Rudas János
A „csoportdinamika” elnevezést manapság nagyon sokan használják, és nagyon kevesen rendelkeznek átfogó ismeretekkel, megbízható tudással az önismereti és a pszichoterápiás csoportok e talán legfontosabb kategóriájáról.
A könyv ma is hézagpótló munka, rendkívüli gyakorlati hasznú kézikönyv. Rudas János több mint két évtizedes csoportvezetői, tréneri és tanácsadói tapasztalatára építve kimerítő információval látja el a jelenlegi vagy majdani csoportvezetőket, trénereket és mindazokat, akik csoportban, csoporttal élnek és dolgoznak.
A kötet fölhasználható önismereti, személyiség- és készségfejlesztő csoportokban, a szervezetfejlesztésben, sőt a csoport-pszichoterápiában is. Emellett nagy figyelemmel fordul a humánerőforrás-fejlesztő tréningek és főszereplői: a trénerek felé.
Rudas János felelős és a közélet iránt érdeklődő értelmiségiként már korábban is elkalandozott a politika (nem a pártpolitika!) világába. Jelen könyve az Orbán-rezsim, ez a fokozatosan kiépült önkényuralom kritikája pszichológiai, szociálpszichológiai nézőpontból.
Az önismereti csoport határterület a szervezetfejlesztés és a kuratív pszichoterápia mezsgyéjén. Az eredményeit foglalta össze egy jól szerkesztett kötetbe a szerkesztő, amelyben a korai hazai tapasztalatokat hatékonyan egészítik ki a legfontosabb külföldi anyagok fordításai.
Kell-e tudnunk, hogy milyen ember a választott vezetőnk? És azt tudjuk-e, hogy mi milyenek vagyunk, hogyan viszonyulunk a hatalomhoz – jelenleg az Orbán-rezsimhez? A szerző, Rudas János „kultikus” alaknak számít a hazai szervezetfejlesztés és a szociálpszichológia életében.
Ma nagyon fontosak az ilyen objektív, empirikus elemzések – kijózanító tükörként szolgálnak, amikor cigányokról, zsidókról, a hétköznapi másságról vagy a migrációról szóló előítéletekkel szembesülünk, illetve megoldásokat keresünk.