Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Mondjam vagy mutassam?!

Paraméterek

Szerző Montágh Imre
Cím Mondjam vagy mutassam?!
Alcím Szó – hang – gesztus
Kiadó Holnap Kiadó
Kiadás éve 2009
Terjedelem 144 oldal
Formátum B/5, keménytáblás
ISBN 978 963 346 419 9
Eredeti ár:
3.900 Ft
3.510 Ft
Online kedvezmény: 10%

A szerző könyvével bevezet a közlésformák rejtelmeibe. Ráirányítja a figyelmünket a másik tekintetére, arckifejezésére, mozdulataira. Kinyitja a fülünket a hangszínekre. Meg akar tanítani arra, hogy mi van a szavak mögött. (Idegen szóval élve: metakommunikációs ismereteket közöl.)

Leírás

Montágh Imre (1935–1986) neve beszédtechnikai, nyelvhelyességi műsorai által vált ismertté (pl. Szépen, jól magyarul, Szóból ért az ember?! Útravaló, Beszédművelés), és sokak emlékezetében ma is elevenen él a tragikusan elhunyt kiváló pedagógus és rádiós-televíziós személyiség. Azt már kevesebben tudják, hogy pályáját süketnéma gyerekek tanításával kezdte, majd évekig dolgozott logopédusként. A szép magyar beszédre és a gesztusok nyelvére 1973-tól tanította a színészpalántákat. Mindig azt tartotta a legfontosabbnak, hogy az értelmes, szép magyar beszéd elsajátítása mellett tanítványaiban tudatosítsa az emberi érintkezés íratlan szabályait is. E téren szerzett tapasztalatait – számtalan játékos gyakorlatsorral – és a metakommunikációs ismereteket foglalja össze ez a gazdagon illusztrált, nem csupán amatőr színészeknek készült kötet.

„A durvaságot se ne mondd, se ne mutasd – de mindazt, ami benned lakik, nem elég szóval kifejezni. Könyvemmel be akarlak vezetni a közlésformák rejtelmeibe. Rá akarom irányítani a figyelmedet a másik tekintetére, arckifejezésére, mozdulataira. Ki akarom nyitni a füledet a hangszínekre. Meg akarlak tanítani arra, hogy mi van a szavak mögött. (Idegen szóval élve: metakommunikációs ismereteket közlök.) Ki fog derülni, hogy nemcsak szavakból (verbálisan) értjük egymást, hanem egy sereg olyan tényezőből (non verbális elemek), amelyek a beszédet helyettesítik, vagy vele párhuzamosan hatnak.
Célom, hogy hozzásegítselek az árnyalt kifejezéshez. Rá fogsz jönni, hogy nem mindegy, hogyan nézel ki, hol érinted meg a másikat, milyen közel mész hozzá, s főként, milyen hangon beszélsz vele. Sokat elárul rólad a szóhasználatod, a mondatfűzésed és a beszéded dallama is.
Ha elolvasod ezt a könyvet, ha végigjátszod a gyakorlatokat, ha partneremmé válsz a munkában: némi önismerethez fogsz jutni. Ez nélkülözhetetlen a közszereplésben. Márpedig az életünk szakadatlan nyilvános szereplés. Olykor a nyilvánosság csupán a családunk vagy a barátaink, az osztály, de ahogy belenövünk a társadalomba, egyre több szereplésre késztet bennünket az élet.
A színjátszó körök, irodalmi színpadok, a bábozás mind, mind jó iskolái a magabiztosság nevelésének. Ezért minden fejezet végén külön teret szentelek a művészkedő hajlamnak. Amatőr színészettel, versmondással ne csak azok foglalkozzanak, akik később a színművészetet hivatásként óhajtják gyakorolni. Közismert dolog, hogy mások gondolatainak megelevenítése jelentős szellemi, lelki gyarapodással jár, és az ifjúkori „művészkedés” az önnevelés fontos eszköze. A jó együttműködéshez azonban nem elég csupán önmagunkat érteni, legalább olyan fontos a másik megértése. Sok csalódástói kímél meg, ha pontosan megfigyeled és végiggondolod mások megnyilatkozásait. Ha pedig emberekkel foglalkozó pályára készülsz – de hisz majd minden hivatás ilyen –, nélkülözhetetlen lesz, hogy jól ismerd a kifejezés rejtett elemeit. Szükséged lesz minderre a szerelemben, a barátságban, a közéletben – s egyszer majd a gyereknevelésben is. A ’megértés’ kettős értelmű szó, benne van az ’elfogadás’ jelentése is. Miinél jobban érted a másikat, annál könnyebben szereted, s minél könnyebben értenek téged, annál jobban fognak szeretni.”
 
Montágh Imre
 
 
Írta: Montágh Imre
 
Kapcsolódó kiadványok:

Tartalom

Előszó
Hogy nézel ki?!
A szemed se áll jól!
Ne állj rám!
Veszed le rólam a kezed?!
Hogy ülsz?!
Ne fintorogj!
Ne mutogass, mert…
Milyen hangon beszélsz velem?
Ne motyogj!
Mit szövegelsz?!
Ne szavalj!
Mit mesélsz?
Figyelj rám!