Egészségügy
A diabetes a cukoranyagcsere zavara, tehát az egész szervezetet érinti (érrendszer, idegek, gyomor és bélrendszer stb.). A korai tünetek gyakran bőrtünetekkel kezdődnek. A lábon sebek alakulnak ki, és ezek a szakszerűtlen kezelés következtében fertőződnek. Az elhanyagolt állapot miatt gyakori az alsó végtag amputációja, és a kialakult szepszis a beteg életét is veszélyezteti. A könyv célja a cukorbeteg láb szakszerű ellátásának ismertetése.
A decubitus (felfekvés) jelentős egészségügyi és népegészségügyi probléma Magyarországon, és a nemzetközi szakirodalom áttekintése után azt mondhatjuk, hogy az egész világon is. Minden egészségügyért felelős hatóságnak komoly harcot kell vívnia azért, hogy a decubitusok, nyomási fekélyek számát csökkentse a pácienseknek okozott kellemetlen és veszélyes állapot, illetve az anyagi ráfordítások miatt.
A könyv a diabétesszel kapcsolatban minden tudnivalót felölel: a betegség előállapotát, a diabetestípusokat, a társbetegségeket, a betegekkel való kommunikációs lehetőségeket, s végső soron a betegség egészének menedzselését. Éppen ezért ajánlható a könyv mindazon szakembereknek, akik a cukorbetegek kezelésében, ellátásában részt vesznek.
Könyvünk az egyik leggyorsabban bővülő és fejlődő szakápolási forma, az onkológiai ápolás speciális témaköreit elemzi. Az általános onkológiai ismeretek mellett szakmai irányvonalat nyújt a betegek szükségleteinek felméréséhez, ápolási feladataihoz.
Ez a kézikönyvként is használható tankönyv világosan tárgyalja a gerinc és a végtagok fizikális vizsgálatának folyamatát, így funkcionális vezérfonalként szolgál a gyakorló orvosok, orvostanhallgatók, ápolók és egészségügyi szakemberek számára.
A csecsemő- és gyermekellátásban dolgozók számára készült hiánypótló, forradalmian új, gazdagon illusztrált, átfogó, olvasóbarát, modern szemléletű, korszerű kézikönyv a hazai gyermekellátás legkiválóbb, nagy klinikai gyakorlattal bíró orvosainak és ápolóinak alkotása. Könnyen érthető nyelvezettel ismerteti a korszerű gyermekellátás és -ápolás alapjait, tükrözi a betegellátásban megvalósuló együttműködést, az orvosi és ápolói munka összekapcsolódását. Jól illusztráltan mutatja be a legfontosabb beavatkozások sajátosságait, kivitelezését.
Reményeink szerint a könyv célközönségének, vagyis a gyermekekkel foglalkozó segítő szakmák bármelyikében dolgozó szakembereknek útmutatást és átfogó ismereteket nyújthat, és olyanok érdeklődését is a gyermekrehabilitáció felé fordíthatja, akik ezt a területet korábban kevésbé ismerték.
A könyv a neves szociológus egészségszociológiai kutatásainak eredményeit foglalja össze. A kötet a társadalmak egészséges működésének alapvető feltételeit tárgyalja, tudományos alapossággal, mégis közérthető nyelven, a széles olvasóközönség érdeklődésére számot tartva.
A legtöbb tanulmány a hányást konkrét kórkép tüneteként vizsgálja, de mit tegyünk, ha a hányás oka ismeretlen? A szerzők célja egy, a napi gyakorlatban jól használható algoritmus kínálata a hányás kivizsgálására vonatkozóan a kezdeti, aktuális diagnózis megítélésétől a vészhelyzet megállapításán át, a végleges diagnózis felállításáig.
A leendő egészségügyi dolgozók képzése során eddig kevés szó esett az életvégi kérdésekről, pedig a kórházak vagy a betegek otthonai nem mindig a gyógyulás színterei; csaknem minden egészségügyi szakember találkozik munkája során a halál közelébe került emberekkel.
A kötet az oktatás iránt elkötelezett egészségügyi szakoktatók, egészségügyi szaktanárok, szakorvosok, diplomás ápolók, BSc/MSc ápolók munkájának segítését célozza a szakmai gyakorlatok magas színvonalú vezetésében, valamint a képzőintézménnyel való partneri együttműködésben.
Az orvostanhallgatók és ápolók képzésében immár magyarul is elérhető A laboratóriumi és diagnosztikai vizsgálatok kézikönyve 8. kiadása, amely a betegek biztonságos, hatékony és tájékozott diagnosztikus ellátására és beavatkozásokra készít fel.
A tankönyv második, bővített kiadása az emberi szervezet morfológiájával és az egyes szervek-szervrendszerek kialakulásával ismerteti meg az olvasót. Ajánljuk a tankönyvet minden, felsőfokú (orvos-, fogorvos-, gyógyszerész-, főiskolai kar hallgatói) és magasabb szintű középfokú képzésben résztvevőknek, akik az ember szerkezete, azaz saját szervezetünk iránt érdeklődnek, illetve annak elsajátítása későbbi tanulmányaikban nagy segítséget jelenthet.
A narratív orvoslás segíti a beteget, hogy aktív, felelős szerepet vállaljon saját gyógyulásában, egészsége érdekében. A könyv minden betegekkel dolgozó egészségügyi szakember számára fontos gyakorlati kézikönyv; az oktatással foglalkozó fejezete révén az orvos- és szakdolgozóképzésben is jól használható.
A tanulmányok korszerű áttekintést adnak a palliatív ellátás minden területéről: a súlyos állapotú betegek fájdalomcsillapításáról és tüneti kezeléséről, a haldokló betegek pszichoszociális ellátásáról és a velük való kommunikáció nehézségeiről, a palliatív ellátás társadalmi és kulturális hátteréről, a család szerepéről a haldokló beteg mellett, a terminális állapotú betegek ellátásának etikai és törvényi szabályozásáról, a gyászról és a gyászolók segítéséről, valamint külön fejezet szól a palliatív gyermekgyógyászat szomatikus és pszichoszociális vonatkozásairól.
A gyakorlati ismereteket tartalmazó kötetben a rehabilitációs medicina diagnosztikai és terápiás eljárásainak széles arzenálja jelenik meg. A könyv az első és utolsó fejezetcsoportjaiban keretet ad a szakterület jelenlegi szakmai, szakmapolitikai és jogi környezetéről. Felsorakoztat olyan eljárásokat és területeket is, amelyek a könyv készítésének időszakában váltak aktuálissá.
Az érettségire épülő egészségügyi képzésekben a klinikumi tárgyak megalapozását jelentő kórtani tananyag többnyire csak az általános kórtanra terjed ki, ezért a belgyógyászati ismereteken belül kell megismerkedni számos, a szervrendszerek betegségeihez kapcsolódó patológiai fogalommal és jelenséggel. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy egy-egy szervrendszeren belül egyidejűleg ismertesse a betegségek kórtani alapjait, diagnosztikai lépéseit, tünettanát és a terápiás lehetőségeket.
E könyv a tuberkulózisról szól, ám egy kicsit másképpen, mint a hasonló témájú könyvek. De miért másképpen? Talán azért, mert nem szeretne szakkönyv lenni. Inkább olvasmány, ami úgy tanít, hogy közben kellemesen szórakoztat is. A gümőkór története kapcsán megismerkedhetünk az orvostudomány történetével és az orvoslást övező kultúrával.
A vérképző- és immunrendszer betegségeinek tünetei, s az általuk megszabott (ápolási) teendők gyakrabban valamely működéskiesésből, ritkábban a fokozott szám, mennyiség, működés következményeiből állnak...
Ez a könyv elsősorban azoknak az orvos, pszichológus, egészségügyi szakdolgozó vagy egyéb segítő foglalkozású kollégáknak szól, akiknek nincs idejük pszichoterápiát tanulni, vagy éppen a mindennapi rohanás közben alkalmazni – de mégis úgy érzik, betegeiknek, klienseiknek szükségük van pszichológiai támogatásra.
Kiadványunkat hasznos oktatási segédanyagnak szánjuk mindazon szakemberek számára, akik e kérdéskörrel foglalkoznak a tanítási-tanulási interakció bármelyik pólusán.