Épületgépészet
Az épületgépészet az épületeken belüli csőhálózatokkal, azok szerelvényeivel és a hozzájuk kapcsolódó berendezésekkel foglalkozik. Feladata, hogy biztosítsa az épület használói számára a komfortérzetet, az ivóvizet, a keletkező szennyvíz elvezetését, a megfelelő hőmérsékletet, a megfelelő minőségű levegőt. Az épületgépészet több részből – fűtéstechnika; vízellátás, csatornázás; gázellátás, égéstermék-elvezetés; légtechnika, szellőzés; klímatechnika; villamosságtechnika – tevődik össze, ágazatai pedig szorosan összefüggenek egymással, és nem választhatóak szét teljes mértékben. Az „épületgépészet” kifejezés megalkotója – egyben az épületgépészeti szakma hazai megalapítója – dr. Macskásy Árpád (1904–1977) gépészmérnök, a Budapesti Műszaki Egyetem professzora, a BME Épületgépészeti Tanszékének első vezetője (1950–1971) volt.
A tankönyv az Épületgépészeti csőhálózat- és berendezés-szerelő szakképesítés valamennyi elágazásában szereplő 095/0095-06 Általános csőszerelési feladatok modulhoz íródott.
A könyv az épületgépészeti feladatokhoz szükséges általános fizikai, hőtani és áramlástani ismereteket tárgyalja: a hőjelenségekkel kapcsolatos energiaátalakulásokat, a hő terjedésének módjait, a folyadékok és a gázok mechanikáját, a tüzeléstechnika alapfogalmait. Kidolgozott példákkal, feladatokkal mutatja be a nyugalomban lévő gázok törvényszerűségeit, az áramló közeg mozgásviszonyait, a hőszükséglet számítását.
E tankönyv célja, feladata, hogy megismertesse az épületgépészeti tervdokumentáció alaki és tartalmi követelményeit, a tervek gyakorlatban használt és alkalmazott jelképes jelöléseit, ábrázolási módjait. A tervező a műszaki elgondolásait a műszaki rajz szabályai szerint készíti el, rajzlapon rögzítve úgy, hogy a kivitelezők, beruházók részére érthető legyen.
A tankönyv bemutatja az egyedi és központi fűtések felépítését és rendszerelemeit, valamint átadja a kivitelezésükhöz szükséges hőtani ismereteket is. A kiadvány nemcsak a központi fűtések kiépítésével, hanem azok karbantartásával és üzemeltetésével is foglalkozik.
A tankönyv első része a vezetékes gázellátás kezdeteit tárgyaló történeti áttekintés és a gázellátási alapfogalmak áttekintése után a legújabb szabványok és hatósági előírások alapján ismerteti az épületek gázhálózatának kialakítását, a gázégők fajtáit és jellemzőit, a gázkészülékek és gázüzemű berendezések üzemét és biztonságát szolgáló szerkezeteket...
Az épületenergetikai tervezőkön és szakértőkön rendkívül nagy a felelősség egy épület energetikai méretezésekor az épület tervezési fázisában, a kivitelezés, megvalósulás előtt, illetve a már üzemelő épületek esetében a leghatékonyabb energetikai felújítás megvalósítását célzó szakértői javaslattétel során. Ez a könyv hatékonyan alkalmazható méretezési módszereket közöl a klímatechnikai rendszerek energiatudatos tervezéséhez.
A kidolgozott kérdések gyűjteménye a kazánkezelők és hőközpont-kezelők felkészülésében segít. Áttekinti a kazánok szerelvényeit, az irányítás- és méréstechnikai megoldásokat, az üzemeltetés és a karbantartás tudnivalóit, valamint a vonatkozó előírásokat.
A tankönyv a magas- és lapostetőket, valamint a nyílászárókat tekinti át részletesen. Ismerteti továbbá a vakolatok és felületképzések technológiáit, valamint a burkolatok és azok használati és üzemi víz elleni szigeteléseinek rendszerét. Bemutatja az épületgépészeti és épületvillamossági ismereteket, valamint az építési rendszereket és technológiákat is.
A villamosiparban különös jelentőségűek a különféle műszerek és mérési eljárások. Méréssel biztosítjuk a tervezett gépek gyártását, a termékek minőségének ellenőrzését...
A tankönyv az Épületgépészeti csőhálózat- és berendezés-szerelők számára, a 095/0109-06 Épületgépészeti alapfeladatok modulon belül a 095/3.0/0109-06 Épületgépészeti szerkezetek és a 095/4.0/0109-06 Hegesztés tananyagegységhez készült.
A kötet az Épületgépészeti mérések című tankönyvre alapozva ismerteti a szellőző- és klímaberendezés-szerelés gyakorlati ismereteit. A könyv a fizikai és méréstechnikai alapfogalmak rövid ismertetésével indul, majd összefoglalja a különböző szellőzési és fűtési módszereket és a szellőző-, fűtő-, ill. klímaberendezések főbb részegységeinek működését.
Hiánypótló kiadvány, amely bemutatja a hő- és vízszigetelések kivitelezéséhez szükséges szakmai ismereteket. A könyv foglalkozik az alépítmények, valamint a lapos-, magas- és zöldtetők szigeteléseivel. Ismerteti továbbá a gépészeti berendezések, az épületeken belüli és az épületeket határoló szerkezetek szigeteléseit is.
A tankönyv a metallográfiával, a vasfémek és nemvasfémek, valamint ötvözeteik tulajdonságaival, megmunkálhatóságával és villamos ipari felhasználásával foglalkozik. A második rész leírja az elektronikai iparban használt alkatrészeket, szerelési anyagokat, szerelvényeket, és röviden bemutatja előállításukat is.
A Villamos gépek című tankönyv a szerző korábban több kiadást is megélt könyvének kompetencia alapú képzés követelményei alapján készült átdolgozása, amelynek tananyagtartalma ebben a kiadásban az új kerettantervekben megjelenő új elemekkel bővült.
A tankönyv a villanyszerelő szakma elméleti alapjait tartalmazza. A villamos kivitelezés, villanyszerelés nagy gondosságot, felkészültséget igénylő tevékenység. A nem megfelelő, hiányos elméleti és gyakorlati ismeretekkel a kivitelezés áramütéses baleset, tűz, jelentős anyagi kár forrása lehet. Tankönyvünkkel a villanyszerelő-tanulóknak és -oktatóknak nyújtunk segítséget az épületvillamossági szerelés elméleti ismereteinek átadásában, elsajátításában.
A könyv a villanyszerelő szakmát tanulók számára foglalja össze a villamos gépekkel és az elosztóberendezésekkel kapcsolatos ismeretanyagot.
A könyv bemutatja a víz áramlástani jellemzőit. Ismerteti a közműves vízellátás lehetőségeit, a víznyerési módokat és az épületek vízellátását a közműhálózatról. A technikustanulók megismerhetik a vízellátás, csatornázás berendezési tárgyait és a közcsatorna-hálózat rendszerét.