Freud, Sigmund
A mindennapi élet pszichopatológiája Freud alapvető műve. Azt mutatja meg benne, hogy egészséges emberek mindennapos gondolataiban és cselekvéseiben hogyan nyilvánulnak meg a tudattalan erői.
A XIX. század utolsó harmadában megszülető új tudomány, a pszichológia már az emberi psziché, a tudat s – Freud munkássága nyomán – a tudatalatti „termékének” tekintette az álmokat, és ekkoriban számos, az álmokkal kapcsolatos írás látott napvilágot. Freud jelen munkája az álomfejtés tudományának első nagy összegzése, amely több mint száz évvel a könyv első kiadása után sem vesztett semmit érvényességéből.
1932-ben jelent meg először magyar fordításban azoknak az előadásoknak a szövege, amelyeket 1916-1917 telén Sigmund Freud orvosoknak és laikus hallgatóknak tartott a pszichoanalízis alapvető kérdéseiről, a pszichoanalitikus kezelésről, „a szavak alkalmazásáról a pszichoterápiában”, ahogyan ő maga jellemezte módszerét.
Sigmund Freud, a pszichoanalízis atyja forradalmasította a tudattalanról alkotott felfogásunkat, és új korszakot nyitott az elme működéséről való gondolkodásban. A beszédterápia, a szabad asszociáció és az álmok értelmezésének új technikái révén hatása a mai napig átitatja a nyugati tudományt, kultúrát és gondolkodást. Úttörő, tabukat döntögető munkássága nyitottabbá tette a társadalmunkat – Freudnak köszönhetjük, hogy már őszintébben beszélünk a szexualitásról is.
A Freud és a felkelő nap országa az első magyar nyelvű könyv a pszichoanalízis és a japán kultúra rendkívüli találkozásáról. Multikulturalista nézőpontja segítségével […] lehetővé teszi, hogy saját kultúránk megkérdőjelezhetetlennek vélt axiómáit megfelelően kezeljük, és reflektálhassunk rájuk. A könyv a Nyugat emblematikus termékét, a pszichonalízist állítja középpontba. A modern nyugati gondolkodást megalapozó freudi életművet, a lélekelemzést mutatja be a bölcsőből, a közép-európai kulturális közegből kiszakítva.
Ismeri ön Freudot? Mit gondoljunk róla: bölcs vagy sarlatán? Ez az elképesztő emberi sorsokat feltáró könyv új nézőpontból világítja meg a híres-hírhedt pszichiáter működését.
Sabina Jung első, pszichoanalízissel kezelt páciense volt, majd a szerelme lett, és ennek viszontagságaiból Freud védelmét kérve, lett az ő követője. Mindeközben az okos, érzékeny orosz-zsidó kislányból ragyogó tudományos meglátásokat publikáló, autonóm orvos és pszichoanalitikus lett, méltó vitapartnerként mind Jung, mind Freud számára.
Freud bécsi klinikáján hisztériás női betegekkel foglalkozott, és eleinte hagyományos orvosi eljárásokkal próbálta kezelni őket. Itteni tapasztalatai alapján dolgozta ki pszichoanalitikus elméletét, melynek lényegét 1909-ben, a worcesteri Clark Universityn öt előadásban ismertetett a hallgatósággal.