Gyógynövények
Azokat a növényeket tekintjük gyógynövénynek, amelyek gyógyászati célú felhasználása hivatalosan engedélyezett. Tágabb értelemben pedig gyógynövénynek nevezhetjük mindazon növényeket, amelyeknek valamely részét az emberek – a bennük lévő hatóanyagok miatt – a hagyományok vagy az irodalmi adatok alapján gyógyászati célokra használtak vagy használnak. Az ősi kultúrákban elsősorban gyógynövényekkel gyógyítottak, több ezer gyógynövényt ismertek, melyek hatékonyságát kutatásaival a modern tudomány is igazolta. Vannak vadon termő és termesztett gyógynövények – a rómaiak termesztettek először gyógyászati célra növényeket. Magyarországon jelenleg a vadon termő gyógynövények gyűjtése hatósági engedély nélkül folytatható. (A gyógynövények felvásárlása azonban engedélyhez kötött.) Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a gyűjtő rendelkezzen azokkal az ismeretekkel, amellyel képes az értékes, gyűjtendő növényeket azonosítani, illetve biztonsággal elkülöníteni az egyazon növénycsoportba tartozó, hozzá hasonló, de esetlegesen más felhasználású, alacsonyabb hatóanyagszintű vagy az emberi szervezetre káros, mérgező anyagokat tartalmazó növényektől.
A gyógy- és fűszernövények termesztésével, történetével, gyűjtésével és feldolgozásával, valamint a vadon termő gombákkal is foglalkozó egyetemi jegyzetet – 10 éves munka eredménye – Lakatos Márk, a Károly Róbert Campus oktatója írta.
A Gyógyhatású növények című kötetben a szerző 250 növényt ismertet ábécérendben. Megtalálhatók közöttük a legismertebbek, például a hársfa, kamilla, zsurló, és az olyan ritkábban emlegetettek is, mint a hérics, longán, pekándió.
A gyógynövények biztonságos megismeréséhez, gyűjtéséhez, drogjaik kémiai összetételének elmélyült tanulmányozásához minden érdeklődő számára hasznos információkat ad a könyv.
A több mint 270 növényt bemutató, csodálatosan illusztrált Gyógynövények lexikona a pontos azonosításra alkalmas ábrázolások mellett könnyen elkészíthető recepteket és rövid, de alapos növényismertetőket tartalmaz. Minden egyes gyógyhatású készítmény (például tea, olaj, kenőcs stb.) elkészítésének leírása mellett megtaláljuk a lépéseket illusztráló fotókat is.
Ez a könyv egyszerre nehéz és könnyű, tudományos és olvasmányos, konzervatív és modern. Egyedülálló módon, integráltan tárgyalja a farmakognózia széles spektrumát. Számos színes fénykép, didaktikus ábrák, precíz leírások mutatják be a Kárpát-medence és a nagyvilág gyógynövényeit, azok használatát, a hatóanyagokat, a biológiailag aktív molekulák szerkezeti képletét és bioszintézisét, a kedvező vagy a mérgező hatások mechanizmusát. (Második, átdolgozott kiadás.)
A természetes táplálkozáshoz való visszatérés az egészséges életmódra való törekvés fontos tényezője az egész világon, így hazánkban is. Ezt az értékálló tudást szeretnénk elősegíteni könyvünkkel. Megkíséreljük bemutatni környezetünk 29 vadon termő növényét és azok gyakorlati hasznát a konyhaművészetben.
A Hatóanyag ABC az olvasótól csak minimális kémiai alaptudást megkövetelve, és alapvetően a könnyen érthető, kémiai, fizikai, biológiai, illetve hatástani szempontokat vegyesen tartalmazó, hagyományos felosztást követve mutatja be a különböző növényi hatóanyagcsoportokat.
E gyönyörű és praktikus kötet segítséget nyújt a kisbabák és a nagyobbacska testvérkék szokásos egészségügyi problémáinak házi megoldásában, illetve az orvosi kezelés kiegészítésében. Legyen szó csecsemőkori hasfájásról, fogzásról, alvási nehézségekről, immunerősítésről, nátháról, torokgyulladásról – mindhez találunk olyan gyógynövényes praktikát, melyet mi magunk is biztonsággal kipróbálhatunk.
A Természetgyógyász a családban-sorozat második kötete hasznos tanácsokkal lát el minket, nőket, hogyan őrizhetjük meg szellemi-testi-lelki harmóniánkat, egészségünket, illetve mit tehetünk annak érdekében, hogy magunk is gyermekáldásban részesüljünk.