Egészségpszichológia
Ha valaha előfordult már velünk, hogy a félelemtől vagy az idegességtől összeszorult a gyomrunk; hogy a stressz hatására hasmenés tört ránk, nem bírtunk enni, vagy éppen a szokásosnál jóval többet ettünk; hogy egy égbekiáltó igazságtalanság láttán szabályosan émelyegni kezdtünk, akkor személyes tapasztalatunk is van arról, hogy az agyunk és az emésztőrendszerünk szoros kapcsolatban áll egymással, és a kettő között élénk kommunikáció zajlik.
Központi problémánk az, hogy nem tudjuk, kicsoda vagy micsoda az ember. Mégpedig azért nem, mert nincs megfelelő képünk az emberi szóról, az emberi beszédről, és a szóról egyáltalán...
A pozitív pszichológia alapjaiban újította meg a pszichológiai gondolkodást és a kutatásához való hozzáállást azáltal, hogy a pszichológiai működésben fellelhető erősségek, erőforrások azonosítására törekedett. Nagy érdeme, hogy fókuszba helyezett olyan fogalmakat, jelenségeket és területeket, amelyekkel addig a pszichológia főbb áramlatai kevéssé vagy egyáltalán nem foglalkoztak.
A test és a szelf multimodális ingerek hálózatában ölt testet. Az autonóm tudatos és tudattalan fiziológiai és mentális aktivitás irányítja, melyben az ingereket itt és most, a téri és idői paraméterek mentén a személy önmaga számára értelmezhetővé teszi.
Ez a könyv az „Alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók a mindennapi orvosi gyakorlatban” című könyv folytatásaként született, és elsősorban abban próbál segíteni, hogyan támogassuk hatékonyan betegeinket a testsúly- és anyagcserekontroll megvalósításában.
Tankönyvünkben 35 fejezetben bemutatjuk a minőségi esetvezetés elvein nyugvó LIPI intervenciók alkalmazásának széles körét a gyermek, felnőtt és időskorúak ellátásában, az iskolától kezdve a családorvosi rendelőn keresztül egészen a szülészeti, belgyógyászati vagy onkológiai osztályig. Könyvünk elsősorban pszichológusok és orvosok, de természetesen a pszichológia iránt érdeklődő nagyközönség érdeklődésére is számot tarthat.
A kötet összefogja mindazt, amit ma az egészségpszichológia területéről tudunk, az alapvető szemléleti kérdésektől kezdődően tárgyalva az epidemiológia, az egészség-magatartás, a betegség-magatartás és betegségélmény, a stresszkezelés és stresszhatás kérdéseit csakúgy, mint az egészségfejlesztés és egyes intervenciós lehetőségek szempontjait. E kitűnő tankönyvet örömmel ajánljuk a pszichológiával ismerkedő hallgatók, a pszichológus kollégák és a pszichológia megközelítésére nyitott, egészséggel foglalkozó más szakemberek figyelmébe.
Az elhízás a XXI. század egyik legnagyobb jelentőségű népegészségügyi problémája. Prevenciója és hatékony kezelése optimálisan integratív és páciensközpontú szemléletben, élethosszig tartó multidiszciplináris gondozás keretében valósítható meg.
A kötet könnyen olvasható, gyakorlati útmutatót nyújt mindazoknak, akik mindennapi munkájuk során részt vesznek a betegségmegelőzésben. A könyv célja, hogy segédeszközként szolgáljon a mindennapi tanulásban, ill. anyagokat, ötleteket adjon a tanfolyamok előadóinak.
A társadalom még napjainkban is idealizálja a várandósságot és az anyaságot, ezért sok nő szégyelli ellentmondásos érzéseit. Nem mernek a félelmeikről, a kétségeikről, a kevésbé szép gondolataikról beszélni, mert attól tartanak, hogy mások elítélnék őket. E könyv szerzői az Egyesült Államok vezető reproduktív pszichiáterei, vagyis olyan szakorvosok, akik a terhesség előtti, közbeni és utáni érzelmeik feldolgozásában segítenek a nőknek.
A kötet olyan eseteket sorol, ahol valamilyen sajátos körülmény nehezítette a pácienssel való kontaktusfelvételt: a beteg agitált, ellenséges, vádaskodó, követelődző, vagy épp nem uralja tudatát. Ezeket a helyzeteket megfelelő kommunikációs stratégiák alkalmazásával megoldhatjuk.
Az emberiség egyik legelterjedtebb szenvedélye a dohányzás. Számos betegség, évente több millió ember halálának okozója világszerte...
A könyv az integratív orvosi szemléletet mutatja be, szintetizálja a nyugati és keleti medicinát, az életmódterápiát és a pszichológiát. Átfogó ismereteket ad az egészségmegőrzés és számos betegség kezelése területén, mind az orvosok, egészségügyi szakemberek, mind a saját vagy hozzátartozóik gyógyulását kereső laikus olvasók számára.
Az iskoláskor egészségfejlesztési szempontból is kiemelt jelentőségű. A serdülőket érzelmi és kognitív téren már elég érettnek véljük egészséggel kapcsolatos információk befogadására, egészséget érintő rövid- és hosszútávú döntések meghozatalára. Ugyanakkor képesek új életmódi szokások kialakítására és életkoruknál fogva még élvezik a felnőtt társadalom és az oktatási intézményrendszer támogatását.
A kötet a klinikai és egészségpszichológiai kutatómunka, valamint a gyakorlati alkalmazás területén használatos kérdőíves módszereket mutatja be szisztematikus és jól áttekinthető módon. Elsődlegesen a hazai kutatások során már alkalmazott mérőeszközökre koncentrál; ezeket gyűjti össze, rendszerezi és ismerteti tudományos igényességgel.
Azokban a hivatásokban, ahol emberekkel foglalkoznak, a kiégés veszélye magasnak mondható. Fokozottan érvényes ez az egészségügyben végzett munkára, ahol a rendszerbe érkező betegek egy beszűkült tudatállapotban jelennek meg, köszönhetően annak, hogy panaszaik vannak, és tünetekkel, fájdalmakkal küzdenek.
A kötet célja átfogó képet festeni egy szomatikus állapot biológiai, pszichológiai és társas-társadalmi jellemzőiről, így bemutatva test és lélek összefonódását és e lenyűgöző, testi-lelki egészségünket számos módon átható és létfontosságú kapcsolatot.
Miről szól ez a könyv? A bennünk rejlő csodáról. A testünk bölcsességét és művészetét egyedi módon kifejező SzomatoDráma hiánypótló módszer abban az értelemben, hogy viszonylag rövid idő alatt kaphatunk képet a testünkben leképeződő pszichikus folyamatainkról, arról, mit is üzen a testünk. Az átélés gyógyító erővel bír a tünetenyhülésben, az öngyógyító folyamatokban.
Ez a krónikus fájdalom szindróma kezeléséről szóló, hazánkban úttörő kézikönyv a legmodernebb megközelítést mutatja be: a tudatos jelenlét (mindfulness) alapú kognitív terápiát. Melissa Day könyve reményt ad, hogy a krónikus fájdalomtól szenvedő személyek az MBCT-kezeléssel visszatérhetnek korábbi életminőségükhöz, ezért jó szívvel ajánljuk minden orvosnak, fájdalomterapeutának, ápolónak, pszichológusnak és a téma iránt érdeklődőknek.
Tanulmánykötetünket ajánljuk pszichológusoknak, mentálhigiénés szakembereknek, szülész-nőgyógyász szakorvosoknak, védőnőknek, valamint minden egészségügyi szakembernek, aki munkája során találkozik a reprodukció kérdéseivel.
A kötet arra a felismerésre épül, hogy az egyén egészséges, illetve sportos életmód melletti döntése társas kontextus függvénye, s ebből kiindulva az oktatási intézmények minőségét sportszocializációs környezetként teszi mérlegre. A figyelemre méltó könyv új, eredeti terminus technicusokat vezet be az intézmények sportszocializációs hatásainak vizsgálatára, s többféle intézményi sportmiliő jellemzőit azonosítja öt országra kiterjedő kutatásában.