SpringMed Háziorvosi Könyvtár
Az angiológia az erek betegségeivel foglalkozó belgyógyászati tudomány, mely köszönhetően az új diagnosztikus és terápiás lehetőségeknek, az elmúlt évtizedekben óriási fejlődésen ment keresztül. Az érbetegellátás során meghatározó jelentőségű a beteggel először találkozó háziorvos, az angiológus, az érsebész és az intervenciós radiológus szoros együttműködése.
A háziorvosnak kiemelt szerep jut a megelőzésben, az anyagcserezavarok korai felismerésében, a leginkább veszélyeztetettek szűrésében, a célértékre törő kezelésben, az állapotot kísérő fokozott keringési kockázat lehető legerőteljesebb csökkentésében. E sokrétű feladatkör indokolja, hogy a háziorvosi teendőket szem előtt tartva elkészült a cukorbetegséggel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat és a legújabb kutatási eredményeket is felölelő szakkönyv.
Étrendünk nemcsak a közérzetünkre van hatással, hanem élettartamunkra és életminőségünkre is. A hibásan megválasztott és hosszú távon gyakorolt helytelen életmód – így a táplálkozás is – kimutathatóan szoros kapcsolatban áll számos betegség gyakori előfordulásával. A táplálkozási szokások kismértékű megváltozása is jelentősen befolyásolhatja az egészséget, s nélkülözhetetlen számos betegség terápiájában és prevenciójában.
A könyv elsősorban a háziorvosi praxisban dolgozó orvosoknak és asszisztenseiknek készült, de szakorvosjelöltek és PhD-hallgatók is haszonnal forgathatják a gasztroenterológia területén mindenre kiterjedő, ugyanakkor tömör, rövid kiadványt.
Ebben a kötetben a szakma hazai kiválóságai gyűjtötték össze a hypertonia- és nephrologiai kutatások legújabb gyakorlati tudnivalóit és a tudományos vizsgálatok legfrissebb eredményeit. Bízunk benne, hogy az aktuális ismeretek összegzése hatékony segítséget jelent a háziorvosi gyakorlatban.
Magyarországon a neurológiai fekvő és járó szakellátásban évente közel másfél millió eset jelenik meg. A könyv célja egyfelől a háziorvosok számára a neurológiai vizsgálat (anamnézis, fizikális vizsgálat, műszeres vizsgálatok), a leggyakoribb panaszok (fejfájás, szédülés, fülzúgás, alvászavar) és a gyakori neurológiai betegségek (stroke, demencia, mozgászavarok, daganatok, epilepszia, gyulladásos megbetegedések, perifériás idegrendszeri betegségek) gyakorlati szemléletű összefoglalása, másfelől a legfontosabb szervezési teendők ismertetése
A belgyógyászati szubspecialitások közül a pulmonológia a légzőszervi betegségek gyakori előfordulása és a társszakmákkal való szerteágazó kapcsolatai miatt kiemelkedő jelentőséggel bír a háziorvosi praxisban dolgozó orvosok számára is.
A reumatológiai betegségek alkotják a fejlett és a közepesen fejlett országok leggyakoribb, legnagyobb számú és legtöbbe kerülő betegségcsoportját. A háziorvoshoz forduló betegek 20-30%-a mozgásszervi panasz miatt keresi fel orvosát. Ajánljuk e könyvet a gyakorló háziorvosoknak, a PhD hallgatóknak és a pályájuk kezdetén lévő orvoskollégáknak, de haszonnal forgathatják a gyógyszerészek és az egészségügyi szakdolgozók is.
A mindennapok rohanó világában, amikor a várakozó betegek száma folyamatosan nő és türelmük ezzel párhuzamosan csökken, célunk egy olyan könyv szerkesztése volt, mely tartalmazza mindazt az ismeretet, ami háziorvos kollégáinkat útbaigazítja és segíti a minőségi betegellátásban.