Gyógynövények
Azokat a növényeket tekintjük gyógynövénynek, amelyek gyógyászati célú felhasználása hivatalosan engedélyezett. Tágabb értelemben pedig gyógynövénynek nevezhetjük mindazon növényeket, amelyeknek valamely részét az emberek – a bennük lévő hatóanyagok miatt – a hagyományok vagy az irodalmi adatok alapján gyógyászati célokra használtak vagy használnak. Az ősi kultúrákban elsősorban gyógynövényekkel gyógyítottak, több ezer gyógynövényt ismertek, melyek hatékonyságát kutatásaival a modern tudomány is igazolta. Vannak vadon termő és termesztett gyógynövények – a rómaiak termesztettek először gyógyászati célra növényeket. Magyarországon jelenleg a vadon termő gyógynövények gyűjtése hatósági engedély nélkül folytatható. (A gyógynövények felvásárlása azonban engedélyhez kötött.) Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a gyűjtő rendelkezzen azokkal az ismeretekkel, amellyel képes az értékes, gyűjtendő növényeket azonosítani, illetve biztonsággal elkülöníteni az egyazon növénycsoportba tartozó, hozzá hasonló, de esetlegesen más felhasználású, alacsonyabb hatóanyagszintű vagy az emberi szervezetre káros, mérgező anyagokat tartalmazó növényektől.
Napjainkban sokat emlegetjük azt a régi elvet, hogy „az vagy, amit megeszel”. Ebben a formában Feuerbach német filozófus írta le, bár már Hippokratész is hangsúlyozta: „Gyógyszered legyen ételed, s ételed legyen gyógyszered”. Egyre többet tudunk a vadontermő, de főként a termesztett gombák kémiai-biológiai értékeiről, a fogyasztásukkal összefüggő előnyök (esetleg hátrányok) kérdéseiről.
A munkafüzet végigvezeti a tanulókat az iskolakert megtervezésétől, a növények telepítésén át a kertben elvégzendő feladatokig. A szerző az élménypedagógia eszközeit hívja segítségül a növények megismeréséhez, gondozásához, felhasználásuk lehetőségeihez. Játékötletek is színesítik a foglalkozásokat.
A gyógy- és fűszernövények termesztésével, történetével, gyűjtésével és feldolgozásával, valamint a vadon termő gombákkal is foglalkozó egyetemi jegyzetet – 10 éves munka eredménye – Lakatos Márk, a Károly Róbert Campus oktatója írta.
A gyógy- és fűszernövények felhasználása rendkívül sokoldalú: fogyaszthatjuk magvaikat, virágaikat vagy leveleiket, készíthetünk belőlük teát, és jégkockában, koktélokban is találkozhatunk velük. Ebből a hasznos, gazdagon illusztrált kézikönyvből megtanulhatjuk, hogyan alakítsuk ki saját fűszerkertünket, illetve hogyan használhatjuk fel gyógy- és fűszernövényeinket életünk szinte minden területén.
A Gyógyhatású növények című kötetben a szerző 250 növényt ismertet ábécérendben. Megtalálhatók közöttük a legismertebbek, például a hársfa, kamilla, zsurló, és az olyan ritkábban emlegetettek is, mint a hérics, longán, pekándió.
A gyógynövények biztonságos megismeréséhez, gyűjtéséhez, drogjaik kémiai összetételének elmélyült tanulmányozásához minden érdeklődő számára hasznos információkat ad a könyv.
A homeopátia bázisát képező 159 gyógynövény és a belőlük készült homeopátiás szerek ABC-szerinti rendszerét tartalmazza a kötet. Áttekinthető formában ismerteti a növények jellegére, előfordulására, a feldolgozásra kerülő növényi részekre valamint a homeopátiás alkalmazásra vonatkozó adatokat.
Napjainkban a mozgásszervi betegségek előfordulási gyakorisága meglehetősen magas, a panaszok nemcsak az idősebb, hanem az egyre fiatalabb korosztályt is érintik. Az akadémikus orvoslás eszköztárában e betegségek kezelésében a hosszabb ideig tartó és számos nem kívánt mellékhatást előidéző gyógyszeres terápiák, illetve fizioterápiás kezelések állnak előtérben, így joggal vetődik fel a kérdés, hogy melyek azok a komplementer eljárások, melyek segítségével úgy lehet enyhíteni a mozgásszervi betegségeket kísérő gyulladásos folyamatokon, fájdalmakon, mozgásbeszűküléseken, hangulati és alvászavarokon, hogy egyben a tartós gyógyszerfogyasztás okozta nem kívánt hatásokat is mérsékelni lehessen.
Napjainkban a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási gyakorisága meglehetősen magas. Az akadémikus orvoslás eszköztárában e betegségek kezelésében a hosszabb ideig tartó és számos nem kívánt mellékhatást előidéző gyógyszeres terápiák állnak előtérben, így felvetődik a kérdés, hogy melyek azok a komplementer eljárások, amelyekkel e betegségek megelőzhetők és előfordulásuk kockázata csökkenthető amellett, hogy egyben a tartós gyógyszerfogyasztás okozta nem kívánt hatásokat is mérsékelni lehessen.
A több mint 270 növényt bemutató, csodálatosan illusztrált Gyógynövények lexikona a pontos azonosításra alkalmas ábrázolások mellett könnyen elkészíthető recepteket és rövid, de alapos növényismertetőket tartalmaz. Minden egyes gyógyhatású készítmény (például tea, olaj, kenőcs stb.) elkészítésének leírása mellett megtaláljuk a lépéseket illusztráló fotókat is.
Ez a könyv egyszerre nehéz és könnyű, tudományos és olvasmányos, konzervatív és modern. Egyedülálló módon, integráltan tárgyalja a farmakognózia széles spektrumát. Számos színes fénykép, didaktikus ábrák, precíz leírások mutatják be a Kárpát-medence és a nagyvilág gyógynövényeit, azok használatát, a hatóanyagokat, a biológiailag aktív molekulák szerkezeti képletét és bioszintézisét, a kedvező vagy a mérgező hatások mechanizmusát. (Második, átdolgozott kiadás.)
A természetes táplálkozáshoz való visszatérés az egészséges életmódra való törekvés fontos tényezője az egész világon, így hazánkban is. Ezt az értékálló tudást szeretnénk elősegíteni könyvünkkel. Megkíséreljük bemutatni környezetünk 29 vadon termő növényét és azok gyakorlati hasznát a konyhaművészetben.
A Hatóanyag ABC az olvasótól csak minimális kémiai alaptudást megkövetelve, és alapvetően a könnyen érthető, kémiai, fizikai, biológiai, illetve hatástani szempontokat vegyesen tartalmazó, hagyományos felosztást követve mutatja be a különböző növényi hatóanyagcsoportokat.
Vadon termő bogyók gyűjtése és felhasználása. Ez a kis kötet könnyed bevezetést ad a vadon termő bogyók szüretelésének művészetébe, mégpedig a 12 legfinomabb, őshonos bogyós gyümölcs ismertetésén keresztül.