Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Témakörök
Rábaközi néphagyomány
4.560 Ft

Rábaközi néphagyomány

4.560 Ft

A szerző – nyugalmazott tanár – közel fél évszázados gyűjtőmunkájának válogatását adja közre könyvében. A rábaközi táj, a rábaközi ember életének, szokásainak bemutatása személyes élményein keresztül tükröződik. Kiemelt értéke a gyűjteménynek, hogy általa a mai nemzedék is felfedezheti, sőt megszeretheti ezt a már letűnt életmódot, és ha megszerette, remélhetőleg megtalálja a módját, hogyan ápolja a hagyományokat.

Leírás

A kiadvány közel fél évszázados néprajzi gyűjtőmunkának a válogatása. Visszatekintésre hív, melyben alakot öltenek a rábaközi emberek küzdelmes életének mindennapjai, szokásaik, örömeik, bánataik. „...olyan, mint egy szőttes, amelybe egy tájegység időtlen világának emlékeit szőtte bele maga az élet” – írta a mű előszavában a szerző.

Horváth Győző (1945) farádi nyugdíjas tanár, néprajzkutató ezen a vidéken született, a helyi hagyományok vették körül. Mivel szülőföldjének szeretete túlnőtt faluján, időt, fáradságot nem kímélve járta a rábaközi falvakat, beszélt a lakókkal, gyűjtötte tőlük évtizedeken keresztül a már-már feledésbe merült dalokat, és lejegyezte azok körülményeit, a mögöttük lévő életnek a legrejtettebb mozzanatait is. Korosztályával együtt maga is átélte a falusi életforma változásait, a saját véleményét is kifejezi mindarról, amit az idős adatközlők átéltek, továbbadtak.

Megjelent műve nem egyszerűen egy tájegység néprajzi leírása, hanem a „megélt történelemhez” hasonló „megélt néprajz”. Megismerhető belőle a Rábaköz népének anyagi- és társadalmi kultúrája, a munkás hétköznapjai, kézművessége, népviselete, népművészete, népszokásai, szellemi műveltsége. A színes és fekete-fehér képekkel gazdagon illusztrált kötetben külön kottatár is található.

Kiemelt értéke a gyűjteménynek, hogy általa a mai nemzedék is felfedezheti, sőt megszeretheti ezt a már letűnt életmódot, és ha megszerette, remélhetőleg megtalálja a módját, hogyan ápolja a hagyományokat, hiszen „...gyökerét vesztett fának a sorsa a pusztulás”. Ennek a térségnek a megőrzött kultúrája által azonban az egyetemes emberi kultúra is színesebb, ékesebb.

 
Írta: Horváth Győző
 
Kapcsolódó témakör:

Paraméterek

Szerző Horváth Győző
Cím Rábaközi néphagyomány
Alcím Gyűjtőútjaim gyöngyszemei
Kiadó Magyar Kultúra Kiadó
Kiadás éve 2012
Terjedelem 308 oldal
Formátum B/5, keménytáblás
ISBN 978 963 89582 1 1

Tartalom

Ajánlás – Barsi Ernő
Előszó – Horváth Győző
I. A táj és a néphagyomány kapcsolata
II. Anyagi kultúra
Települések – épített örökség
Munkás hétköznapok
Földművelés
Állattenyésztés
Vásárok – piacok
Halászat
Étkezés
Kismesterségek – kézművességek
Vándoriparosok – vándorkereskedők
Népviselet – népművészet
III. Társadalmi kultúra
IV. Ünnepek
Jeles napok, népszokások
Az élethez fűződő népszokások
Szakrális hagyományok
V. Szellemi kultúra
Nyelvjárás
Népzene – népi hangszerek
Népdalok
Néptánc
Népballadák
Kéziratok
A népmese
A népmonda
Szólások és közmondások
Falucsúfolók
Anekdoták
Népi hiedelemvilág
Népi orvoslás
Furcsa történetek, legendák
VI. A néphagyomány továbbélése
Felhasznált irodalom
VII. Kottatár
VIII. Képtár

Kapcsolódó kiadványok