Dietetika
A dietetika – más szóval táplálkozástudomány – elsődleges célja, hogy segítsen a személyre szabott étkezési szokások kialakításában, illetve a már meglévő betegségekhez – túlsúly, elhízás, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, terhességi diabetes, emésztőrendszeri megbetegedések (étel allergiák, intoleranciák, gyomor- és nyombél fekély, epe-, májbetegségek, gyulladásos bélbetegségek, emésztőrendszeri daganatok), vesebetegségek, szív- és érrendszeri problémák – alkalmazkodó étrend létrehozásában.
Ha valaha előfordult már velünk, hogy a félelemtől vagy az idegességtől összeszorult a gyomrunk; hogy a stressz hatására hasmenés tört ránk, nem bírtunk enni, vagy éppen a szokásosnál jóval többet ettünk; hogy egy égbekiáltó igazságtalanság láttán szabályosan émelyegni kezdtünk, akkor személyes tapasztalatunk is van arról, hogy az agyunk és az emésztőrendszerünk szoros kapcsolatban áll egymással, és a kettő között élénk kommunikáció zajlik.
Stephen Le kanadai biológiai antropológus könyve elődeink táplálkozási stratégiáit feltáró nagy ívű történeti áttekintés, a világ különböző földrészein élő embereket és az ottani ételfogyasztási szokásokat bemutató szórakoztató útirajz, aktuális tudományos kutatás és meggyőző életmód-tanácsadó egyszerre.
Étrendünk nemcsak a közérzetünkre van hatással, hanem élettartamunkra és életminőségünkre is. A hibásan megválasztott és hosszú távon gyakorolt helytelen életmód – így a táplálkozás is – kimutathatóan szoros kapcsolatban áll számos betegség gyakori előfordulásával. A táplálkozási szokások kismértékű megváltozása is jelentősen befolyásolhatja az egészséget, s nélkülözhetetlen számos betegség terápiájában és prevenciójában.
A Dietetikai és táplálkozástani kislexikon, melyet dietetikusok, táplálkozástudományi szakemberek, élelmiszeripari mérnökök, biológusok, sportdietetikusok, népegészségügyi szakemberek és még egyéb tudományos szakterületek képviselői alkottak, egyedülálló teljesítmény, hiszen magyar nyelven még nem született ilyen átfogó ismeretanyagot tartalmazó munka.
A szerzők az élelmiszerek mikrobiológiai és kémiai-toxikológiai tudományával ismertetik meg az olvasót. A kiadvány kiválóan használható az orvostanhallgatók és az egyéb szakirányú felsőfokú képzésben részesülők számára tankönyvként is.
A közel 60, képpel illusztrált recepttel színesített könyv iránymutatást és gyakorlati, a napi rutinban is használható tanácsokat ad az utánpótlás sportolók ideális egészséges fejlődéséhez és teljesítményének növeléséhez.
Ma már sokan és sokat hallottak az inzulinrezisztenciáról, és sokan úgy gondolják, hogy az üdvözítő megoldás a 160 grammos diéta. Ahogy az életben sincs egyetlen üdvözítő út, így az inzulinrezisztencia kezelésében sincs egyetlen, mindenkinek jó diéta. Különféle utak vannak, és a csapat (orvos, dietetikus) segít kiválasztani, melyiken érdemes menni.
A közétkeztetők kézikönyve könyvsorozat III. kötete ajánlott mindazoknak, akik munkájuk, életük vagy tevékenységük révén kapcsolatba kerülnek a bölcsődés és az óvodás korosztályok étkeztetésével, élelmezésével.
A „Közétkeztetők kézikönyve” sorozat egy rendkívül gyakorlatias, nagyon sok támpontot és szakmai segítséget kínáló gyűjtemény, melynek IV. kötete az iskolás korosztály (6–18 éves) táplálkozását vette górcső alá.
A könyv igen nagy területet ölel fel. Tudományos alapossággal értelmezi a táplálkozás során végbemenő élettani folyamatokat. Ábrái, táblázatai, képletei lehetővé teszik az egyes problémák alaposabb megismerését, megoldását is.
A könyv a táplálkozás- és testmozgástudomány vezető szakértőitől származó világos, gyakorlatias és könnyen érthető útmutatót kínál a sport- és testmozgástáplálkozás átfogó megértéséhez. Az edzés vagy verseny előtti, alatti és utáni táplálkozás javíthatja a sportolók komfortérzetét, energiáját és teljesítményét minden szinten, az élsportolóktól a szabadidős sportolókig, valamint hosszú távú egészségügyi előnyöket is biztosíthat.
Az étkezési problémák különösen a gyerekek első tíz életévében keseríthetik meg az ebédlőasztalnál töltött időt. Az elismert német szerzőpáros számos szórakoztató eset és konkrét ötlet segítségével írja le a megfelelő táplálkozás egyszerű, de hatékony játékszabályait.
A könyv útmutatót ad az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás megtervezéséhez és a biztonságos táplálékok elkészítésének főbb szabályaihoz. Használata a táplálkozással foglalkozó sokféle szakember: orvosok, ÁNTSZ-dolgozók, védőnők, dietetikusok stb. mellett, minden, az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás iránt érdeklődő magánembernek is csak a hasznára válhat.