Lovaglás, lótartás
Csodálatos érzés, amikor ló és lovasa, élvezve a verseny által állított követelményeket, szinte „kegyelmi” állapotban hajtja végre a feladatokat. Minden könnyedén történik, jól jönnek a távolságok, lovunk a legapróbb segítségekre is készségesen reagálva, kiváló technikával hajtja végre az ugrásokat. De hogyan jutunk el idáig?
Sok olyan lovas van, akinek nem áll a rendelkezésére fedett lovarda vagy bekerített karám. Ilyenkor egyetlen lehetőségünk marad: lovaglás a terepen. A szerző, Daniela Bolze megmutatja, hogyan válhat a terep az összes idomító gyakorlat ideális területévé.
Bár az utóbbi években a lovasiskolák, lovas létesítmények, lovas rendezvények száma megsokszorozódott, a hazai lehetőségek még messze nincsenek kiaknázva. Ehhez mindenekelőtt tőke kell, de hiányzik a megfelelő képzés és a szakirodalom is, hiszen a lovasturizmus új, néhány évtizede kialakult ágazat. Ez a könyv segítséget nyújt a most induló oktatási rendszernek és a már működő, a lovasturizmusba bekapcsolódott lovasiskoláknak, lovas bázisoknak.
A könyv bemutatja a westernló és -lovas feladataihoz és manővereihez szükséges felkészítő gyakorlatokat, a segítségadás finomításának módját és a tartáshibák javítását.
A szerző díjlovasként megalapozott, majd fogathajtó válogatott versenyzőként szerzett tapasztalatait adja át a fogatlovak kiképzésével, idomításával foglalkozó kezdő és már versenyző sporttársainak. A könyvben kibontakozik az a rendszerezett elméleti és igen szemléletes gyakorlati ismeretanyag, amivel az alapkiképzéstől eljuthatunk a nyugodt, alkalmazkodó, harmonikus mozgású lóig.
Ebben a kötetben a Gondolatok a lovaglásról c. gyűjtemény folytatásaként a bécsi lovaglótanár-képzőben végzett magyar lovasok tanulmányait adjuk közre. A szerzők a korszak legjobban képzett és a legjobb eredményeket elérő, versenyző és oktató, komoly szakmai tekintélyt kivívott lovasai voltak. A cikkek pedig többnyire a lovak idomításával, iskoláztatásával foglalkoznak az alapkiképzéstől kezdve a legmagasabb szintű díjlovaglásig.
Ez a könyv nem más, mint egy csodaszép lólexikon. Ha szeretnél otthon lenni a lovak világában, ebből megismerheted a legfontosabb lófajtákat. Az ábécébe rendezett fajták között könnyen megtalálhatod a kedvenceidet. Több mint 650 színes fotó, fajtaleírások és érdekességek várnak A-tól Zs-ig.
Mai világunkban különösen fontos, hogy keressük gyökereinket, ismerjük meg őseinket, tudjuk meg, hogyan éltek, miként gondolkoztak. A hagyományőrzés mint szabadidős tevékenység vagy életforma segíthet megtalálni gyökereinket.
Szeretnél megtanulni lovagolni? Ha a válaszod igen, ez a könyv pont neked való. Számos kérdés merül fel a kezdő lovasban, és ezekre sokszor nem is olyan könnyű megtalálni a választ.
Szótárunk a lósport, a lovassport és a fogathajtás szakkifejezéseit tartalmazza, témakörönként fejezetekbe rendezve. Minden szó sorszámot kapott, amellyel a tárgymutatóban is szerepel, így könnyen kikereshető a szisztematikus részben. (Harmadik, javított kiadás.)
A könyv első része rövid áttekintést ad a lovasturizmus múltjáról, jelenéről, áldozatokat kívánó jövőjéről és a megvalósítással kapcsolatos legfontosabb szakmai kérdésekről. A második rész felfedi bonyolultságát azon lovastúrák megszervezésének, vezetésének, melyek esetében jelentős létszámú lovascsapat önellátó módon, terepen, nemzetközi útvonalat jár végig. A harmadik rész a népszerűvé vált gyereklovastáborokról szól.
A szerző több mint negyven év tapasztalatát összegzi, hogy segítséget nyújtson azoknak, akik az eredeti forráshoz visszanyúlva, méltó módon szeretnék megőrizni lovas hagyományainkat. Ehhez röviden bemutatja a magyarság pásztorkultúráját, részletesen a népi fogatokat, a kordék, taligák, kocsik, szekerek funkcióját, tájanként változó stílusjegyeit. A kiegészítő felszerelési tárgyak használatához, ápolásához, tárolásához és a hagyományőrző rendezvényeken való illő megjelenéshez is ad ötleteket.
A lovak tartásával és egészségügyével foglalkozó könyveknek se szeri, se száma a hazai könyvpiacon. Ez a könyv azonban a korábban kiadottaktól eltérően, teljesen egyedi módon dolgozza fel ezeket a témaköröket.
Ez a különleges, gyönyörűen illusztrált könyv pótolhatatlan segítséget nyújt, hogy változatos, hatékony és a lovak számára is biztonságosan végrehajtható edzésprogramot állítsunk össze. Minden eszközt megad a lovasok számára, hogy jól megalapozott döntéseket hozzanak annak érdekében, hogy a saját és a lovuk teljesítményét maximálisan kiaknázzák, nagyobb élvezetet és elégedettséget találjanak a közös munkában, és együtt fejlődjenek.
Minden ló kiképzésének alapvető célja, hogy a lovasával vagy hajtójával, valahonnan valahova eljusson. Ezt az ősi rendeltetését a leginkább a túralovaglások alkalmával tölti be. Ez hasonlít legjobban őseink lóhasználatához, amikor kilométerek ezrein át hazát kerestek, hosszabb-rövidebb időre tábort építettek, kalandoztak. (Második, javított és bővített kiadás.)