Szemészet
Ez a jól szerkesztett gyakorlati szakkönyv felöleli a kemény és lágy kontaktlencsékkel kapcsolatos minden ismeretet: anatómia, élettan, szemészeti optika, kontaktlencseanyagok, tórikus, multifokális és speciális kontaktlencsék, és az ezek illesztéséhez szükséges gyakorlati útmutatót.
Régi felismerés, hogy az igazi tudást az okok ismerete jelenti. A szemfejlődési rendellenességek kórokainak feltárása teremtheti meg a lehetőséget megelőzésükre is. Létrejöttükben egyaránt szerepet játszanak genetikai és külső kórokok.
A betegségek tünetei nem vagy alig változnak, a terápia úgyszintén: a bakteriális keratitis tünetei évszázadok óta ugyanazok, és az antibiotikumok felfedezése óta a terápia is változatlan. Változnak viszont a diagnosztikus lehetőségek, az antibiotikumok és a kezelési elvek. A könyv azzal az igénnyel készült, hogy a szemfelszín és a cornea betegségeinek vonatkozásában ezeket az újdonságokat összefoglaljuk, elsősorban a klinikusok számára.
A szem körüli szövetek – és elsősorban a szemhéjak kóros elváltozásainak – műtétei mind funkcionális, mind kozmetikai szempontból jelentősek.
Úgy tartják, hogy a tudományos szakmák 5 évenként megújulnak. Az elmúlt 5 évben két fontos terület került előtérbe: a diagnosztikus vonatkozásban elterjedt optikai koherens tomográf (OCT), amely elsősorban a szemfenék diagnosztikájában jelent óriási előrelépést, és a femtosecundum lézer megjelenése a terápiában és a refraktív sebészetben...
Nincs még egy olyan területe a szemészeti betegségeknek, amelyek olyan későn kerültek a vizsgálatok középpontjába, mint az uveitiszek. A betegségek számának növekedésével kialakult az a speciális szakembergárda, akik elsősorban az uveitiszekkel foglalkoznak. Az ő munkájukból, tapasztalatukból gyűjtöttük össze azt az ismeretanyagot, amit megjelentetünk ebben a könyvben.