Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal
A tankönyv felhasználható az Országos Képzési Jegyzékben lévő, iskolarendszerű 500 óra feletti szakképesítésekhez, illetve a felnőttképzéshez. Megtalálhatóak a könyvben a munkavállaláshoz, a munkaviszony létesítéséhez szükséges alapismeretek, valamint az álláskeresés, a karriertervezés módszerei, technikái.
A tankönyv felhasználható az Országos Képzési Jegyzékben szereplő 500 óra feletti szakképesítésekhez. A tankönyv a 11500-12-es számú közös modul tantárgyának összes témakörét tartalmazza.
Ez a tankönyv a népi kézműves vállalkozásismeret és marketing alapjait ismerteti. A vállalkozásismereti részben olyan gyakorlati vállalkozási tudnivalókat szeretnénk átadni, ami segít abban, hogy alkotásait mindenki megfelelő módon legyen képes értékesíteni. Aki csak évi néhány alkalommal vásározna, ő is kapjon ehhez útmutatót. Aki pedig saját kis üzletében szeretne tartós megélhetést a maga, sőt, esetleg alkotótársai számára, ő se kényszerüljön a tudáshiány miatt céljait feladni.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül elsősorban a Népi kézműves szakma szakirányaihoz készült.
Az esetfelvetésekkel bevezetett fejezetekre a válaszok a szakmai információtartalomban megtalálhatók, illetve a fejezetekben lévő gyakorlatok és feladatok elvégzésével fejleszthetők a képzésben résztvevők készségei, képességei és kialakíthatók speciális szakmai kompetenciái.
A színészmesterség szerteágazó és komplex ismereteket feltételez. Gyakorlása során nem válik szét szakmai elmélet és gyakorlat. A könyvet használhatják a középfokú színészképzésen túl az amatőr, ill. diákszínjátszó körök is.
A tankönyv a Művészet, közművelődés, kommunikáció szakmacsoporton belül a Képző- és iparművészet ágazathoz készült. A dekoratőr, a divat- és stílustervező, a festő, a grafikus, a kerámiaműves, a kiadványszerkesztő, az ötvös, fémműves, a szobrász, a textilműves, az üvegműves szakképesítések közös modulja a tervezési folyamat alapvetéseit összegzi.
A tankönyv az Épületgépészeti csőhálózat- és berendezés-szerelő szakképesítés valamennyi elágazásában szereplő 095/0095-06 Általános csőszerelési feladatok modulhoz íródott.
A tankönyv az Anyagvizsgálatok és geometriai mérések című modulhoz készült. Tartalmazza a gépi forgácsoló, ipari gépész, járműipari fémalkatrész-gyártó és a szerszámkészítő szakmákban használatos anyagok tulajdonságait, az anyagvizsgálatokat és a geometriai méréseket.
A tankönyv a Szociális gondozó szakképesítés 025/4.0/1851-06 Ápolási és gondozási ismeretek tananyagegységéhez, az iskolarendszerű képzésben résztvevő tanulóknak, valamint a tanfolyami oktatásban résztvevők számára készült. A könyv elsősorban azon képzésben résztvevők számára íródott, akiknek nincs előzetes egészségügyi végzettségük.
A bőrtárgykészítő különböző használati tárgyakat és öltözködési kellékeket állít elő állati bőrből vagy műbőrből, textíliából (pl. pénztárcák, levéltárcák, tokok, mappák, övek, táskák, kazetták, bőröndök). A termékeket mintadarabok felhasználásával, rajzok és utasítások alapján készíti el. Az elkészítés mellett a javítás is feladatai közé tartozik.
A bőrtárgykészítő különböző használati tárgyakat és öltözködési kellékeket állít elő állati bőrből vagy műbőrből, textíliából (pl. pénztárcák, levéltárcák, tokok, mappák, övek, táskák, kazetták, bőröndök). A termékeket mintadarabok felhasználásával, rajzok és utasítások alapján készíti el. Az elkészítés mellett a javítás is feladatai közé tartozik.
A tankönyv a Bőrtárgykészítő szakképesítéshez készült, elsősorban a speciális szakiskolák számára, a tanulásban akadályozott tanulóknak adaptált központi program alapján. Összhangban van a nevezett szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményeivel. Természetesen jól alkalmazható a szakiskolákban is.
A könyv a gépi forgácsolók 0264-06 Gépi forgácsoló feladatok modulján belül az 5.1 és a 6.1 tananyagelemekhez készült. A tankönyv a CNC gépkezelés c. tankönyvvel együtt alkotja azt a tananyagcsomagot, amely a CNC gépkezeléshez szükséges elméleti és gyakorlati információkat tartalmazza.
A szociális gondozó és ápoló munkája során segítséget nyújt az ellátást igénybe vevő emberek fizikai, mentális, szociális és lakókörnyezeti szükségleteinek kielégítéséhez, figyelembe véve a kliens életkorát, élethelyzetét, valamint egészségi állapotát.
A tankönyv a gépgyártástechnológiai technikus négy könyvből álló tananyagcsomagjába illeszkedve, a 108/1.2/0276-06 Képlékeny alakítás, előgyártmány gyártás és a 108/1.3/0276-06 Előgyártmány és képlékeny alakítási tervezési gyakorlat tananyagelemekhez készült.
A könyv elsősorban a faipari szakközépiskolai tanulóknak a szakmai előkészítés tantárgy tanulásához és az elsajátított ismeretek alkalmazásához nyújt segítséget. Használható a faipari alapismeretek, anyagismeret, anyagismeret és technológia közép és emelt szintű írásbeli vizsgához.