Ornitológia
Az ornitológia – magyar nevén madártan – a zoológia (állattan) madarakkal foglalkozó tudományága. A terület szakemberei, az ornitológusok a madarak élőhelyét, elterjedését, viselkedését, fészkelési viszonyait és a madárvonulást tanulmányozzák, kutatják.
Tudtad, hogy a madarak az égbolt láthatatlan ösvényeit követve tájékozódnak? Vagy hogy több ezer különféle módon tudnak üzenni egymásnak? Olvass távoli tájakon élő madarakról szóló meséket, és ismerkedj meg a fészeképítés titkaival és a pelyhes kis fiókákkal. A madarakat bemutató, lenyűgöző könyvünkből azt is megtudhatod, hogy a madarak miért olyan fontosak számunkra.
A hiányt pótló munka egyrészt rendszerezett alapismereteket nyújt a madarak szaporodási folyamatairól, másrészt alapokat szolgáltat a baromfitenyésztők, a baromfi szak-állatorvosok és a vadászati szakemberek gyakorlati munkájához. A könyv szerzője Dr. Péczely Péter egyetemi tanár, az MTA doktora, madárbiológus.
A trópusi esőerdők kolibrijától az afrikai szavannák struccán át, az Antarktisz pingvinjétől a magasban szárnyaló sasig a világ minden részén élnek madarak, és számtalan alakot öltenek. Pompás tollazatuk, dallamos énekük és repülési technikájuk elbűvöli az embert.
A több mint 830 fotót tartalmazó Madárbarátok nagykönyve elsősorban a madarakat kedvelő embereknek, gyerekeknek szól, de sokkal többet nyújt az eddig megjelent madárvédelemmel foglakozó könyveknél. A szerző, aki gyakorló ornitológusként jól ismeri a madárbarátokat foglakoztató kérdéseket, feladatokat, gyakorlatban kipróbált megoldásokat kínál szinte minden felmerülő témára. A könyv azonban nem csak a klasszikus madárvédelemmel foglalkozik, hanem megoldásokat javasol az emberek és állatok együttéléséből adódó konfliktusokra is.
A könyv gyakorló ornitológus szerzője rávezet bennünket arra, hogyan határozhatjuk meg a közelünkben mozgó, a levegőben repülő, az itatót és az etetőt látogató madarakat. Bemutatja a megfigyeléshez szükséges felszereléseket: távcsöveket, teleszkópokat, a terepi madárhatározót, a szakszerű öltözetet, a naplózást stb.
A Madárnévkalauz a tudományos madárneveket magyarázza, a Kárpát-medence összes madárfaját tárgyalja, további félszáz egzotikus madarat is ismertet. A rendszertani változtatásoktól független, a madárélet színes világába kalauzol, a fajmeghatározásban is segítségül szolgál. Bepillantást nyújt a madártan történetébe, figyelmeztet a madárvédelem fontosságára. Egységes névcikkei könnyen áttekinthetők.
A kötet egy határozót, egy kézikönyvet és egy gyakorlati útmutatót foglal magába, amely segítséget nyújt mind a 12 hazai bagolyfaj, valamint a lappantyú határozásához és védelméhez. A hiánypótló kiadvány nemcsak a faji bélyegeket, hanem az ivar- és korhatározáshoz szükséges ismereteket is tartalmazza, amelyek birtokában terepen, kézben tartott madarak esetében is pontos adatokat gyűjthetünk.
Zsebméretű praktikus határozó barangolásinkhoz a természetben. Az Európában előforduló 170 legismertebb madárfaj részletes leírása. Minden fajról látványos, színes fotó. A meghatározást színkód és a legfőbb jellemzők pontos leírása segíti.
Ismered a környezetedben élő madarakat? Hogyan figyelheted meg őket? A színes rajzok és a méret szerinti tagolás segítenek a madár gyors azonosításában. Mindegyik madárhang meghallgatható, így felismerésük egyszerűen gyakorolható.
Zsebméretű praktikus határozó barangolásainkhoz a természetben: az Európában előforduló 50 ragadozó madár és bagoly részletes leírása; minden fajról látványos, színes fotó; a meghatározást színkód és a legfőbb jellemzők pontos leírása segíti.
Az alkotó, gondolkodó s a természetet közelről ismerő szerző írásainak célja mindig „az ezerarcú, de sajnos ezer sebből is vérző” természet védelme, féltő szeretete. A madarak életéből ellesett ritka pillanatok valódi élményt nyújtanak a könyv olvasóinak.