Leírás
A könyv a pszichoanalízis és az ideológiák kapcsolatát vizsgálja. Például mi az attitűdje a pszichológusnak: a forradalmi lázadás pártján van-e, vagy a társadalom viszonyait elfogadó konformista pozíciót veszi-e fel, amikor a kliens működésmódjában való változás elősegítésén fáradozik? Vajon tudja-e magáról, hogyan van ő ezzel, s hogy ilyen tekintetben van-e hatása kliensére? Erről is szól ez a remek könyv, amiben többek között Ancsel Éva, Vikár György és Erős Ferenc korábbi nyilatkozatai is olvashatók.
„Háromosztatú idődimenzióban készült alkotást vehet kezébe az érdeklődő, amikor Kapás Istvánnak a pszichoanalízis és a marxizmus kapcsolatát vizsgáló tanulmánya olvasásába kezd. Első olvasatban a saját diszciplínába történő bezárkózás ellensúlyát megalkotó, speciális közép-európai alternatívát képviselő kolozsvári Korunk című folyóirat 1926–40 között megjelent számaiból mintegy 300 írást elemezve alkot valósághű képet egy baloldali értelmiségi kör tagjait foglalkoztató társadalmi és ideológiai problémákról, s a magyarországi Freud-recepció jegyében megfogalmazott álláspontok alapján rekonstruálja a pszichoanalitikus mozgalom magyarországi keletkezéstörténetét és alakulását. Második olvasatban érdekes historiográfiai élménnyel gazdagodunk, hiszen a monográfia 1980-as években született alapszövege a mintegy 40 évvel ezelőtti magyarországi filozófiai gondolkodás sajátos világába nyújt betekintést. A historiográfiai akcentust erősíti, gazdagítja a függelékben közölt (Ancsel Évával, Erőss Ferenccel, Vikár Györggyel készített) hármas interjú, amely a dolgozatban felvetett alapkérdésekkel kapcsolatos hiteles kortársvéleményeket jeleníti meg. S mivel a tanulmány tematikája és megállapításai a megalkotása óta született szakirodalom tükrében sem veszítették el aktualitásukat, a szűken értelmezett jelenkor, azaz napjaink számára is helytálló tudományos, illetve közérdekű problémákra reflektáló üzeneteket tartalmaz.”
(Dr. Erdődy Gábor történész, egyetemi tanár, ELTE)
Oriold és Társai Kiadó, 2020.
Írta: Kapás István
„Mind Marx, mind Freud a civilizáció kudarcaiból indul ki, az egyik a szegénységből, a másik a betegségből. Mindkettő úgy véli, hogy az emberi viselkedést nem a tudatosság, hanem az ösztönös szükségletek, az éhség és a szerelem határozza meg. Mindkettő olyan világról álmodik, amelyben a racionális döntés és az önrendelkezés lehetővé válik. A közöttük levő különbség elkerülhetetlen differencia. Aközött, aki az utcai tömegeket tanulmányozza és aközött, aki rendelőjében csak a beteggel vagy legfeljebb a családjával találkozik. Marx úgy gondolja, hogy a külső és a belső világ viszonyának iránya kívülről befelé halad, Freud pedig fordítva látja. Tehát mindketten gyanakszanak egymásra. A szocialista azzal vádolja a pszichológust, hogy a fennálló status quo-t támogatja, a neurotikust adaptálni igyekszik a rendszerhez, és így kiöli belőle a forradalmárt; a pszichológus azzal vág vissza, hogy a szocialista saját hajánál akarja felemelni önmagát, hogy képtelen megérteni saját magát és azt, hogy a pénz iránti szenvedély csak egyik formája a hatalomvágynak; tehát ha egyszer forradalom útján a szocialista hatalomra kerül, akkor ugyanazokat az állapotokat fogja újratermelni. Mindkettőnek igaza van. Ameddig a civilizáció olyan marad, amilyen most, a pszichológus csak nagyon kis számú beteget tud meggyógyítani, és amint a szocialista hatalomra jut, meg kell tanulnia, hogy uralkodjék saját belső energiái felett, és szüksége támad a pszichológusra.”
(Auden, 1983)
Paraméterek
Szerző | Kapás István |
Cím | Pszichoanalízis, ideológia, társadalom |
Alcím | A magyar Freud-recepció történetéhez |
Kiadó | Oriold és Társai Kiadó |
Kiadás éve | 2020 |
Terjedelem | 240 oldal |
Formátum | A/5, ragasztókötött |
ISBN | 978 615 5981 21 0 |
Tartalom
BEVEZETŐ GONDOLATOK
ELŐSZÓ KÉT RÉSZBEN
A MAGYARORSZÁGI PSZICHOANALITIKUS MOZGALOM KIBONTAKOZÁSA
A pszichoanalízis és társadalompolitika (1922)
A PSZICHOANALITIKUS ÉS A MARXISTA PUBLICISZTIKAI EGYSÉGEK FELDOLGOZÁSA TÉMAKÖRÖNKÉNT
Freudizmus és marxizmus (viták, várakozások, esélyek)
Társadalom, ideológia
Társadalom, egyén, neurózis
Pszichoanalízis és irodalom
Mélylélektan és öngyilkosság
Társadalom, egyén, lélektan
Betegség és szocioökonómiai status
Pszichoanalízis, ismeretelmélet
Freudizmus, társadalomtudomány
Freud és Adler – individuálpszichológia és marxizmus
Adlerizmus, szocializmus, mélylélektan
Lélektan, szociáldemokrácia, munkásmozgalom
A szovjet társadalom eseményei pszichológiai nézőpontból
Tömeglélektan, fasizmus, fajelmélet
Pszichoanalízis a gyakorlatban
Bűn és lélektan
NEMZETKÖZI KITEKINTÉS: KÍSÉRLETEK A PSZICHOANALÍZIS ÉS A MARXIZMUS SZINTETIZÁLÁSÁRA
A pszichoanalízis helyzete Magyarországon az 1980-as években
BIBLIOGRÁFIA
I. Az első fejezet témájához kapcsolódó publikációk
II. A Korunk c. folyóirat első folyamából (1926–1940) felhasznált irodalom tematikus jegyzéke
II A Korunk c. folyóiratban közölt könyvmegjelenések
IV. A Korunk c. folyóiraton kívül felhasznált irodalom jegyzéke
FÜGGELÉK
HOGYAN LÁTTÁK A SZAKEMBEREK AZ 198o-AS ÉVEKBEN A FREUDIZMUS ÉS A MARXIZMUS VISZONYÁT? INTERJÚ ANCSEL ÉVA FILOZÓFUSSAL, VIKÁR GYÖRGY PSZICHOANALITIKUSSAL ÉS ERŐS FERENC PSZICHOLÓGUSSAL
ANCSEL ÉVA (1927–1993)
VIKÁR GYÖRGY (1926–2003)
ERŐS FERENC (1946–2020)
UTÓSZÓ
NÉV- ÉS TÁRGYMUTATÓ