatos legfontosabb formákat, motívumokat és azok alkalmazási lehetőségeit. A könyv bemutatja a kivitelezési- és műhelyrajz készítésének az alapjait, egyezményes jeleit. Megismertet a Kárpát-medencében használatos díszítőtechnikákkal és azok alkalmazásával. A díszítőmotívumok megrajzolására különböző technikákat ismerhet meg az olvasó a kiadványban.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék a népi fazekasság technológiai folyamatait, műveleteit és azok alkalmazási lehetőségeit. A könyv bemutatja a korongozás eszközeit és műveleteit. Megismertet az alapvető díszítési technikákkal, módszerekkel és azok alkalmazásával. Bemutatja az égetési és mázazási folyamatokat.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék – bútortörténeti alapokra helyezve – a fonott bútorok népi kultúrában betöltött szerepét.
Dr. Illés Károlyné Kárpát-medencei hímzésanyagunk egészét az olvasó elé tárja. Az egységes koncepció mentén szerkesztett, áttekinthető, könnyen követhető kiadvány tankönyvként széles körben használható, hiszen segítséget nyújt a kézműves szakiskolákban a tájegységek hímzéskultúrájának elsajátításához, de nagy haszonnal forgathatja a szakkörvezető is, hiszen új ötleteket kaphat belőle, és nem utolsósorban minőségi útmutatást.
A könyv szerzője azt járja körül, mi teszi praktikussá, ill. kellemessé a mindennapi életben használatos kerámiatárgyakat. Mindegyik edénytípusra három fajta készítési technikát mutat be: korongozás, felrakás és lapból építés.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül a Divat- és stílustervező szakképesítéshez készült. Célja, hogy a szakmát tanuló fiatalokat felkészítse a kollekciók harmonikus tervezésére, kialakítására, a tervek megfelelő prezentálására.
Ez a tankönyv – a benne foglalt anyagismerettel, szakmai ismerettel, a hagyományos fonáskultúra megőrzése mellett – segítséget kíván nyújtani a kosárfonó mesterség elsajátításához.
A könyv lapjain látható ötvös szerszámok a 19. és 20. század ötvösműhelyeiből származnak, amikor még bőven élt a minőség és a maximális megfelelés és az esztétikum iránti igény. A szerző ezeket a szerszámokat közel 60 éve használja, hűséges társai és segítői.
Könyvünk új oldalról közelíti meg a tradicionális, mindennapi tárgyak bemutatását. Azt vizsgáljuk, hogy az ember a környezetéhez való funkcionális alkalmazkodás eredményeképpen, a célszerűséget előtérbe helyezve, milyen sokszínűen ragadja meg az őt körülvevő természet kínálatát, milyen sokrétűen hasznosítja annak adottságait, az életterében fellelhető növényeket.