Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

NEM egyenlő

Paraméterek

Szerző Kengyel Gabriella
Cím NEM egyenlő
Alcím Nemi alapú egyenlőtlenségek Magyarországon
Kiadó Oriold és Társai Kiadó
Kiadás éve 2022
Terjedelem 434 oldal
Formátum B/5, ragasztókötött
ISBN 978 615 5981 55 5
Eredeti ár:
3.900 Ft
3.705 Ft
Online kedvezmény: 5%

Hogyan lesz valaki feminista? Milyen attitűdöket látunk a szexuális és a szülészeti erőszakkal kapcsolatban a mai Magyarországon? Hogyan reagálnak az apák lányuk menstruációjára? Hogyan élik meg a női mivoltukat a látássérült nők? Hogyan jelennek meg a nemi szerepek a politikai közbeszédben? És a gyereknevelés során?

Leírás

Hogyan lesz valaki feminista? Milyen attitűdöket látunk a szexuális és a szülészeti erőszakkal kapcsolatban a mai Magyarországon? Hogyan reagálnak az apák lányuk menstruációjára? Hogyan élik meg a női mivoltukat a látássérült nők? Hogyan jelennek meg a nemi szerepek a politikai közbeszédben? És a gyereknevelés során? Többek között ilyen kérdésekre keresi a választ a kötet, amely bemutatja a legfrissebb hazai kutatásokat a nemi egyenlőtlenség különböző területeiről. Legyen szó politikai közbeszédről vagy előítéletekről, empátiáról vagy neoliberális kapitalizmusról, azonos nemű párkapcsolatokról vagy hagyományos férfiasságról, a nők és férfiak közötti társadalmi viszonyrendszer lenyomata mindenhol megjelenik. A kötet ezeknek a nyomoknak a feltárásában segíti az olvasót.

Könyvünk célja, hogy a társadalomtudomány iránt érdeklődők, szakmabeliek, egyetemi hallgatók számára is közelebb hozzuk a fenti témákat és szélesebb körben is hozzáférhetővé tegyük a nemi alapú egyenlőtlenségekkel kapcsolatos kutatási eredményeket abban a reményben, hogy ezeknek hatására még több kutatás és elméleti munka születik majd erről a fontos témáról, melyek célja az egyenlőség előremozdítása és a társadalom nemi szerepekkel kapcsolatos attitűdjének pozitív irányba történő formálása.

 

Oriold és Társai Kiadó, 2022.

Szerkesztette: Kengyel Gabriella

Szakmai lektor: Dr. Fülöp Éva és Dr. turai Katalin Ráhel

Tartalom

Előszó

1. rész

Nemi szerepek, feminizmus és társadalom

Alternatív utak az aktivista feminista identitás kialakulásában (Pálfi Flóra–Kovács Mónika)

Ha meg tudod álmodni, meg tudod csinálni! A szülők szexuális irányultságának szerepe a fiúk és lányok pályaválasztásának és nemi szerepmegjelenítésének preferenciájában (Kántás Éva Magdolna–Faragó Laura–Kovács Mónika)

„A fehér bot mögött meglátni az embert... vagy a nőt.” A látássérült nők többségi társadalom viszonyulásáról alkotott percepciója és nőiséggel kapcsolatos attitűdje (Lendvai Lilla–Nguyen Luu Lan Anh)

Nemi ideológiák generációs átvitele (Sróka Tímea)

Az azonos nemű párok gyermeknevelési képességeire és az általuk nevelt gyermek fejlődésére irányuló attitűdök vizsgálata (Gömbicz Kata)

2. rész

A nők elleni erőszak kultúrája

„Minek ment oda?” A nemierőszak-esetek megítélésének szociálpszichológiai vonatkozásai (Nyúl Boglárka–Bata Erzsébet)

Nemi erőszakkal kapcsolatos vélekedések az EU országaiban. A neoliberális ideológia és a nemek közti egyenlőtlenségek hatása (Gregor Anikó–Virágh Enikő)

A közéleti szexizmus elfogadásának háttere (Szarka Viktória–Faragó Laura–Kengyel Judit Gabriella)

„Nem most van itt az ideje, hogy összezárja a lábait.” A szülőszobán megjelenő szexizmus és az ambivalens szexizmus összefüggései (Kertész Laura–Nyúl Boglárka)

3. rész

A férfi szerepek változásai

Ha férfi vagy, légy férfi? A férfias viselkedés és nemi szerepek narratív mintázatai (Kengyel Judith Gabriella–Gál Emese–Nagy Krisztina Anna)

Összezárva vagy együttműködve? A COVID-19-krízis hatása az együtt élő, heteroszexuális párok munkamegosztására (Kántás Éva Magdolna)

Apa születik. Első gyermekes apák csecsemőgondozási gyakorlatának összefüggései az empátiás készség változásával, az anyák párkapcsolati elégedettségével és a nemi szerepfelfogással (Fedor Zsuzsanna Krisztina)

Apák és menstruáció. Az apa szerepe a nők testképének és menstruációs attitűdjeinek alakulásában (Sólyom Brigitta)