Reumatológia
A könyv közérthetően, egyszerű nyelvezettel fogalmazza meg a gerincbetegségekkel kapcsolatos tudnivalókat, összefoglalva mindazt, amit egy gerincfájdalommal élő otthon önállóan is megtehet a gyógyulása érdekében.
A növekvő hallgatói létszám indokolttá tette, hogy az orvostanhallgatók részére is készüljön tankönyv. A szerzők célja elsősorban ez volt, de a könyvet más szakterületek munkatársai is – főleg, akik egyetemi éveikben nem, vagy alig tanultak a rehabilitációról – haszonnal olvashatják. Természetesen rehabilitációs területen dolgozó vagy az iránt érdeklődő szakdolgozóknak is ajánljuk.
100 kérdés és felelet a reumatológus-immunológus szerzőktől, akik ebben a kis kötetben a legfontosabb tudnivalókat írják le a valamelyik autoimmun betegségben szenvedő betegeknek és hozzátartozóiknak.
Gyerekkorunktól kezdve cipőt hordunk, ami miatt a lábfejünk és a talpunk egyes részeit alig vagy egyáltalán nem használjuk. Ne csodálkozzunk tehát, ha idővel már nem olyan kényelmes a járás, ha fáj a térdünk vagy a hátunk, és még a rendszeres sportolás sem segít. A megoldás ugyanis az, hogy megszabaduljunk a rossz járási szokásainktól, hogy a lábfejünk és a talpunk teljes egészét használjuk, éppen úgy, ahogyan a természet megalkotta.
A könyv orvostan- és gyógytornászhallgatóknak, valamint gyakorló orvosoknak, sebészeknek szól, akik szeretnék bővíteni ismereteiket a mozgásszervek funkcionális anatómiájával kapcsolatban.
A mozgásszervi megbetegedések mellett a medicina egyéb ágaiban, pl. nőgyógyászatban, bőrgyógyászatban, gasztroenterológiában is növekvő jelentőségű a balneoterápia.
Napjainkban már sokat tudunk a reumatológiai gyulladásos betegségek hátterében zajló immunológiai folyamatokról és a sejten belüli jelátviteli útvonalakról. Ezek az ismeretek nyitották meg az utat a célzott terápia előtt, amellyel egyre több betegben lehet remissziót kiváltani, de legalább is kisebb betegségaktivitást elérni.
„Kétségtelen tény, hogy a láb nem »létfontosságú szerv« abban az értelemben, ahogyan a szív, a tüdő vagy a máj; ám a rossz bánásmódban részesített láb éppoly biztosan rövidíti meg az életet, mint egy szívroham” – vallja Desmond Morris neves etológus, író...
A fizioterápia az utóbbi évtizedekben egyre jobban az érdeklődés középpontjába került. Ennek oka egyértelműen az, hogy megnövekedett az igény iránta, mert – szemben a gyógyszeres kezelésekkel – mellék- és utóhatása nem általánosan, hanem helyileg, a megbetegedett területen fejti ki hatását.
Napjainkban a mozgásszervi betegségek előfordulási gyakorisága meglehetősen magas, a panaszok nemcsak az idősebb, hanem az egyre fiatalabb korosztályt is érintik. Az akadémikus orvoslás eszköztárában e betegségek kezelésében a hosszabb ideig tartó és számos nem kívánt mellékhatást előidéző gyógyszeres terápiák, illetve fizioterápiás kezelések állnak előtérben, így joggal vetődik fel a kérdés, hogy melyek azok a komplementer eljárások, melyek segítségével úgy lehet enyhíteni a mozgásszervi betegségeket kísérő gyulladásos folyamatokon, fájdalmakon, mozgásbeszűküléseken, hangulati és alvászavarokon, hogy egyben a tartós gyógyszerfogyasztás okozta nem kívánt hatásokat is mérsékelni lehessen.
Ez a rehabilitáció alapjait és részleteiben a mozgásszervi betegek és sérültek rehabilitációját bemutató kötet elsősorban azoknak az orvosoknak és velük együttműködésben dolgozó szakembereknek, pl. gyógytornászoknak szól, akiknek nem a rehabilitáció a fő szakterületük, de szeretnének a témáról ismereteket szerezni.
A reumatológia az orvostudomány egyik leggyorsabban fejlődő területe, az elmúlt években jelentősen fejlődtek a diagnosztikus és a terápiás lehetőségek, számos új célzott terápia jelent meg. A célunk olyan kézikönyv szerkesztése volt, amely a klasszikus ismeretek mellett részletes és naprakész információval szolgál. Törekedtünk arra, hogy a könyv bemutassa a reumatológia sokszínűségét, és rávilágítson a területet érintő kutatásokban rejlő lehetőségekre.
A reumatológiai betegségek alkotják a fejlett és a közepesen fejlett országok leggyakoribb, legnagyobb számú és legtöbbe kerülő betegségcsoportját. A háziorvoshoz forduló betegek 20-30%-a mozgásszervi panasz miatt keresi fel orvosát. Ajánljuk e könyvet a gyakorló háziorvosoknak, a PhD hallgatóknak és a pályájuk kezdetén lévő orvoskollégáknak, de haszonnal forgathatják a gyógyszerészek és az egészségügyi szakdolgozók is.