Szülészet, nőgyógyászat
A szülészet-nőgyógyászat magában foglalja minden, a női nemi szervekkel kapcsolatos probléma ellátását. Ide tartozik a normál, az iker- és a veszélyeztetett terhesség (pl. magas vérnyomás, fenyegető vetélés, fenyegető koraszülés, terhességi cukorbetegség, magzati retardáció) gondozása. A fogantatás előtti ellátás – például a lombikbébiprogram vagy a fogantatás elősegítése –, a szülés, majd a szülés utáni utógondozás. Ide tartoznak a női nemi szervek gyulladásos vagy fertőzéses megbetegedései, a menstruációs problémák, a menopauza (klimax) tüneteinek enyhítése, az emlőproblémák, valamint a nőgyógyászati onkológia.
Könyvünkben a magzat szenzoros, motoros funkcióival, az emocionális reakciókkal és a tanulás folyamatával foglalkozunk. Mindezeket, az egyén viselkedését, a központi idegrendszer befolyásolja. A neurális hálózat kifejlődését pedig a gének szabályozzák.
Ez a könyv a családtervezés és gyermekvállalás, a várandósság, a szülés és a gyermekágy időszakának pszichológiai kérdéseit járja körül négy fő fejezetben. Kötetünket ajánljuk a családtervezésben és a várandósok gondozásában, támogatásában részt vevő szakemberek, a gyermeket tervező és vállaló családok, valamint minden, a téma iránt érdeklődő Olvasó számára.
ELFOGYOTT!
Az újszülött élete nem tiszta lappal indul. Mire a kisbabát a születése után először megöleljük, magzatként már számos olyan élményt szerzett, melyek tapasztalattá sűrűsödve döntően befolyásolják sorsa további alakulását. Neurobiológiai kutatások eredményei is igazolják, hogy az emberi működést az egész életre kihatóan formálja az anyaméhben töltött időszak: egészségi állapotunk, magatartásunk, reakcióink gyökereit a magzatot érő hatások „programozzák”.
A perinatális, vagyis a „szülés körüli” időszak e kötet szerzőinek és szerkesztőinek megközelítésében a szokványos értelmezésnél tágabb: a fogantatás, a várandósság, a szülés és az azt követő egy év kiterjesztett gyermekágyi időszakát tartalmazza. Az életindulás és életindítás, az élet továbbadása máshoz nem fogható életesemény. E besűrűsödött idő nem tűr szétválasztást: minden egybetartozik. Kötetünk tanulmányai kínálta tág szemléleti perspektíva segíti annak megértését, hogy a testi-lelki folyamatok szétszálazhatatlanul, generációkon átívelve nyilvánulnak meg.
Kötetünk alapvetően a szülési fájdalommal kapcsolatos két téves elképzelés tisztázására, helyrehozatalára vállalkozik, rávilágítva a téves kiindulópont számos kedvezőtlen következményére, egyúttal támogatandó megoldásra kínálva módszereket. Szakemberek és szülés előtt álló laikusok számára egyaránt hasznos olvasmány.
A könyv célja, hogy a családot alapító párokkal, első gyermeket váró szülőkkel foglalkozó, a sikeres családalapításra és gyermekvállalásra őket felkészítő szakemberek mindennapi szakmai munkáját segítse. Szerzője védőnő, pedagógia szakos bölcsész, családterapeuta, mediátor. A Széchenyi István Egyetem Egészségtudományi Tanszékének tanszékvezetője, habilitált egyetemi docens.
Egy testben két szív – két lélek és test egymásra találásának gyümölcse. Felfoghatatlan csoda. Életünk legkülönösebb, legérzelmesebb kalandja, ami mindent megváltoztat. Ami addig fontosnak tűnt, lényegtelenné válik, és amivel addig nem törődtünk, hirtelen jelentőséget kap...
A könyv napjaink rendkívül fontos témájával foglalkozik; az abortusz jelensége a demográfiai változásokat jelentősen meghatározó tényező, a társadalom jövőjét befolyásoló döntés és beavatkozás.
A társadalom még napjainkban is idealizálja a várandósságot és az anyaságot, ezért sok nő szégyelli ellentmondásos érzéseit. Nem mernek a félelmeikről, a kétségeikről, a kevésbé szép gondolataikról beszélni, mert attól tartanak, hogy mások elítélnék őket. E könyv szerzői az Egyesült Államok vezető reproduktív pszichiáterei, vagyis olyan szakorvosok, akik a terhesség előtti, közbeni és utáni érzelmeik feldolgozásában segítenek a nőknek.
Annyit biztosan mondhatunk, hogy a változókori panaszok kezelése legtöbbször indokolt és ugyanakkor sokrétű – a könyv ezeket foglalja össze a teljesség igényével. Sem az orvosok, sem a laikusok előtt nem – vagy nem eléggé – nyilvánvaló, hogy a változókori panaszok mennyire megkeseríthetik egy nő életét.
A sikeres családalapítás és csecsemőnevelés nemcsak a szülők szeretetén, hanem tudásán, felkészültségén is alapul. A könyv bevezeti olvasóit a családi élet világába, a várva várt gyermek érkezésétől az első hat hónapon át! Segít megértetni az első gyermek érkezésével kapcsolatos változásokat a párkapcsolatukban, a rokonsági viszonyokban. (4., átdolgozott, bővített kiadás.)
Az egészségügyi szakközépiskolák és szakiskolák számára írt tankönyv negyedik, aktualizált kiadása az ápolóképzés egyik alapkönyve, amely az anatómiai ismeretektől a genetikai alapfogalmakon, a női nemi szervek működésének ismertetésén át fokozatosan halad előre a normálistól a rendellenes működések taglalásig és a nőgyógyászati betegségek rövid bemutatásáig.
A magzatot méhen belül ért káros hatások élethosszig tartó elváltozásokat idézhetnek elő. A FASD gyakoriság csökkentésében a legfontosabb tényező a fogamzáskorú nők felvilágosítása, pszichoedukációja, az egészség tudatosság növelése és az alkoholizáló terhesek mihamarabbi gondozásba vétele. Ez a könyv ebben nyújt segítséget.
A menopauzális medicina – az orvostudománynak a változókori és az azt követő időszak panaszaival és betegségeivel foglalkozó ága – több okból is kiemelkedő jelentőségű. Ez az életszakasz ma a nők életének mintegy harmadát teszi ki, ezért a menopauzában töltött évek alatti teljes testi és lelki egészség fontossága vitathatatlan. A klimaktériumban jelentkező számos kórkép ugyanakkor jelentősen befolyásolja ez életminőséget és esetenként az élettartamot is.
A könyv hasznos olvasmány lehet mindazok számára, akik az alternatív mozgalmak, a posztmodern szüléskultúra vagy a nemek társadalmi viszonyulásai iránt érdeklődnek, de nem lesz közömbös azon leendő vagy gyakorló édesanyák és édesapák számára sem, akik folyamatában és tág összefüggésrendszerében szeretnék megérteni a különböző szüléskultúrák elveit és természetét.
Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek − egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok − munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel. A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv.
Tanulmánykötetünket ajánljuk pszichológusoknak, mentálhigiénés szakembereknek, szülész-nőgyógyász szakorvosoknak, védőnőknek, valamint minden egészségügyi szakembernek, aki munkája során találkozik a reprodukció kérdéseivel.
A kötet a születés körüli – azaz perinatális – időszak különféle szakemberei körében rögzített dilemmákat ad közre. A szaketikák 7 kulcstémája köré rendezve mutatja be a dilemmákat: „mi a jó?” vagyis mi alapján döntünk ilyen helyzetekben, a kettős kapcsolat kérdése, a kollegialitás áldása (és néha átka), a kompetencia követelményei, a pénzügyek izgalmas világa, a tájékoztatási kötelezettség, illetve tájékoztatott beleegyezés, valamint a titoktartás témái adják az elsődleges rendezési elvet.
Dr. Belső Nóra gyakorló pszichiáter könyvében a szüléssel kapcsolatos testi-lelki történéseket, az anya és az egész család számára merőben új élethelyzeteket, a perinatális depresszió tüneteit, okait és következményeit írja le és elemzi.